Acum este Joi Mar 28, 2024 6:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Problemă fișier RAW

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problemă fișier RAW

Mesajde Vlady » Lun Mai 01, 2017 2:01 pm

Am o poză care se încarcă dubios în Lightroom și arată cam așa:


În Camera RAW o văd bine


Dar când o export, îmi dă același rezultat ca Lightroom-ul...
Aveți idee care-i treaba? Cred că am mai pățit odată ceva asemănător.

P.S. Sistemul de attachement de pe forumul ăsta e de tot căcatul, după ce că e limita de 1MB, mai este și de 1600px, pentru monitoare de acum 10 ani.
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Problemă fișier RAW

Mesajde Vlady » Lun Mai 01, 2017 3:03 pm

Cred că mi-am dat seama, s-a terminat bateria când am făcut poza aia. Sau la foarte scurt timp :)
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Problemă fișier RAW

Mesajde moaartea » Lun Mai 01, 2017 4:43 pm

incearca sa o salvezi cu capturenx-d de ex...daca chiar iti trebuie...poate ti-o salveaza ok,cine stie...

problema asta am mai intalnit-o si eu la jpg-uri atunci cand era fisierul corupt....asta s-a intamplat si la tine.

problema nu e de la baterie, chiar daca aparatul zice ca nu mai are baterie, si iti arata bateria 0%, el mai are suficienta energie ca sa iti scrie toate pozele din buffer pe card.

dupa mine problema cred ca e de la card: sau cardul are probleme si baduri, sau contactele erau oxidate/murdare si o fractiune de sec nu a facut contact cand a scris, sau cititorul de carduri are probleme si ti-a corupt informatia, sau cablul de la cititorul de carduri nu a facut contact o fractiune de secunda si din cauza asta informatia s-a corupt.

de la baterie nu poate sa fie decat daca aveai grip si s-a terminat bateria din camera dar cea din grip mai avea energie si atunci s-ar fi pierdut pozele din buffer si daca scria pe card cine stie poate s-a corupt fisierul ... dar si atunci slabe sanse sa se corupa informatia din cauza asta...poate doar daca ar fi oxidate contactele de la baterie si sa nu fi facut contact bateria o fractiune de secunda si atunci s-ar fi pierdut pozele din buffer si poate s-a corupt si acea poza...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problemă fișier RAW

Mesajde Vlady » Lun Mai 01, 2017 5:39 pm

Mersi mult de răspuns!

Din păcate sunt foarte multe variabile :))
Am șters-o de tot, oricum era nașpa, iar cardurile apucasem să le formatez înainte de a descoperi problema. Nu mai aveam răbdare să recuperez un card să văd dacă a fost de vină cardul sau cititorul.

Oricum, o să inspectez toate contactele și mai văd ce se întâmplă :)
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron