Acum este Joi Mar 28, 2024 12:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Feedback Service Nikon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Iul 04, 2017 3:42 am

Nu stiu unde sa ma adresez in mod direct, dar a aparut o problema de comunicare odata cu intrarea in service.
Doamna de la relatii clienti a notat ca verificare AF (acestea au aparut dupa reparatia anterioara) insa eu am spus cu totul altceva: dupa updateul firmware al autofocusului af-ul a devenit mai consistent la distante peste 10 metrii (inainte majoritatea erau rateuri chiar si la difragme peste f4), insa la distante mici a devenit mai imprevizibil (am sugerat sa se faca o verificare de scame,praf sau pete al af-ului) si am lasat si obiectivul de 85 impreuna cu body-ul.
Sper ca nu o sa testeze amandoua separat, ci impreuna pentru a se identifica daca exista cu adevarat o problema de comunicare cu body-ul.
Am dat un mail in ceea ce priveste autofocusul inconsistent si celor de la nikon support si mi-au cerut niste rawuri pentru a indentifica problema, va rog nu doresc doar resetarea pe 0 a af-ului doresc si examinarea pentru a se vedea daca functioneaza in parametrii, deja il am resetat pe 0 de data trecuta si nu a ajutat cu aproape nimic.
Va multumesc.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde Nikon Service » Mar Iul 04, 2017 9:43 am

Plesoianu Marius scrie:Nu stiu unde sa ma adresez in mod direct, dar a aparut o problema de comunicare odata cu intrarea in service.
Doamna de la relatii clienti a notat ca verificare AF (acestea au aparut dupa reparatia anterioara) insa eu am spus cu totul altceva: dupa updateul firmware al autofocusului af-ul a devenit mai consistent la distante peste 10 metrii (inainte majoritatea erau rateuri chiar si la difragme peste f4), insa la distante mici a devenit mai imprevizibil (am sugerat sa se faca o verificare de scame,praf sau pete al af-ului) si am lasat si obiectivul de 85 impreuna cu body-ul.
Sper ca nu o sa testeze amandoua separat, ci impreuna pentru a se identifica daca exista cu adevarat o problema de comunicare cu body-ul.
Am dat un mail in ceea ce priveste autofocusul inconsistent si celor de la nikon support si mi-au cerut niste rawuri pentru a indentifica problema, va rog nu doresc doar resetarea pe 0 a af-ului doresc si examinarea pentru a se vedea daca functioneaza in parametrii, deja il am resetat pe 0 de data trecuta si nu a ajutat cu aproape nimic.
Va multumesc.


Buna ziua domnule Plesoianu Marius! Va multumim pentru mesaj, informatiile au fost transmise departamentului tehnic. Se va verifica sistemul AF si se va calibra in cazul in care aceasta operatiune este necesara.
Cu stima
Service autorizat Nikon
www.restart.ro
Nikon Service
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Oct 22, 2012 11:36 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde vannraz » Lun Iul 10, 2017 12:11 pm

Ultima mea experienta cu Service-ul Nikon a fost una pozitiva, in sensul in care am dus la reparat o "mica" bestie, si anume un Nikon 80-200 f2.8, versiunea, atentie, AF-S, nu AF-D, versiune cu serial de US. La receptie chiar mi-au spus ca n-au mai avut intrari in service pentru acest model de obiectiv.
Pentru cei care nu stiu, acest model este unul dintre primele modele de obiective de la Nikon cu motor AF SWM si a carui productie s-a incheiat prin 2003-2004, motiv pentru care nu prea se mai gasesc motorase SWM pe canalele oficiale Nikon. Chiar era un topic pe dpreview deja vechi de cativa ani de zile unde un utilizator (prin USA cred) a primit un raspuns negativ referitor la reparatia acestui tip de obiectiv pe motiv ca piesele nu mai exista. Raspunsul a venit de la Serviceul Nikon.

Surpriza placuta a venit din partea Restart in momentul in care mi-au comunicat ca s-a gasit SWM unit-ul si obiectivul a fost reparat, curatat si reparat. E drept, modelul fiind vechi, nu au reusit sa aduca si kitul de cauciucuri, dar si aici am avut parte de o surpriza placuta: cauciucul de focus de pe obiectiv era in stare destul de proasta si au reusit sa adapteze un alt tip de cauciuc pentru a-l inlocui, asta in imposibilitatea de a aduce cauciucul original. Si asta fara costuri aditionale.

Este drept, costul a fost destul de ridicat, cost cu care am fost de acord si a rezultat din pretul ridicat al motorului SWM, dar si asa mai mic decat ce se vehicula pe net in urma cu cativa ani pentru acelasi tip de operatie.

In concluzie sunt multumit, am reusit sa testez sumar obiectivul si se comporta excelent, SHARP la 2.8, autofocus rapid,
functional obiectivul este ca unul nou.

In ciuda pretului (la care ma asteptam), ma declar un client multumit.

P.S.-cum s-a mai mentionat pe aici, comunicarea pe email este greoaie, uneori fiind nevoit sa astepti 2-3-4 zile pentru un raspuns.
vannraz
 
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iul 16, 2013 8:51 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde aleeex87 » Mie Iul 12, 2017 9:34 am

Am trimis un Nikon d3100 acuma recent in service pentru curatare senzor si calibrare AF fiindca cu un punct vana destul de mult focusul daca contrastul nu era perfect. Aparatul a fost dus in service de unde prieten, si chiar dupa trei zile lucratoare am si primit mailul sa accept costurile (care costau aproape cat aparatul), au durat inca cam 5 zile lucratoare si am si primit inapoi aparatul.
Aici veneau surprizele...Cu punctul aia focaliza la fel, na bine ziceam ca am fost fraierit nu mai trimit inapoi. Testam petele de pe senzor, pai in centru au disparut dar a aparut una mare langa margine...Deja deveneam cam suparat...Dar surpiza mare!! Aparatul avea un front focus care facea inutilizabil la o diafragma mai mica de f4!!!
Fiind foarte suparat, l-am trimis inapoi aparatul si chestia ciudata era ca tot cu transportul au reusit sa repara tot in numai 4 zile si chiar au si facut teste!! Bine si acuma inca mai este un pic de front focusing, dar neglijabil...
Deci mare atentie cu Service-ul Autorizat Nikon de la noi ca langa preturile uriase mai poate ca si o sa aveti surprize neplacute...
aleeex87
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 30, 2015 11:19 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde emp » Joi Dec 28, 2017 11:37 am

INAINTE DE A CUMPĂRA UN PRODUS DE LA FIRMA NYS - YELLOWSTORE VA ROG SĂ INCERCAȚI SĂ LE DATI UN TELEFON SĂ VEDEȚI CUM STAȚI ORE INTREGI LA TELEFON FĂRĂ A VĂ RĂSPUNDE CINEVA.LA MAIL AȘIȘDEREA LA FAX LA FEL.
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde bv01 » Joi Dec 28, 2017 6:12 pm

Ce legătură are asta cu service-ul Nikon?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde emp » Vin Dec 29, 2017 11:08 am

sunt aceeasi firma care gestioneaza si vand diferite produse si le repară in acelasi loc
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde emp » Mie Ian 03, 2018 11:35 am

încă PLOUĂ la bucurești de nu pot ridica receptorul sau le-a picat netul de nu răspund la mail vestita yellowstore :evil:
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde calin1973 » Mar Feb 13, 2018 10:02 pm

Salut
Am un Nikon D700 si as vrea sa-i fac o verificare-curatare si eventual calibrare dar in urma celor citite pe forum nu as apela la service-ul de la Skin. Daca are cineva referinte bune despre alt service il rog foarte mult sa-mi transmita. Eu am incercat la o firma Kamerawerk, dar se pare ca nu mai exista.
calin1973
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Mai 19, 2012 6:10 pm

Re: Feedback Service Nikon

Mesajde moaartea » Vin Feb 23, 2018 6:50 pm

calin1973 scrie:Eu am incercat la o firma Kamerawerk, dar se pare ca nu mai exista.

nu e adevarat, ei inca sunt pe piata, noroc de ei, ca skin-ul se pare ca mai mult da rateuri decat sa faca lucrul bine. ca sa iti faca bine skin-ul trebuie sa te certi cu ei sau sa trimiti inapoi de 2-3 ori acel obiectiv/body ca nu ti l-au facut bine. eu tocmai le-am trimis un body pt calibrat la kamerawerk. http://kamerawerk.ro/
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori