Acum este Joi Mar 28, 2024 7:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Flocalizare Nikon d7100

Diverse despre Nikon

Flocalizare Nikon d7100

Mesajde ClaudiuDragu » Lun Sep 04, 2017 7:47 pm

Salutare!
Am o intrebare foarte banala la care nu ii gasesc rezolvare, va rog, daca detineti un asemnea aparat ajutati-ma!
De exemplu: Fac poze in modul Manual, dar focalizare sa fie automata, sa nu fie doar un singur punct pe care sa il setez eu unde vreau, sa fie automata si sa isi ia el singur punctul/punctele de focalizare in functie de subiect/subiecte . Atunci cand pozez mai mult persoare doar una singura este focalizata bine.

Multumesc frumos!
ClaudiuDragu
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 04, 2017 7:41 pm

Re: Flocalizare Nikon d7100

Mesajde cristianmiu » Lun Sep 04, 2017 10:28 pm

Aici depinde F mult cum sunt așezate persoanele. La același distanță fata de aparat sau unele sunt mai in fata și altele mai in spate?


Sent from my iPhone using Tapatalk
cristianmiu
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Re: Flocalizare Nikon d7100

Mesajde ClaudiuDragu » Mar Sep 05, 2017 6:34 am

La aceasi distanta. Cum pe modul Auto al aparatul este focalizarea, asa sa fie si pe modul Manual. La predecesorul lui un d3300 aveam optiunea asta si ma gandesc ca este imposibil ca sa nu aiba si asta.
ClaudiuDragu
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 04, 2017 7:41 pm

Re: Flocalizare Nikon d7100

Mesajde Dimitriyus » Mar Sep 05, 2017 11:25 am

Depinde de adâncimea de câmp. În funcție de diafragmă și de focală. Mergi măcar pe f/4 sau 5.6.
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Flocalizare Nikon d7100

Mesajde moaartea » Mar Sep 05, 2017 1:54 pm

ClaudiuDragu scrie: Cum pe modul Auto al aparatul este focalizarea, asa sa fie si pe modul Manual.


"pe modul Auto al aparatul este" folosit creierul "al aparatul" , iar pe modul manual TU trebuie sa iti folosesti CREIERUL " a la om" ca sa faci setarile necesare sa iti iasa poza cum vrei. daca nu ai aceste cunostinte apuca si pune mana si invata chestiile de baza ale fotografiei sau foloseste modul auto daca ziceai ca iti ies mai bine, sau foloseste telefonul,ala are dof-ul f mare si gata :))
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Flocalizare Nikon d7100

Mesajde ClaudiuDragu » Mar Sep 05, 2017 4:36 pm

moaartea scrie:
ClaudiuDragu scrie: Cum pe modul Auto al aparatul este focalizarea, asa sa fie si pe modul Manual.


"pe modul Auto al aparatul este" folosit creierul "al aparatul" , iar pe modul manual TU trebuie sa iti folosesti CREIERUL " a la om" ca sa faci setarile necesare sa iti iasa poza cum vrei. daca nu ai aceste cunostinte apuca si pune mana si invata chestiile de baza ale fotografiei sau foloseste modul auto daca ziceai ca iti ies mai bine, sau foloseste telefonul,ala are dof-ul f mare si gata :))


Domnule moartea, daca dumneavoastra nu puteti intelege intrebare mai bine nu mai vorbiti ca este in detetrimentul tau. Sa va explic ca poate odata cand va cumparati un aparat si aveti nevoie de functia aceasta. Aparatul pe modul M ( unde stetezi totul, iso, F , etc) are o setare unde isi selecteaza el automat punctele de focalizare, isi decteaza singur subiectele. Cu placere.
ClaudiuDragu
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 04, 2017 7:41 pm

Re: Flocalizare Nikon d7100

Mesajde ClaudiuDragu » Mar Sep 05, 2017 8:11 pm

Am gasit setarea. Multumesc celor implocati

PS: moartea daca cumva te intereseaza setarea, poti sa ma intrebi. Sau daca te intereseaza vreun tarif ;)
ClaudiuDragu
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 04, 2017 7:41 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron