Acum este Joi Mar 28, 2024 10:01 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografia pe timp de noapte

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografia pe timp de noapte

Mesajde nikonalexn » Lun Dec 19, 2016 9:43 pm

Buna ziua, in primul rand imi cer scuze daca mai exista un topic de genul, dar chiar nu am timp momentan sa verific tot forumul.

Detin un D3200 cu obiectivul de kit, adica cel stock. Ziua pozele imi ies minunat, ori folosesc modul peisaj ( cel de aici: http://imgur.com/a/5ssCI ), ori ma mai joc prin modul manual, dar in principal folosesc modul peisaj.

Pana acum nu prea am iesit noaptea sa fac poze, decat rar la un peisaj si atunci aveam trepiedul cu mine, dar acum cateva zile a trebuit sa fac cateva poze in conditii de iluminare slaba, si in momentul ala am observat ca modul peisaj nu ma poate ajuta deoarece isi seteaza timpul de expunere mai mare ( 1-2 secunde ) si nu pot tine aparatul nemiscat, drept urmare poza iese tremurata.

Ce mod si ce setari ar trebui sa fac pentru a iesi niste poze decente pe timp de noapte ( sau iluminare slaba ) ? Modul auto nu prea se descurca in situatia asta. Tin sa mentionez ca sunt un simplu amantor. Multumesc mult si o zi buna in continuare.


UPDATE: Va trebui la un moment dat sa fac poze unor grupuri de persoane intr-un interior, dar lumina nu va fi intotdeauna buna, ce moduri ar trebui sa folosesc in cazul asta ?
nikonalexn
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Dec 19, 2016 6:30 pm

Re: Fotografia pe timp de noapte

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Dec 20, 2016 2:51 am

Vrei sa faci niste poze de noaptea hand-held sau pe tripod?
In mana iti va fi foarte greu fara flash.
Va trebui sa inveti sa folosesti si aparatul pe modurile manuale, noaptea iti recomand sa supraexpui usor +0.3-0.7EV, dar inainte de asta arunca o privire pe manual, iti va explica functiile aparatului mai bine.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia pe timp de noapte

Mesajde dordeduca » Mar Ian 29, 2019 4:03 pm

folosesti modul aperture, diafragma deschisa la maxim si iso cat poate duce ala e maxim ce poti obtine de la camera. Pana in 6-10m ai blit nu ai probleme cu tremuratu desi lucra in 1/60s
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

e sabong

Mesajde beedeeess01010 » Vin Noi 10, 2023 10:57 am

I found this post very interesting and informative. Thank you for sharing your special thoughts with us. My site: online sabong live
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori