Acum este Joi Mar 28, 2024 6:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Trecere de la bridge la DSLR

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde dtonycristian » Mie Oct 18, 2017 7:36 pm

Buna seara,

Detin un bridge Fujifilm HS25EXR de aproape 5 ani si as dori sa trec pe DSLR. Am gasit cateva oferte pentru Nikon D5300, cu lentile Nikkor 18-55 mm VR. Stiu ca, poate (sau sigur), intrebarea este tampita, dar totusi vreau sa ma asigur ca nu gandesc corect :P . In ceea ce priveste calitatea imaginii va fi o diferenta foarte mare intre HS25EXR si D5300? Ar trebui, poate, sa mai astept ceva timp si sa cumpar ceva mai nou si mai performant decat D5300?

Va rog sa nu ma criticati prea dur :). Sunt mai mult decat la inceput :P.

Va multumesc si va doresc o seara frumoasa!

Cu stima,
Tony
dtonycristian
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 18, 2017 7:15 pm

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde Gamezcdr » Joi Oct 19, 2017 7:44 am

Stii ca n-o sa ai mai ai 30x zoom nu ?
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde dtonycristian » Joi Oct 19, 2017 9:16 am

Gamezcdr scrie:Stii ca n-o sa ai mai ai 30x zoom nu ?


Stiu acest lucru. Trebuie diferite obiective pentru diferite situatii. Ma intreb doar ce diferenta de calitate va fi.
dtonycristian
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 18, 2017 7:15 pm

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde StefanSC » Joi Oct 19, 2017 6:08 pm

Diferenta de calitate va fi destul de mare.

D5300 e un aparat cu un senzor mult mai mare, procesoare mai rapide, si cam un an mai nou decat cel pe care il ai.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde danmihalache » Sâm Oct 21, 2017 10:09 pm

dtonycristian scrie:Buna seara,

Detin un bridge Fujifilm HS25EXR de aproape 5 ani si as dori sa trec pe DSLR. Am gasit cateva oferte pentru Nikon D5300, cu lentile Nikkor 18-55 mm VR. Stiu ca, poate (sau sigur), intrebarea este tampita, dar totusi vreau sa ma asigur ca nu gandesc corect . In ceea ce priveste calitatea imaginii va fi o diferenta foarte mare intre HS25EXR si D5300? Ar trebui, poate, sa mai astept ceva timp si sa cumpar ceva mai nou si mai performant decat D5300?

Va rog sa nu ma criticati prea dur . Sunt mai mult decat la inceput .
si eu sunt (pe digital) cumva incepator ca si tine desi am demulta vreme tot felul de "sapuniere" (digitale) dupa care la un moment dat aveam aceeasi dilema si intrebare (fara raspuns) si am trecut pe Nikon DSLR. Nu am regretat deloc, dimpotriva, trecerea de la "sapuniera" la "caramida" m-a ambitionat sa merg mai departe. Nici o "sapuniera" in final nu se pune cu un DSLR chiar si entry level (APS-C).


Nu cunosc aparatul Fuji pe care-l ai dar am investigat acum pe net (mai degraba prefer sa judec singur vazand poze decat sa repet ce spun diverse review-uri) si constat cu surprindere ca e o (mega)sapuniera neasteptat de draguta! Imi plac multe fotografii facute cu acest Fuji (in mana cui trebuie)! Adica nu e chiar un aparat jenant, dimpotriva! Asa ca intrebarea/dilema ta pare si mai dificila (deoarece acum stiu ce pot ... sau nu pot genul asta de Nikoane DSLR).

Eu as spune ca problema este ca si cea a pantofului. Fiecare trebuie sa probam pantofii si sa mergem cu ei pana sa ne dam seama daca ne place sau ne roade la picior.

Un aparat DSLR D5300 asa cum vrei, cu obiectivul kit nu mi se pare cine stie ce grozavenie. Ar trebui sa iei in calcul costul unui obiectiv mai bun, cost deloc neglijabil si care poate ajunge la mai mult decat platesti pe "body" cu kit cu tot second hand. Adica bugetul ar trebui sa fie consistent.

Trebuie sa te gandesti la finalitate, adica ce faci cu pozele?! Vrei sa incerci ceva arta (de amorul propriu), vrei sa faci nunti si botezuri sa scoti un ban (vai de capul lui, adica ban chinuit), vrei sa vezi numai asa cum e, etc ?! Fara dubiu pozele vor fi putin mai bune, poate, insa ti s-a atras atentia, pierzi ditamai zoom-ul de la Fuji, zoom care nu e opera de arta dar daca de exemplu te afli in concediu, pe langa ca Fuji nu atarna greu si are acest ultra zoom, poate cateodata conteaza mai mult ce pozezi decat cum pozezi. La asta trebuie sa cugeti deoarece sa cari o "caramida" DSLR si eventual mai multe "borcane", asta nu-i lucru usor, esti omul cu sacul de pietroaie in spate si pana scoti "strumbalaul", poate ai nevoie sa schimbi "borcanul", a zburat zubiectul! Asa cu mega-sapuniera Fuji usurica in buzunar sau traista esti rapid, prinzi subiectul chit ca din punct de vedere tehnic poza nu are la fel de multi "purici" digitali nobili.

In consecinta, intrebarea este de la tine la tine, te incearca imboldul artei fotografice (macar asa de hobby), esti dispus sa te chinui sa cari obiecte grele (si usor de spart), merita sa platesti atat de mult in conditiile in care cu mega-sapuniera Fuji faci deja poze dragute si decente ?! (ma refer de exemplu la poze de vacanta, de party, de familie - unde conteaza ceea ce pozezi si mai putin cum pozezi, ca deja si sapunierele sunt prea bune la lumina zilei... iar la blitz totul e prost, parerea mea! Eu decat sa pozez cu blitz mai bine ma las).

Un avantaj mai concret ar fi in conditii de lumina proasta. Asta a fost pentru mine unul din imboldurile principale sa ma bag la carat "caramizi" si "borcane". Mi-am dat seama in timp ca cele mai bune subiecte nu prea se intalnesc cu cea mai buna si puternica lumina, caz in care vorba aia, "un tun mai mare" conteaza!

In final nu vreau decat sa te indem la o reflectie personala avand ca tema principala - vrei mai mult de la fotografie decat utilizarea normala si casnica ? Deja acel Fuji e suficient de simpatic pentru oricine nu doreste sa devina artist, ba vad pe net ca unii reusesc si cu asta sa faca putina arta. In fond marea invatatura in fotografie este simpla, conteaza mai mult omul din spatele camerei decat dotarea tehnica.
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde CosminD » Mar Oct 24, 2017 1:34 pm

parerea mea e sa iei un Panasonic FZ1000 , ai si "zoom" , dar si o calitate a imaginii foarte ok , mult peste majoritatea sapunierelor
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde jlaudio » Dum Oct 29, 2017 10:04 am

Daca ai Fuji de ce nu incerci un Fuji mirrorless? Daca ar fi sa aleg acum nu as alege Nikon DSLR (din mai multe cauze), as prefera un mirrorless, mai mic mai usor nu ai probleme cu AF... Sincer si pe mine ma bate gandul sa vand tot ce am Nikon, dar sunt multi bani investiti si sunt amator care nu castiga bani din foto, momentan astept sa vad ce mirrorless scoate Nikon, daca nu se va ridica la nivelul Fuji sau Sony atunci cu regrete parasesc Nikon...
Safatul meu sa astepti sa apare mirrorless-ul Nikon sau alege un Fuji sau Sony mirrorless.
Daca totusi vrei DSLR recomand sa incerci inainte de a cumpara sa vezi cum este sa ai un zoom asa de scurt, sa vezi cum este sa pozezi cu ajutorul vizorului, dimensiunea, greutatea, daca iti place OK, dar incerarca si un mirrorless.
Oricum recomand sa alegi un zoom mai lung 18-105 sau 18-140 in loc de 18-55.
jlaudio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 25, 2012 11:29 am
Localitate: Oradea

Re: Trecere de la bridge la DSLR

Mesajde juiweasley » Joi Iul 27, 2023 4:15 pm

Nu stiu ce DSLR sa-mi cumpar.ce m-ai sfatui intre Canon 60D,nikon D7000 si D3100? Vreau sa fac o alegere buna pentru a nu-mi parerea rau dupa. mapquest driving directions
juiweasley
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 27, 2023 3:58 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori