Acum este Vin Mar 29, 2024 1:13 am

Articole Nikonisti.ro

O intrebare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

O intrebare

Mesajde ABeniamin » Dum Noi 13, 2016 1:44 pm

Buna ziua, imi cer scuze, poate s-a mai pus intrebarea, insa, chiar daca as vrea sa caut, nu as stii ce sa caut.
Nu stiu daca este o tehnica sau este prelucare in photoshop, de aceea pun si eu aceasta intrebare. In cadrul imaginilor in care subiectul este evidentiat prin "blit" iar background-ul dramatic, este vorba de o tehnica? Nu stiu daca am explica bine, insa daca cineva intelege ce vorbesc, am rugamintea sa-mi raspunde.
Multumesc.
ABeniamin
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 13, 2016 10:37 am

Re: O intrebare

Mesajde emil » Dum Noi 13, 2016 10:12 pm

Cred ca vei primi mai repede un raspuns daca dai un exemplu de poza cu "efectul" de care vorbesti.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: O intrebare

Mesajde moaartea » Lun Noi 14, 2016 2:40 am

daca am inteles eu bine ce intrebui tu, e vorba despre ambele... preponderent e ceea ce te referi tu cand spui "tehnica" si pe urma urmeaza finisajul fotografiei in PS sau LR(finisaj dupa care fotografia poate arata foarte diferit fata de poza originala, sau poate fi doar ceva mai subtil)

pune si cateva exemple ca sa vad daca am inteles corect ce intrebi tu, sau nu
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: O intrebare

Mesajde ABeniamin » Lun Noi 14, 2016 8:36 am

Sa zicem ca poza asta e apropiata de ceea ce imi doresc. E normal sa fie prelucrata si in photoshop, in schimb ma interesa mai mult, ce a folosit. Blitzul ? Sau un softbox portabil?
Ca idee, eu am doua blitzuri, un speedlite YN560 III si tot acelasi doar ca IV. Daca le folosesc pe 1/4 la 50mm nu imi scoate atat lumina pe subiect cat mi-as dori.
Fişiere ataşate
 IMG_0172.JPG
ABeniamin
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 13, 2016 10:37 am

Re: O intrebare

Mesajde moaartea » Lun Noi 14, 2016 10:03 am

ABeniamin scrie:ce a folosit ?

CREIERUL....

ABeniamin scrie:Daca le folosesc pe 1/4 la 50mm nu imi scoate atat lumina pe subiect cat mi-as dori.


pai atunci nu le folosi la 1/4, foloseste-le pe amandoua in acelasi timp, cat mai aproape fizic unu de altu(lipite fizic unu de altu) si ambele la puterea maxima, 1/1,si sidicate probabil la vreun metru deasupra persoanei,si ai sa ai suficienta lumina pt a realiza chiar si ziua aceasta poza, daca blitul e la cel mult de 2 metri fata de personana,poate si mai mult daca e zi innorata sau e alt anotimp decat vara

si chiar si daca le pui la 1/4 bliturile, iti e suficienta putere daca iti folosesti creierul...si faci poza cand e mai putina lumina afara ca sa ai nevoie de mai putina lumina din blituri...e chiar logic asta daca stai sa te gandesti....adica spre seara, fix cand a apus soarele sau fix inainte sa apuna, sau sa rasara soarele

ABeniamin scrie:ce a folosit. Blitzul ? Sau un softbox portabil?

in cazul asta se vede clarrr daca te uiti la umbre, ca sunt umbre dure, deci e blitul gol, fara alti modificatori. iar daca tie nu iti ajungea puterea fara softbox, si cu un softbox pierzi minim o treapta si ceva, poate chiar si 2 sau peste 2 trepte de putere atunci daca stai sa te gandesti e logic ca sunt destul de mici sanse sa folosesti softbox ziua...daca faci poza la timpul perfect, atunci cand e combinatia perfecta de lumina ca sa poti sa ai un timp de expunere suficient de scurt ca sa ingheti miscarea persoanei, si o diafragma suficient de deschisa ca sa poata blitul sa dea putere suficienta, atunci poti folosi si un softbox, daca vrei asta,trebuie doar sa te gandesti...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: O intrebare

Mesajde ABeniamin » Lun Noi 14, 2016 11:51 am

Am zis sa trec peste micile tale "jigniri". Nu am lucrat asa mult cu blitzurile si da, asteptam sa aud modalitatea pe care o folosesti tu. Iti multumesc pentru comentariu.
ABeniamin
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 13, 2016 10:37 am

Re: O intrebare

Mesajde moaartea » Lun Noi 14, 2016 3:47 pm

nu am vrut sa te jugnesc si nu mi s-a parut ca am facut asta...cand am scris mai sus ca si-a folosit creierul asta e adrvarul...pt ca toti, ORICE fotograf, ORICAT de bun este mai are de invatat multe lucruri, iar cei care cred ca le stiu pe toate ...no coment la ei, ca pe aia chiar ii jugnesc daca spun ce cred eu despre ei...

fotografia este tot timpul o serie de probleme-rezolvari....de la cei care puneau o hartie opaca peste obiectiv cu o gaura taiata intr-o anumita forma si luminitele din fundal care erau neclare erau in forma la ce era taiat in acea hartie, la fotografii care mai demult obisnuiau sa puna vaselina peste obiectv(sau peste filtru) ca sa obtina un anumit efect contrast redus (ceva in genul la soft focus)asemanator cand in LR dai clarity pe minus si lasau doar intr-o parte o gaura unde puneau subiectul (aia era masca fizica pe obiectiv,atunci nu erau programe de editare), pana la dronele din ziua de azi care iti dau posibilitatea sa creezi niste fotografii deosebite pt ca iti dau posibilitatea ca punctul de statie sa fie diferit...

mai sus m-am referit la faptul ca trebuie sa gandesti...adica sa gandesti CREATIV si sa poti sa gasesti rezolvari la problemele cu care te intalnesti pe parcurs...cand esti la un eveniment, sedinta foto/etc si ceva nu iti iese cum ai planuit,trebuie sa gandesti alte modalitati ca sa realizezi ce ti-ai propus...
in exemplul dat de tine ca nu are putere suficienta un blitz la 1/4 (probabil vroiai 1/4 ca sa tragi multe cadre rapid), il folosesti la putere mai mare gen 1/1 si tragi doar un singur cadru si bun...daca e nevoie repeti de cateva ori pana iti iese bine...esti la 1/1 si tot nu iti ajunge puterea, pui 2 blituri lipite unu de altu ca sa para in fotografie ca e un singur blitz de putere mai mare...tot nu e suficienta puterea, te misti cu blitul tot mai aproape de subiect pana iti ajunge puterea...chiar daca iti intra blitul in cadru sau persoana/stativul care iti tine blitul, poti oricand sa faci 2 poze una in care nu apare persoana sau stativul la blitz si una in care apare persoana sau stativul cu blitz, si le suprapui in photoshop si sa maschezi persoana/stativul/blitul ca sa nu se mai vada in poza finala...nu vrei sa mai ai editarea asta de facut ca iti ia prea mult timp,atunci astepti pana e ceva mai putina lumina ca blitul/bliturile sa aiba mai multa putere in raport cu lumina existenta...nu poti sa faci sedinta foto la ce ora vrei tu si trebuie sa faci poza in miezul zilei atunci mai ai doar o obtiune, sa inchiriezi/imprumuti/cumperi un blitz de putere mai mare,adica un blitz de studio portabil care sa aiba puterea mai mare decat soarele...asta e doar exemplul tau...asa trebuie sa inveti sa gandesti la orice fotografie, asa gandeste un fotograf...ce am nevoie si ce pot face ca sa imi iasa ce vreau...si asta e doar un mic exemplu cu blitul...pe urma trebuie sa te gandesti unde vrei sa il pozitionezi si dece, ce obiectiv(adica mai corect spus ce focala) folosesti, unde sa faci poza, in ce parte sa faci poza ca sa ai fundalul care il vrei tu, unde o sa stai tu cand faci poza(inclusiv daca o sa faci poza de jos in sus, de la aceeasi inaltime cu subiectul sau aparatul o sa fie deasupra subiectului si sa faci de sus in jos)...etc etc etc

apropo legat de faptul ca fotografia nu e totdeauna ce pare...un link care poate il gasesti interesant...fotografia rezultata, si behind the scene, sa vezi cum e creata...
http://www.boredpanda.com/photography-behind-the-scenes/
http://www.boredpanda.com/truth-behind-photography-tricks/
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: O intrebare

Mesajde ABeniamin » Vin Noi 18, 2016 11:38 pm

Multumesc.
ABeniamin
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 13, 2016 10:37 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron