Acum este Joi Mar 28, 2024 12:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Raul07 » Mar Sep 12, 2017 10:14 pm

Nu merita D3400 pentru hobby sau nu merita comparatia cu gama Coolpix?
Raul07
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 10, 2013 7:47 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Sabin Dobrean » Joi Sep 14, 2017 8:00 am

Strict pentru hobby merita Coolpix , dar intr-un timp scurt vei constata ca vrei mai mult . Atunci , daca consideri ca merita , poti incerca DSLR . Si 3400 este tot pentru hobby , dar la alt nivel ceva mai sus . Este un DSLR entry level .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde danmihalache » Mar Oct 10, 2017 9:50 pm

Va salut! (nu m-am mai logat de mult pe acest forum)
Am o intrebare on-topic,
Vreau sa cumpar un aparat "backup" (nu sunt profesionist si nu castig nimic din foto) pentru ca am adunat foarte multe obiective (Nikon) constatand ca schimbarea obiectivului in mijlocul strazii e riscanta, mai usor mi-ar veni sa am mai multe aparate gata pregatite in geanta. In prezent am un D5200 si un D80, as dori un al treilea aparat. Primul d5200 este excelent, insa D80 e chior la lumina (adica ii trebuie multa lumina), avantajul fiind ca are motor intern de autofocus (sa-mi miste obiectivele fara motor).
Bugetul este mic (judecand dupa discutiile pe aici....), adica nu vreau sa dau mai mult de 900 ...1000 lei (consider ca atat merita pentru ce vreau eu). E o suma mare, unii oameni muncesc o luna pentru banii astia! Asa ca o recomandare de genul, "mai bine ia-ti un aparat full frame" (pe care il gasesc gata demolat la minim vreo 2500 lei cu maxim ne-noroc) nu ma ajuta deloc! Sau am mai primit sfaturi de genul, "vinde toate si ia-ti un fullframe si un obiectiv fix!". Problema mea.... nu sunt genul asta, daca nu am un sac de obiective si un sifonier plin cu aparate foto nu ma simt bine! (chiar daca toate sunt DX si mediocre.... cel mult!)
Deci (ce cuvant minunat!), m-am gandit sa-mi iau un D3200 insa dupa o ocazie sa cumpar unul cu 7000 de cadre la 900 lei (pusa in stand-by) m-a pocnit ideea sa-mi caut un batranel D5100.
Asa ca dupa atata vorbarie, intrebarea mea este, ce merita, un D3200 sau un D5100 ?? (second hand, nu cumpar nimic cu mai mult de 20.000 cadre).
Eu ma uit pe net in primul rand la poze. Si asa uitandu-ma asta seara constat ca (dintre ieftinaciuni si babaciuni) mi-a placut (suspect de mult) un Pentax K-50. Dar sa nu discut de concurenta in casa lui Nikon! Oricum, eu sunt nikonist fanatic caci am numai Nikoane! Asa am apucat....
Ok, iar am deraiat si vorbesc prea mult! Cert este ca uitandu-ma pe net (la sample foto) imi place parca mai mult D3200 (acest entry level) decat D5100 dar cum stim, conteaza obiectivul, omul care tine ustensila, etc. Cert este ca uitandu-ma si la alte vechituri in bugetul meu fabulos, Nikoanele astea rasar ca magarii dintre oi!
Cu sentimentul ca nu-mi va raspunde nimeni, eu va multumesc daca ati avut rabdare sa-mi cititi tampeniile!
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Sabin Dobrean » Mie Oct 11, 2017 7:49 am

Pentru senzorul mai nou , 3200 . Pentru ecranul rabatabil , 5100 . Bugetul este mic si variantele putine .Nu ma intelegeti gresit , dar varianta cu inventariaza tot , vinde ce nu folosesti si cumpara ce-ti trebuie nu mi se pare lipsita de interes . Altfel , va cantonati in zona ieftina , cu o trusa bogata doar cantitativ . Daca asta va satiaface , este ok .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde berila_mz » Joi Oct 12, 2017 7:21 pm

Ce faci cu 3 body-uri agatate la gat pe strada?
Parerea mea e sa cumperi un obiectiv versatil, exemplu 24-120 f4, care pus pe senzorul lui D5200 o sa iti aduca niste rezultate frumoase.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde danmihalache » Joi Oct 12, 2017 9:39 pm

Va multumesc pentru raspunsuri! Aveti (evident) dreptate.
Intre timp mi-am cumparat un D3200 (multumesc pentru sfat, Sabin Dobrean!)
Foarte ieftin (mai putin decat intentionam) cu aprox. 6000 cadre, in stare perfecta, de care sunt foarte multumit! Defapt acum ma joc numai cu asta, adica e noua mea jucarie de care sunt foarte incantat!
Apropos, exista o diferenta substantiala intre zgomotul (click) pe care il fac cele doua aparate noi, D3200 si D5200. Modelul 3200 este mai silentios (stiu meniurile si setarile - este pur si simplu din punct de vedere mecanic mult mai silentios). Modelul 5200 (care are cadre mai putine, sub 4000) zdrangane mai tare si soundul click-ului este considerabil diferit. Evident, D80 are cu totul alt sound. Dar din toate cel mai dragut la click este... D3200, adica este cel mai silentios.
Sincer, ca imagine fisier RAW (NEF) nu e mare diferenta intre D3200 si D5200 pentru cineva care nu cunoaste toate tainele fotografiei digitale. Adica sunt cam la fel.... daca nu chiar la fel deabinelea avand acelasi senzor.
Avand mai multe obiective (berila_mz - sa sti ca am deja un Nikkor 18-140 si un Sigma 28-120. In special Nikkor e bun cam la orice pentru reportaj rapid si fara pretentii dar Sigma desi cu luminozitate mai mica are culori mai frumoase. La asta am ramas surprins ca cel mai bine focalizeaza pe D80!) am testat impacarea celor 3 aparate cu diversele "borcanse". Am constat ca fiecare aparat se comporta altfel, de exemplu pe obiectivul A, aparatul D3200 pozeaza mai bine (mai sharp, mai ok) decat D5200. Pe obiectivul B e fix invers. Insa din toate 3 cel mai compatbil cu cele mai multe... surpriza, este batranul D80. Care e mai greu, evident mai bine lucrat cu materiale mai bune, mai serios la pipait si tinut in mana, si probabil e reglat mai bine. Si are de 3 ori mai multe cadre decat D3200.
Ce voiam sa spun, cred ca D3200 e cel putin egal sau mai bun ca D5200 cu anume obiective. Fara indoiala conteaza atat focalizarea automata (care poate fi diferita in aceeleasi aparente conditii), conteaza reglajul (body si obiectiv), compatibilitatea intre obiectiv si aparat avand in vedere ca aproape sigur nimic nu merge in parametrii 100% chiar din fabrica. La cele 3 aparate neavand posibilitati de reglaj compatibilitate obiectiv-body cum exista la modele superioare.
Insa pentru mine este cert ca mana/omul conteaza mai mult decat aparatul. Si pe timp ce trece imi dau seama ca fotografia digitala e cu totul alta lume decat fotografia analogica (pe care o practic ca hobby de peste 30 de ani! Domeniu unde totusi cunosc cate ceva). Lumea asta digitala e pur si simplu altceva! Exista alte cai (total diferite) de a ajunge la rezultate interesante, avand in vedere (parerea mea) ca o fotografia indiferent de calitatea tehnica, analogica sau digitala, poate sa "spuna" ceva sau nimic (functie de talentul omului care tine aparatul foto si mai putin functie de dotarea tehnica).
Nu stiu daca are rost sa precizez (probabil ar trebui sa precizam toti cand cerem sfaturi tehnice) se pare ca sunt cel mai mult atras si axat pe fotografia tip "instantaneu" de reportaj. In cazul asta mi se pare ca cel mai mult conteaza focalizarea automata cat mai rapida si precisa (si evident luminozitatea lentilelor si marimea senzorului.... dar astea costa prea mult pentru un ocazional hobby!). E ca la pistol viteza, nu ai timp sa ochesti, mai degraba trebuie sa simti fractiunea de secunda si sa ai o "arma" cat mai rapida. Din ce auto-observ cred ca nici 10% din fotografii nu fac in conditii de bibileala si timp destul pentru aranjamente si focalizari. Imi place sa surprind fractiunea de secunda! (de aceea sunt situatii cand ma deranjeaza ca aparatele astea fac acel click. Le-as prefera complet mute)
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Calinu71 » Lun Noi 13, 2017 8:47 pm

Ma ajutati si pe mine nu pot sa ma hotarasc intre d7500 si d610 va multumesc
Calinu71
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Noi 02, 2015 11:20 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Sabin Dobrean » Mar Noi 14, 2017 11:00 am

D7500 . Uita de 610 :))) Mai citeste despre cele 2 aparate pe internet , tine cont de data aparitiei lor , dar cel mai important evalueaza-ti experienta si nevoile in ale fotografiei . Pot exista si alte variante .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Nogle » Lun Noi 27, 2017 10:08 pm

Buna tuturor.Am nevoie si eu de un sfat in ceea ce priveste achizitia primului DSLR.Ma tot uit pe diferite siteuri, citesc despre diferite modele si nu stiu exact ce decizie sa iau.Vreau sa specific ca il cumpar doar pentru poze de vacanta,familie si atat...nu ma intereseaza sa fac bani din asta, gen mers la evenimente etc.Oscilez in momentul asta intre d7100 si d7200...sau ceva mai bun.Si in acelasi timp as vrea sa stiu si ce obiectiv ar fi ideeal, luand in considerare necesitatile mele.Multumesc anticipat! :)
Nogle
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 27, 2017 9:46 pm

Re: Sfaturi achizitii aparate Nikon DSLR DX

Mesajde Sabin Dobrean » Mar Noi 28, 2017 9:08 am

Am mai scris asta , ceva mai sus : tine cont de data aparitiei lor , dar cel mai important evalueaza-ti experienta si nevoile in ale fotografiei . Pot exista si alte variante . Dupa parerea mea , notiunea de DSRL entry level a inceput sa devina un non sens , avand in vedere multitudinea variantelor de aparate foto destinare pentru vacanta . DSRL este nivelul pentru semiprofesionisti sau profesionisti care produc bani din fotografie .Pe de alta parte nu te-as vedea prea vesel intr-o vacanta cu o trusa foto de 5-7 kg in spate . Sigur , exista mirajul fotografiei perfecte , dar realizarea acesteia tine in mai mica masura de aparatura foto utilizata . Cele mai importante sunt ochiul , talentul artistic ( fiindca vorbim despre arta ) , experienta si cunostintele in domeniul fotografic . Deci , sfatul meu este : mai ganditiva cu DSRL-ul pentru vacanta .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori