Acum este Joi Mar 28, 2024 10:28 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon sau Yongnuo

Blituri externe de la Nikon

Nikon sau Yongnuo

Mesajde Laurentiu S » Joi Sep 21, 2017 6:29 pm

Buna seara nikonisti.
Sunt un amator de fotografie detinand doar un D5300 cu obiectiv de kit si doresc sa fac un pas cu gandul la fotografia de produs. Mai exact, fiind adolescent as dori sa ma duc la majorate / petreceri si de ceva timp tot imi caut un flash.
Aici e problema.
Am un buget de vreo 750lei (maxim) si alterez intre un:

Yongnuo YN685 Nikon - link magazin online

Sau

Sb-700 second-hand.

Si vroiam sa stiu ce parere aveti voi, daca ma puteti ajuta cu asta, cam ce diferente ar fi intre ele si daca s-ar merita yongnuo in defavoarea sb-700-ului. Multi spun ca e chiar mai bun.
Laurentiu S
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 10, 2017 8:51 am

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde bv01 » Vin Sep 22, 2017 6:29 pm

Hm, mai degrabă SHANNY SN600SN. Foarte ieftin și super bun. Caută review-uri pe net.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde bv01 » Vin Sep 22, 2017 6:31 pm

Aha, vrei să zici "alternez", nu "alterez". ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Sep 23, 2017 5:13 pm

Nu merita flash SH, lampa are o durata de viata limitata si e foarte probabil sa il iei pe la finalul vietii.
Eu ti-as recomanda 2 meike mk930, le gasesti relativ ieftin, mai iei si un trigger, le pui pe stative si ai o iluminare mult peste un SB700.
https://www.price.ro/preturi-meike-blitz-mk930ii-gn58-nohss-pentru-nikon-canon-pentax-sony-1562342
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde CosminD » Dum Noi 19, 2017 2:08 pm

Laurentiu , la 550ron clar eu as merge pe YN 685 . Am folosit triggere YN622N pe blit-urile mele SB 800 si SB910 si au mers impecabil de fiecare data (cu un YN-622N-TX ar trebuii sa mearga chiar mai bine, exceptand ca nu poti pune al flash pe el, desi de obicei nu e necesar daca ai mai multe flash-uri in sala). Iar faptul ca acest YN are deja trigger inclus este un mare , mare avantaj crede-ma, plus ca 685 are deja functii pe care le au blit-uri de 2-3 ori mai scumpe, este incredibil ce au facut chinezii la acest pret. Mie chiar si daca ar tine numai 2 ani (cat are garantie) tot nu mi-ar parea rau daca mi-as scoate banii intre timp . :) Nu ca n-as fi multumit de SB910-le meu(e foarte bun chiar) , dar cat la am dat pe el puteam cumpara 3 YN 685.. Pentru evenimente mi se pare mai bine sa ai mai multe flash-uri.

PS: la petreceri ies mult mai faine pozele cu minim 2 flash-uri puse pe stative decat cu un singur flash on camera ;)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde moaartea » Dum Noi 19, 2017 4:04 pm

un singur lucru ar trebui clarificat:

CosminD scrie:acest YN are deja trigger inclus

nu are transmiter inclus(nu poate comanda alte blituri), are doar reciver.

in rest si eu sunt de acord yn 685 sunt foarte bune si le recomand. cea mai mare problema cu ele ar fi ca se incalzesc muuuuult mai repede in comparatie cu sb700/800/900/910 mai ales daca le folosesti in hss
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde CosminD » Dum Noi 19, 2017 7:10 pm

moaartea scrie:un singur lucru ar trebui clarificat:

CosminD scrie:acest YN are deja trigger inclus

nu are transmiter inclus(nu poate comanda alte blituri), are doar reciver.


da, dar este bine si asa. Triggerele ocupa spatiu in geanta , trebuie sa ai grija sa nu le uiti , sa aiba bateriile incarcate etc. Deci extra griji care se elimina daca blitz-ul are receiver in el ;)

moaartea scrie:in rest si eu sunt de acord yn 685 sunt foarte bune si le recomand. cea mai mare problema cu ele ar fi ca se incalzesc muuuuult mai repede in comparatie cu sb700/800/900/910 mai ales daca le folosesti in hss

D5300-le lui nu are hss , deci problem solved :mrgreen: Cat despre supraincalzire , chiar asa de rau sa fie ? E mai rau decat la celebrele SB 900 ? La 800 si 910 nici macar o singura data nu am avut vreo problema cu temperatura. La 910 vara la peste 40gr afara crescuse un pic temperatura pe termometrul ala mic de pe display , dar nu a ajuns chiar sus la maxim ca sa-i taie din putere.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde moaartea » Lun Noi 20, 2017 4:47 am

CosminD scrie:Cat despre supraincalzire , chiar asa de rau sa fie ? E mai rau decat la celebrele SB 900 ?

da,mult mai rau cu incalzirea decat la sb900. can aveam sb900 am reusit doar de 2 sau 3 ori sa imi intre in protectie cand era pus pe aparat si dadeam bounce in biserica, dar yn685 a intrat in protectie odata si cand le foloseam in interior in bounce pe stative intr-un restaurant, afara cand e cald si soare nu mai are rost sa mai vorbim... :mrgreen: ...afara trebuie sa ai foarte mare grija ce setari si putere folosesti ca sa nu se supraincalzeasca...cand le foloseam afara eu puneam 2 sau 3 pe un stativ si pe acelasi canal/grupa ca sa recicleze mai repede si sa am putere mai mare si sa nu mai am probleme cu incalzirea(cel putin daca e ziua si e soare si am nevoie de putere mare, sau asa faceam inainte sa imi iau ad360)

cu toate astea eu cred ca 685 isi merita pretul si raportul calitate/pret e f bun, si le recomand la oricine, decat un sb nou poti sa iti cumperi minim 3 yn685 si ce poti face cu 3 blituri yn nu poti face cu un sb :twisted:

cat despre meike mk930...eu am avut o experienta neplacuta cu ele...mi-am comandat unul de pe ebay si nici o luna nu a rezistat si s-a ars...s-a ars placa electronica sau ceva....si l-am folosit doar ca blitz slave...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde CosminD » Lun Noi 20, 2017 6:19 pm

moaartea , multumesc pentru raspunsul rapid :) Apropo , stie cineva daca triggerele YN sunt compatibile cu flash-urile Nissin ? Ma gandesc serios sa-mi iau un Nissin i40 pentru vacante (D910-le arata ridicol pe D5500-le meu , e mai mare decat body-ul , plus ca are peste 400gr greutate , deci va dati seama cum e cu centrul de greutate) , iar I40 e cam singura varianta care pare ok de altfel. Insa nu gasesc nimic de compatibilitatea Nissin + YN , nici macar pe site-ul lor https://www.photo-store.net/photography/yongnuo-flash-triggers/yongnuo-yn-622n-tx/ , scrie doar ca merg blitz-urile Nikon, YN si "Other brand flashes working with Nikon system: Metz, Sunpak, Oloong, Triopo " . Nimic de Nissin insa, deci or merge sau nu? A incercat sa foloseasca cineva flash-uri Nissin cu triggere YN ?

PS: doar ce am trimis un email si la YN Europa http://www.yongnuo.eu/contactas.html legat de compatibilitate , sper sa raspunda.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon sau Yongnuo

Mesajde tickalosu » Mie Feb 21, 2018 8:27 am

Am folosit eu nissin di622 pe declansatoare yn rf 603ii si nu a dat niciodata rateu.
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori