Acum este Joi Mar 28, 2024 11:10 am

Articole Nikonisti.ro

[Nikon D5300] problema WB

Diverse despre Nikon

[Nikon D5300] problema WB

Mesajde Laurentiu S » Vin Noi 10, 2017 5:29 pm

Buna seara nikonistilor.
Sunt un fotograf amator cu un D5300 si nu de mult cu un Yongnuo YN685.
M-am jucat un timp pe aparatele profesionale si am vazut ca au optiunea de ajustare a WB in kelvin, lucru ce aparatul meu nu are si uneori parca se simte asta, scoate uneori pozele cam prea calde.
Vroiam sa stiu daca nu cumva pot face cumva, un custom WB care sa le faca pt. un 5300kelvin de ex., si daca da cum as putea sa-mi dau seama ca am ajuns undeva pe aproape :)).
Am observat ca exista ceva numit Custom Picture Control unde nu prea mi-am bagat nasul si ma gandeam daca nu pot incerca lucru' asta si de acolo.
Sau poate ca exista un programel ceva pt. aparat.
Multumesc ^^.
Laurentiu S
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 10, 2017 8:51 am

Re: [Nikon D5300] problema WB

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Noi 11, 2017 11:01 am

Poti folosi manual/custom WB cu un grey-card sau cu ceva alb, faci un cadru de referinta in lumina data sau sa modifici un WB din cele oferite (poti modifica valorile implicite dupa preferinte).
Poti face fine tunning pe un WB ales din cele oferite (vezi poza atasata), mai putin pe WB manual/custom.
In post-procesare poti sa setezi in program ce WB doresti ...

Poti folosi Picture Control Utility 2 (http://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/sw/104.html) ca sa-ti faci un profil adecvat preferintelor tale, pe care sa-l importi in camera si sa-l folosesti. (http://nikonimglib.com/npcu/onlinehelp/en/pc008000.html)

Nu e un capat de tara ca nu ai posibilitatea setarii unei anumite valori Kelvin pentru WB; de multe ori gresesti valoarea si trebuie sa refaci WB pentru toate cadrele facute. Intr-un studio cu lumina controlata si fixa, te ajuta un WB exact pus in Kelvin, dar in restul situatiilor lumina se schimba si orice WB trebuie corectat.
Fişiere ataşate
 snip_20171111103512.jpg
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Nikon D5300] problema WB

Mesajde Laurentiu S » Lun Noi 20, 2017 5:26 pm

Va multumesc foarte mult domnule Bogdan, m-a ajutat explicatia dumneavoastra si am reusit cate ceva cu Picture Control Utility 2. Inca mai ma joc cu ele pana gasesc ceva care-mi chiar place.
Va multumesc ^^.
Laurentiu S
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 10, 2017 8:51 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori