Acum este Joi Mar 28, 2024 2:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Garanția extinsă

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Garanția extinsă

Mesajde bv01 » Sâm Apr 29, 2017 5:29 am

Salutare.
Văd pe net pe siturile de vânzări pe grămadă de anunțuri în care vânzătorii specifică foarte clar că au la vânzare aparate Nikon cu 3 ani garanție. Inclusiv pe acest forum. Chiar și eu am avut un asemena anunț.
Până aici totul OK, doar că am văzut acum pe Nikonisti.ro explicat foarte clar că extinderea garanției este valabilă doar pentru primul cumpărător, cel care este trecut pe factura fiscală.
Acum, vă întreb pe voi. Există vreun mod ca un cumpărător al unui aparat second hand să beneficieze de acel an suplimentar sau la anunțurile respective trebuie ignorată această informație?

În același context, am găsit un Nikon D610 la care garanția de doi ani i-a expirat în Martie 2017. Vânzătorul susține că mai are 1 An extensie. Are 1900 declanșări și aș dori să știu dacă este OK prețul de 5100 lei sau mai degrabă să iau unul nou care costă 6100.

Mulțumesc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Garanția extinsă

Mesajde moaartea » Sâm Apr 29, 2017 7:21 am

in 2 ani a facut doar 1900 declansari cu el??? nu prea cred.....i-a schimmbat shutter-ul si declansarile s-au resetat,din asta sunt asa putine. problema e ca nu sti cum a fost folosit inainte...putea sa aiba sute de mii de declansari si daca ii schimbi shutterul si cauciucurile arata ca nou daca a avut cat de cat cat grija de aparat. daca era canon ziceai ca poate l-a folosit pe video,ceea ce ar fi si mai rau,dar nimeni nu foloseste 610 in principal pt video
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Garanția extinsă

Mesajde bv01 » Sâm Apr 29, 2017 8:16 am

Sa zicem ca 1900 e numarul corect. Pretul cum vi se pare? Dar garantia?
Banuiesc ca garantia este inexistenta.
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Garanția extinsă

Mesajde Tachodiag » Sâm Apr 29, 2017 3:51 pm

Eu din cate stiu se cer documente de identitate la garantie. Parerea mea e ca poti sa uiti de garantie.
Daca nr de declansari e real atunci pretul e ok.
Cel mai bun lucru e sa iei referinte despre vanzator. Daca are pe FB peste 2000 de fotografii atunci nu le-a facut cu telefonul...
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: Garanția extinsă

Mesajde moaartea » Sâm Apr 29, 2017 10:50 pm

la garantia extinsa cand trimiti aparatul iti trebuie in afara de factura si certificat de garantie si o copie de buletin, plus ca persoana care trimite coletul trebuie sa fie aceeasi cu cea din buletin....deci cam poti uita de garantia extinsa...

dupa mine pretul e mare, mai degraba ti-ai lua un aparat cu 2 ani garantie(adica 1 an garantie + 1 an extinsa) cu cu vreo 20-25k cadre pe la pretul de 5000 lei. (sunt cel putin 2 anunturi de genul asta pe olx). asta daca te-ar interesa garantia.

personal, daca ar fi sa imi iau un 610 as alege unul cu 40-70k de cadre, fara garantie, cu pretul de 3800 lei (poate putin mai putin daca poti negocia). sunt multe anunturi de genul asta pe olx de ex. eu in 2017 nu as da in nici un caz 6000 lei pt un 610 nou doar pt garantie, garantie care nu o sa o folosesti. daca se strica shutter-ul acesta costa aproximativ 600 lei ca sa ti-l schimbi daca nu mai ai garantie. cand il cumperi te uiti bine la exterior sa nu aiba semne de lovire
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Garanția extinsă

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 30, 2017 4:25 pm

Garantie ai la skin, dar daca e decalibrat trebuie sa platesti, daca iti moare shutterul trebuie sa platesti, daca ai praf in interior trebuie sa platesti, daca trebuie aliniati elementii trebuie sa platesti, pe scurt pisi pe ea de garantie pentru ca acopera doar defectele de fabricatie.
Nu merita D610 la 5000 lei, 4000 merita, e un aparat care are aproape 4 ani.
Extensia aia e ok, adica in cel mai rau caz te rezolva omul de la care ai luat, problema sunt pramatiile care lucreaza la service.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Garanția extinsă

Mesajde bv01 » Dum Apr 30, 2017 4:38 pm

Eu sunt pățit cu câteva dispozitive și garanția mi-a prins bine la momentele respective. Însă la 61O am citit o grămadă de opinii și păreri, foarte multă lume se plânge de petele de ulei de pe senzor, similar cu D600. Ori asta din ce am înțeles eu este acoperit de garanție.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Garanția extinsă

Mesajde bv01 » Dum Apr 30, 2017 5:13 pm

Plesoianu Marius scrie:daca iti moare shutterul trebuie sa platesti


Adică vrei să spui că dacă îmi cumpăr aparat noi și moare shutterul după 10 declanșări, plătesc eu? E o situație ipotetică, dar așa reiese din ce ai scris mai sus.


Sent from my mobile phone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Garanția extinsă

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 30, 2017 7:38 pm

Un utilizator caruia i-a murit shutterul a bagat aparatul in garantie si dupa diagnosticare trebuia sa faca si calibrare pentru ca "utilizare necorespunzatoare", pana la urma a dus aparatul la kamerawork pentru schimbare de shutter si l-au rezolvat la un pret de 3 ori mai mic decat la skin service.
Nu pot sa iti zic exact, dar de obicei o sa refuze, eu cand am fost ultima oara nu au vrut sa cheme un tehnician, apoi un sef si nu au vrut sa se legitimeze.
Garantia e cel mai putin important aspect la nikoane daca esti in romania.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Garanția extinsă

Mesajde moaartea » Dum Apr 30, 2017 9:49 pm

bv01 scrie:foarte multă lume se plânge de petele de ulei de pe senzor, similar cu D600. Ori asta din ce am înțeles eu este acoperit de garanție.


e acoperit,problema e ca nu prea poti sa demonstrezi ca e ulei si nu praf...cand il duci la "garantie" e posibil sa iti spuna ca e praf si ca e normal ca sa fie cate ceva praf, si o sa il curete dar te pune sa platesti.
acelasi lucru cu decalibrarea....faci poze vezi ca nu mai focalizeaza corect,vrei sa il duci in garantie si iti spune ca era gratis doar in primele luni dupa ce ai cumparat aparatul,acum trebuie sa platesti ca sa iti recalibreze aparatul...
iti moare shutter-ul daca ai orice mici urme de lovituri pe exteriorul aparatului iti refuza garantia pt ca ai lovit aparatul si te pune sa platesti....

la nikon cel putin in romania si mai ales de cand nikonul nu mai face profit, cand duci ceva in service la garantie, prima daca se uita sa vada cum poate sa te refuze, daca gasesc o scuza prin care ei pot sa te puna sa platesti tu si sa nu iti acorde garantia asta o sa faca, daca nu au nici o scuza si nu gasesc nici o modalitate care sa te puna sa platesti atunci o sa iti repare in garantie. asta mai ales la body-uri. la obiective e mult mai rau cu garantia...aproape totdeauna gasesc ceva probleme din cauza utilizarii incorecte cum spun ei sau soc mecanic...la blituri acolo daca ti se strica iti repara in garantie fara sa comenteze daca nu ai pe blitz urme de lovire.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori