Acum este Joi Mar 28, 2024 3:38 pm

Articole Nikonisti.ro

Cumpar Nikon D5000 defect

Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
5. Sunt permise doar anunțurile cu produse folosite ce nu fac obiectul intermedierilor si revânzărilor.
6. Sunt permise doar anunturile ce vizeaza produse foto, indiferent de brand.

Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

Cumpar Nikon D5000 defect

Mesajde sam10 » Lun Ian 29, 2018 10:30 pm

Garantie: nu,
Pret: 1 - 100 LEI,
Datele de contact nu mai sunt disponibile

Salutare! Caut un Nikon D5000 defect, insa cu partea electronica functionala. Ma intereseaza de fapt placa de baza, restul poate fi in orice stare sau chiar lipsa. Avand in vedere ca pretul placii de baza (noua) este in jur de 60€, nu sunt dispus in niciun caz sa platesc mai mult pentru un D5000 defect. Cu atat mai mult cu cat este o camera veche cu un pret de revanzare destul de mic (am gasit-o functionala cu 500 ron cu tot cu obiectivul de kit).

Astept oferte pe forum sau in mesaj privat. Multumesc!
sam10
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 26, 2016 1:19 am

Re: Cumpar Nikon D5000 defect

Mesajde sam10 » Vin Mar 30, 2018 10:21 pm

Valabil
sam10
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 26, 2016 1:19 am

Re: Cumpar Nikon D5000 defect

Mesajde CosminD » Dum Apr 01, 2018 12:23 pm

intr-adevar am gasit si u D5000 la 500-550 ron , dar exista chiar si la 300 ! :) https://www.olx.ro/oferta/nikon-d5000-astazi-IDaJSW7.html#6eb9b1f1fe . Nu stiu ce sa zic, nici nu mi se pare ca aparatul merita reparat parerea mea. Acum 1 an si ceva mi-am vandut toata trusa de eveniment (vroiam sa plec in Germania si-mi trebuiau banii) cu Fx, zoom-uri 2.8 , lumini si modificatori de studio etc , iar in vacanta de vara, decat sa fac poze cu telefonul ca altii, am imprumutat un D5000 si de la un prieten (un 18-140vr mai aveam eu printr-un sertar pe acasa). Nu ca este chiar un aparat rau D5000(bine poate ca prin 2009 cand a aparut era chiar ok), insa senzorul are noise cam mare chiar la iso 640-800(la 1600 e deja sub orice critica, desi un pic editate din raw le mai scoti un pic la lumina..) , display-ul are o rezolutie sub orice critica, vizorul mic si intunecat , af-ul si filmarea slabe etc etc. Totusi m-am decis sa-mi iau si eu ceva pentru vacante/iesiri in oras si asta iarna mi-am luat un D5500. Ani lumina peste D5000 (display-ul cu rezolutie ok si touch-screen , care e chiar f, f util , inca un buton fn (pe care am pus iso) , filmare decenta , af decent , iso 3200 si chiar 6400 ok ) . Nu are rotita fata din pacate cu care eram obisnuit , af fine tune (a trebuit sa trimit mai multe obiective la calibrat din cauza asta) si HSS , deci pe langa lipsa celui de-al doilea card de memorie si un grip dedicat scoate aparatul din discutie pentru uz profesional. Dar asa pentru "home useri" este un aparat chiar OK . Mare grija cu obiectivele la el, trebuie testate FFF bine ca sa nu aiba front sau back focus , altfel calibrarea e de la 170 lei in sus/buc
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Cumpar Nikon D5000 defect

Mesajde bv01 » Dum Apr 01, 2018 1:01 pm

@CosminD pentru vacanțe ți-aș recomanda un Olympus Pen F cu un 12-40 2.8.


www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Cumpar Nikon D5000 defect

Mesajde CosminD » Dum Apr 01, 2018 5:08 pm

bv01 scrie:@CosminD pentru vacanțe ți-aș recomanda un Olympus Pen F cu un 12-40 2.8.


pai momentan am D5500 cu 18-140vr si de cateva luni mi-am luat si un 70-300 VR AF-P cu promotia de 1600 lei. As vrea sa inlocuiesc 18-140-le cu un 16-85vr (am avut unul acum ceva ani si era excelent), imi sunt mai utili cei extra 2mm la capatul wide si optica ceva mai buna , decat plaja focala mai extinsa a lui 18-140vr. Apropo, cine vrea sa faca schimb(si ii mai dau o mica diferenta) sa-mi lase un mesaj :)
PS : Olympus nu suna rau (chiar am vrut sa-mi iau un Panasonic GX80 asta toamna in kit cu 12-32 la numai 2200 lei cu un aparat vechi la buy-back, dar cand am ajuns in magazin l-am testat un pic si nu mi-a placut deloc aparatul... , mi-a placut in schimb mult mai mult un Panasonic G80 , dar nu am avut bani de el atunci) , dar numai obiectivul acela 12-40 este mai scump decat tot ce am eu acum :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Cumpar Nikon D5000 defect

Mesajde sam10 » Joi Iun 28, 2018 11:55 pm

Valabil, poate totusi are cineva vreun D5000 trantit sau cu alte proleme in afara de placa de baza
sam10
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 26, 2016 1:19 am


Înapoi la DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron