Acum este Joi Mar 28, 2024 1:49 pm

Articole Nikonisti.ro

probleme vizualizare fotografii

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

probleme vizualizare fotografii

Mesajde bogdanchirana » Dum Ian 28, 2018 8:08 pm

Buna seara, sunt nou pe acest forum, asa ca va rog sa ma scuzati daca acest subiect a mai fost abordat pe aici. Mi-am cumparat saptamana trecuta un DSLR Nikon D5300 si nu reusesc sa vizualizez pe TV, fotografiile facute. Mentionez ca pe laptop sau pe PC le pot vedea. Care ar putea fi cauza? Banuiesc ca ar fi vorba de incompatibilitati privind formatul si/sau rezolutia. Ce setari ar trebui sa fac in aparatul foto? Cineva mi-a spus ca ar putea sa fie vorba de incompatibilitatea RAW (a dslr-ului) - JPEG (a TV-ului). Am studiat manualul de utilizare, dar n-am putut sa-mi dau seama ce setari ar trebui sa fac. Daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si ma poate ajuta cu un sfat, multumesc anticipat.
bogdanchirana
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 28, 2018 7:57 pm

Re: probleme vizualizare fotografii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Ian 29, 2018 8:45 am

Orice JPG poate fi redat corect de orice TV (de generatie noua), dar RAW-urile nu vor fi redate de niciun TV.

Cu un cablu HMDI e cea mai sigura solutie de vizualizare pe TV a continutului redat de aparat. Vezi manualul aparatului pentru a vedea ce cablu HDMI este necesar si care sunt incompatibilitatile. https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: probleme vizualizare fotografii

Mesajde bogdanchirana » Lun Ian 29, 2018 11:20 am

Bogdan Dulgheru scrie:Orice JPG poate fi redat corect de orice TV (de generatie noua), dar RAW-urile nu vor fi redate de niciun TV.

Cu un cablu HMDI e cea mai sigura solutie de vizualizare pe TV a continutului redat de aparat. Vezi manualul aparatului pentru a vedea ce cablu HDMI este necesar si care sunt incompatibilitatile. https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI


Televizorul e un LED TV Samsung, deci de generatie noua. Nu m-am gandit ca problema poate fi de la cablu, eu am folosit cablul din kit (primit impreuna cu aparatul foto), adica unul cu mufa USB, cu care il conectam la laptop, sau la PC. Va multumesc.
bogdanchirana
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 28, 2018 7:57 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: lostangel şi 6 vizitatori