Acum este Joi Mar 28, 2024 8:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sfat achizitie

Mesajde vimp » Joi Feb 23, 2017 2:47 am

Salutari tuturor de pe aici.
Ma tot mananca sa fac o noua achizitie in domeniu, dar nu inainte de a face o scurta prezentare.
Am inceput cu fotografia digitala cu o sapuniera Kodak de 2MPIX, fixed focus, in 2003. Am tot facut poze ca omul normal si usor usor citind una alta prin 2004-2005 am luat un Olympus Uz C-765, o camera foarte buna, cu setari manuale. Singura ei hiba pe atunci a fost faptul ca era foarte lenesa atat la focalizare cat si la start-up. Dar si-a facut treaba cu brio. Am testat inclusiv un "hack" prin care puteam scoate RAW.
In 2006 am trecut pe un Nikon d50 luat din UK la pachet cu 18-55 si Tamron 70-300 fara VR. Am pozat, am fotografiat, am studiat. Si asta a fost minunat, n-am stiut de back/front focus pana acum 2 ani cand am luat un D7000. Am un Nikkor 35mm/1.8 si un Sigma 17-50/2.8. Sigma s-a dus in balarii (blocat inel zoom) dar am reusit sa-l repar si merge (slava domnului Internet pentru tutorialele gasite. Mai am un Tamron 70-300VC acum in reparatie (nu prea mai am timp de el) si un nou tamron 70-300mm venit sa suplineasca lipsa celui in reparatie. Mai am un blitz Meike-MK910, trepied, telecomanda, seturi de filtre Cokin si alte maruntisuri.
Fotografie cam fac de toate, atat eu cat si sotia, in general peisaje, copii, evenimente (fara bani-ca intre prieteni -adica nu suntem "pe bani") si calatorii (destul de des). Am improvizat si un mic studio acasa cu stativ de fundal, 2 softbox (50x70 cu 4 becuri/sb) etc, care il folosim destul de rara din lipsa de timp dar si din cauza faptului ca de multe ori ne este incomod sa "intindem sculele", fiind adesea mult prea ocupati pentru asta.
"Problema" (una dintre) este ca la D7000 ne multumeste sistemul de focalizare-este infernal in comparatie cu D50, nu mai zic de treaba cu back-focus. Asta pe de o parte. Pe de alta parte de multe ori, la evenimente cu copiii suntem nevoiti sa tragem in lumina slaba iar ISO6400 este cam la limita pentru pretentiile noastre(actuale). Bine, mai sunt si eu care ma mananca de ceva nou si, desigur, mai performant.
Tragem JPEG, foarte rar RAW, ca deh, timp nu prea este pentru postprocesare, si ca atare producem fotografii naturale. Aproape toate cadrele le tragem pe manual si folosim foarte rar blitzul.
O parte dintre lucrarile mele se regasesc pe blog (vimp.ro) dar cele mai multe stau inca nepublicate. Nu sunt grozave, desi imi place sa cochetez cu mai multe arte, se pare ca talentul la mine este ca apa in Sahara, poate chiar mai rau.
Bun, acum am zis un pic mai sus cam ce imi lipseste: focalizare si performanta in lumina slaba. Drept care m-am tot documentat pe forumuri care, ce si cum: D610, D750, D7200. Intre timp m-am lamurit cu D610, am inteles ca la capitolul focalizare nu sta asa bine. D750 vine cu un istoric cu probleme asa ca exclud achizitia SH dar sunt multumit , asa cum inteleg din review-uri, de comportamentul si calitatea lui. D7200 pare candidatul ideal insa nu sunt convins inca daca saltul de la D7000 va fi unul onorabil. Drept sa zic imi place si ideea de full frame.
Asa ca va rog pe voi sa ma ajutati cu pareri, sfaturi, etc:
1. D7200 imi va satisface lipsurile lui D7000?
2. Daca as merge pe D750 ce imi recomandati, ca obiective pentru:
a) Peisaje b) Copii indoor c) Copii outdoor d) Portret e) calatorii f) concerte/evenimente
eventual o combinatie care sa satisfaca din pdv numeric cat mai multe aspecte.

Va multumesc frumos si o zi minunata sa aveti.

PS... Sa lasam deoparte, deocamdata, bugetul :)
vimp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 7:24 am

Re: Sfat achizitie

Mesajde StefanSC » Vin Feb 24, 2017 12:48 am

Raspunsuri la intrebarile tale:
1) Nu. AF-ul e mai bun, dar senzorul nu e cu mult mai bun (ISO6400 nu e chiar curata dar e folosibil). In plus, e greu cu obiectivele dedicate pt DX asa ca te vei baza pe foarte multe 3rd party, cu toate riscurile aferente.

2) pentru a) si e) iti trebuie obiective usoare. De regula, acestea sunt f4 sau mai putin. Pentru b), d) si f) iti trebuie obiective luminoase. pentru c) iti trebuie AF rapid si precis. Toate astea se traduce in bani multi si compromisuri multe.

Eu unul as incerca sa acopar aceste lipsuri cu urmatoarele obiective:

Nikkor 18-35mm G pentru peisaje, calatorii si wide general.
Tamron 24-70mm f2.8VC pentru copii indoor si concerte, eventual portrete.
Nikkor 70-200 f4 VR pentru peisaje, calatorii si foto de copii outdoor. La limita si concerte (depinde cat de luminata e scena si de unde tragi.

Acestea 3 le-as completa cu:
Nikkor 50mm f1.8G pentru a putea lasa 24-70-ul acasa in calatorii.
Nikkor 85mm f1.8G pentru portrete si concerte in lumina mai slaba.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sfat achizitie

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Feb 24, 2017 2:43 pm

Pe D750 mie mi-a functionat oribil 85 1.8, nu am avut inca ocazia sa incerc versiunea 1.4 dar sper sa nu aiba abaterile de focus care le avea 1.8.
Eu momentan folosesc pe un D750 un 24 si un 50mm si sunt multumit oarecum de versatilitate.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie

Mesajde vimp » Vin Feb 24, 2017 7:42 pm

Pentru mine AF-ul ar fi un progres considerabil daca ar ajunge macar la nivelul lui D50 (ma rog, luaind in calcul si progresul tehnologic-D50 focaliza si el mai greu in lumina slaba dar vorbim de un aparat cu care mergeam pana in ISO800 maxim). Cu d7000 am avut o deceptie.
Din pacate, dintre fotografii din jurul meu nu am pe nici unul cu D750, sa pot face eu o comparatie.
Multam de raspunsuri.
PS: bag seaama ca e cam slaba oferta de 7200, cred ca se pregateste ceva... La f64 si Altex nu-l mai au si pe la altii a crecut pretul dupa o perioada de cateva zile de "oferta".
vimp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 7:24 am

Re: Sfat achizitie

Mesajde CosminD » Vin Feb 24, 2017 8:39 pm

vimp , D7200 este peste D7000 la orice capitol . Un pic la iso(intre jumatate de stop si un stop) , dar este mult, mult la bun la AF. Eu am detinut atat D7000 , cat si D7200 si nu se comparau . D7000-ul l-am injurat de mama focului 1 an si ceva pana l-am dat , af-ul era ingrozitor. Tu ai venit de pe D50 si ti se pare af-ul slab, eu am venit de pe D300 , deci iti dai seama cum mi s-a parut mie (D300 era pur si simplu genial, iar D7200 nu este mai slab, exceptand faptul ca nu are 8fps-uri cu grip) :) Ca si obiective poti merge pe Sigma 18-35 1.8 + noul Tamron 70-200 vc G2 , model care apare luna viitoare la vanzare. Unii spun ca au avut probleme cu Sigma , insa eu am testat unul singur o data pe D7200 si n-am avut nici o problema , mergea super si era incredibil de sharp (practic ca un 24-70 pe fx) , iar Nikon-ul 70-200 F4 este intr-adevar ceva mai mic si usor un pic decat Tamron-ul vc G2 , dar este F4 , nu 2.8 ! De asemenea este indicat sa te duci la magazin si sa probezi ambele obiective pe body-ul tau decat sa comanzi online . Cat despre 24-70 , nu-i vad nici un rost pe format DX , poate ca al treilea obiectiv doar un wide daca 18 mm nu-ti ajung .

PS: sa nu crezi ca D750 este vast superior lui D7200 doar findca este FX, in nici un caz. Poate este un stop la iso (dar oricum 18-35 1.8 mai compenseaza in mare parte fata de 24-70) , iar la calitatea imaginii prea putin. Dar daca esti genul de om care spune ca nu e fotograf daca nu are FX , atunci n-ai decat sa ti-l iei :) Tu decizi daca esti dispus sa cari o greutate mai mare si sa dai mai multi bani , in speranta ca-i vei scoate vreodata . Insa crede-ma ca D7200 este arhisuficient, chiar si pentru evenimente , sunt unii care fac bani cu niste jafuri (bine, aici si clientii isi merita soarta )
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sfat achizitie

Mesajde gabyte00 » Vin Feb 24, 2017 10:33 pm

Vad ca nu vorbeste nimeni de D7100. E mai ieftin si nu e cu mult inferior lui D7200. In afara de putin ISO mai bun si buffer mai mare in rest e cam acelasi aparat. Dacă nu faci wildlife nu iti trebuie buffer asa mare. Ca obiectiv poti acoperi cam totul cu nikon 16-80 f2.8-4 iar pt copii outdoor nikon 70-300 care e superb pe af-c.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Sfat achizitie

Mesajde vimp » Sâm Feb 25, 2017 12:47 am

Da, lucrurile se lumineaza usor, usor pe de o parte. Pe de alta se complica.
Multumesc mult CosminD, este raspunsul care il asteptam de la un om care le-a avut pe amandoua D7XXX.
Un lucru este drept ca nu as vrea sa pierd "zoom-ul" de DX pentru excursii, de exemplu. Pe de alta parte eu am inclinatia sa pozez, printre altele, fețe/oameni cu DOF mic.
Pe de alta parte fiul meu a participat pana acum la ceva tabere de astronomie, si ca atare un DX cu superzoom il vad un bun inlocuitor de telescop. Desigur pe corpul potrivit.
Dap, o sa merg la "shop" sa vad si cum se aseaza in mana D750. Este important pentru mine intrucat am mana medie si, dupa cum spuneam trag manual, asa ca am nevoie de un oarecare comfort in operare.
@gabyte: pentru 500 lei diferenta prefer totusi ceva mai nou ca generatie si, chiar daca nu e mare fas, cu WIFI.
vimp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 7:24 am

Re: Sfat achizitie

Mesajde vimp » Sâm Feb 25, 2017 11:37 am

Din review-uri am vazut ca la zgomot (RAW) la ISO 6400 D750 ar sta mai bine, probabil ca in "real life situation" diferentele nu sunt considerabile. Eu unul as aseza D500 cu D750 pe aceeasi linie la capitolul zgomot (la alte capitole mai greu sa ma pronunt).
Intre timp am achizitionat si Sigma 150-600 DG HSM cu TC-1401. Nu am apucat decat sa testez cateva cadre pe D50. D7000-ul e la sotie si il voi testa peste vre-o saptamana. Abia astept sa fac ceva astro si pasari.
Ei, mai discutam si noi....
@Cosmin: nu tin de FF ca sa dau bine la public. Te asigur :)
vimp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 7:24 am

Re: Sfat achizitie

Mesajde Tachodiag » Sâm Feb 25, 2017 10:30 pm

Intentionez si eu sa iau acest Sigma. Astept cu nerabdare impresiile tale. Chiar crezi ca e necesar TC la acest obiectiv si se imbina ?
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: Sfat achizitie

Mesajde sfedu » Dum Feb 26, 2017 8:33 am

vimp scrie:Multumesc mult CosminD, este raspunsul care il asteptam de la un om care le-a avut pe amandoua D7XXX.
Un lucru este drept ca nu as vrea sa pierd "zoom-ul" de DX pentru excursii, de exemplu.


"Zoom-ul de dx" e un crop, adica daca pe o fotografie facuta cu un FX dai crop ai DX( adica dai iei fotografia si la editare ii tai marginile), sau si mai simplu la D750 (si la mojoritatea body-urilor ff de la nikon) poti sa dai crop direct din aparat, deci apasand un buton si apoi pe rotita ai direct incadrarea DX din aparat, in plus ai chiar ai doua optiuni de crop, 1/2 si 1/5. Deci daca formatul DX face ca o incadrare sa para ca are " zoom" fata de FX nu e nici un avantaj e practic un crop, pe care il poti face (daca folosesti body Fx) la post procesare sau direct din aparat.
Referitor la idei pe care le tot intalnim in multe discutii in care se pune ca formatul DX are un avantaj fata de formatul Fx prin faptul ca "mareste distanta focala" e total fals.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori

cron