Acum este Joi Mar 28, 2024 10:47 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme focus aparat nou D5300?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde DanoDAS » Dum Feb 19, 2017 3:27 pm

Buna ziua.
Vreau sa va rog sa ma sfatuiti intr-o problema.
Am achizitionat acum 2 saptamani un Nikon D5300 (online dintr-un magazin dar a venit de la F64). Are obiectivul de kit (18-55) si am achizitionat ulterior 2 obiective: un 35 si un 55-200.
Am impresia (poate mi se pare si am eu asteptari prea mari) ca este out of focus cu toate obiectivele.
Am facut test de focus cu obiectivele, cate 4 fotografii pentru fiecare focala, prima in LiveView si 3 in ViewFinder, cu telecomanda wireles la intarziere de 2 secunde, lasand dupa fiecare fotografie cate 5-10 secunde pentru stabilizarea trepiedului etc. Aparatul plasat la aprox 0,5-2 m (in functie de focala utilizata).

Fisierele NEF rezultate le gasiti aici:

https://www.dropbox.com/s/cypvgcoij41tyq7/Focus%20test%20Nikon%20D5300.zip?dl=0

Am sortat fisierele in locatii sugestive cu numele fiecarui obiectiv si le-am denumit dupa modul in care au fost fotografiate.

Va rog sa aruncati o privire si sa imi dati un sfat sau o lamurire daca sunteti draguti si aveti timp.
Nu as vrea sa trimit aparatul inapoi pentru ca am eu ochii "strambi".
Va multumesc.
DanoDAS
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 19, 2017 3:25 pm

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde DanoDAS » Lun Feb 20, 2017 8:37 am

Nu e nimeni activ pe aici care sa-si dea o parere?
DanoDAS
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 19, 2017 3:25 pm

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Feb 21, 2017 1:53 am

pune jpegurile full res ca nu sta nimeni sa se uite pe rawuri.
si da, chiar s-ar putea sa fie decalibrat, o problema foarte intalnita la nikon.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde DanoDAS » Mie Feb 22, 2017 6:51 am

Pe un forum de nikonisti nu se uita nimeni la raw?
Ok...
Multumesc pentru sfat dar am primit raspuns de pe un forum din strainatate. De... nikonistii din Anglia si SUA stiu sa se uite pe raw si se implica sa dea detalii tehnice.
Anyway, se poate inchide, aparatul a fost trimis la calibrare si cred ca trecem pe alta marca.
Succes!
DanoDAS
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 19, 2017 3:25 pm

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 22, 2017 8:03 am

Nu inteleg atitudinea ta. Ai impresia ca cineva iti este dator sa te ajute? Toti care scriem aici o facem pe timpul nostru fara nici un fel de obligatie. In cazul meu, 100% din activitatea pe forumul asta este de pe telefon unde nu pot vedea raw-uri. Dacă treci pe alta marca doar pt ca a trebuit să calibrezi aparatul înseamnă că nu ai avut ce sa cauti in randul nikonistilor de la început. Succes!
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde DanoDAS » Mie Feb 22, 2017 9:53 am

Daca dumneavoastra vi se pare ok sa trebuiasca efectuata calibrarea pe un aparat foto nou ce pot sa spun? Oare nu ar fi normal ca utilizatorii cu atitudinea mea sa fie informati de producator ca e necesara calibrarea in unele cazuri?
Referitor la ajutorul primit am multumit, ceea ce cred ca e normal.
Referitor la trecerea la alta firma: da, tocmai datorita unora ca dumneavoastra care va chinuiti sa dati un sfat. Mai bine nu-l dati si gata. Nu doream sa va deranjez. Totusi fara o solutie pentru mine v-ati deranjat sa ma apostrofati. Si va rog sa apreciati faptul ca, spre deosebire de dumneavoastra, am folosit pronumele de politete.
DanoDAS
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 19, 2017 3:25 pm

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde Dimitriyus » Mie Feb 22, 2017 12:14 pm

De pe tapatalk nu se pot vedea raw. Eu personal nu dau click pe orice link. Un jpeg atașat ar fi ajutat.
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 22, 2017 11:01 pm

Degeaba folosesti pronumele de politețe cu tonul si atitudinea pe care o ai. Atâta timp cât calibrarea ti se ofera gratuit nu vad un motiv real de a renunța la un brand intreg dupa doar cateva zile de utilizare. Poate crezi ca canon e perfecțiunea întruchipată. Te invit sa treci la ei si dupa care sa vii sa scrii aici cum e cu AF-ul lor fata de Nikon. Pun punct aici ca nu vreau sa te fac să renunți la trecerea asta ca doar nu am actiuni la skin. Baftă!
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Feb 24, 2017 2:07 pm

E posibil ca scula sa fie defecta, din fabrica vin deja calibrate.
Eu am avut probleme de calibrare cu un D750 + 85mm 1.8G, a trebuit sa fac retur lentilei pentru ca avea inconsistente focus, am avut ocazia de a testa si 3 85-uri pe bodyuri diferite.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme focus aparat nou D5300?

Mesajde DanoDAS » Joi Mar 02, 2017 10:40 pm

Problema s-a rezolvat in cele din urma.
Aparatul a fost calibrat (nu cred ca-i normal sa aiba probleme din fabrica, dar ma rog). Am renuntat la dumnealui si am luat un D7200 din alta locatie. Diferenta este vizibila muuuuult. Focusul e focus in sfarsit.
Cat despre comentariul lu' nenea Gabi... No coment!
Se poate inchide/sterge topicul...
Calibrarea se ofera gratuit la produse noi.
Cand o sa-ti iei masina noua si o sa mergi sa-ti regleze tachetii sau alte unghiuri, atunci sa vedem cat de multumit esti.
Nu pot decat sa-ti urez succes in achizitionarea de produse noi pe care sa le repari gratuit dupa cateva zile... Noroc!
DanoDAS
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Feb 19, 2017 3:25 pm

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron