Acum este Vin Mar 29, 2024 12:20 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folosesc?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde kum » Vin Feb 02, 2018 11:59 pm

Stimati colegi, de fiecare data cand am testat (fie in mod AUTO fie in mod MANUAL) am folosit af-s single point, punctul de focus central, asa cum de altfel am si scris in postarea mea. Stiu ce inseamna astea si cum se seteaza, ca altfel nu-mi cumparam DSLR.

CE INSEAMNA LA TINE SA OBTII REZULTATE MAI BUNE ???? LA CE TE ASTEPTI???


In primul rand te rog sa nu mai tipi. Eu folosesc un ton foarte calm si civilizat si ma astept la acelasi lucru. Si ca sa-ti raspund la intrebare (desi am crezut ca este evident): rezultate mai bune inseamna o focalizare mai buna, sa se vada clar detaliile obiectului pe care focalizez (recte cutia aia de Olynth). Sa nu se mai vada "in ceata" (stiu, e mult spus, dar nici claritatea nu e cea dorita).

Inca o data: problema mea este ca am cumparat un obiectiv si vreau sa fiu sigur ca nu are probleme de focalizare sau focusare (cum vreti sa-i spunem). Adica nu are back-focus sau front-focus. Am zis asta de prima data. M-am uitat pe net cum se testeaza ("ochiometric") obiectivele pentru back-focus/front-focus si, in urma testelor imi iese ca ar avea acest gen de probleme. Stiu, e posibil sa nu le fi facut eu cum trebuie, dar am facut si cum mi-ati spus voi si rezultatele nu sunt inca foarte concludente (cel putin pentru mine).
Dar cateodata focalizeaza/focuseaza bine (in special in mod life view). Am descris cu lux de amanunte cum am realizat testele, am pus si detaliile la exemplele postate. Asa incepator cum sunt, sincer nu inteleg ce nu intelegeti (unii)...

Incep sa realizez ca de fapt acest obiectiv nu are nimic si ca nu se comporta ca un obiectiv de kit (rapiditatea si acuratetea focalizarii, ca la asta ma refer). Si ca sa ma explic si mai mult: am decis sa-mi iau un obiectiv din asta mai luminos dupa ce am fost intr-un uichend la munte si am vrut sa fac poze seara la masa (in cabana in living). Bineinteles ca de cele mai multe ori nu era suficienta lumina si nu voiam sa folosesc blitzul. Asa ca am decis sa iau un obiectiv mai luminos, gandindu-ma ca va avea acelasi comportament ca si cel de kit: point & shoot. Dar se pare ca m-am inselat si ca acest tip de obiectiv necesita un alt fel de mod de fotografiere (plus mult mai multe cunostinte). Ma voi pune la punct si cu astea, dar pana atunci, ca sa fiu sigur ca asta nu are nimic, voi face ce am scris mai inainte (mai comand unul si le testez in paralel).
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde moaartea » Sâm Feb 03, 2018 3:36 am

kum scrie:Stimati colegi, de fiecare data cand am testat (fie in mod AUTO fie in mod MANUAL) am folosit af-s single point, punctul de focus central, asa cum de altfel am si scris in postarea mea. Stiu ce inseamna astea si cum se seteaza, ca altfel nu-mi cumparam DSLR.


chiar sti? daca ai fi citit manualul sau ai fi stiut cum sa setezi af-s ai fi stiut ca NUUUUU se poate seta af-s in modul auto.

citat din manualul aparatului,pagina 51:

screenshot.png

deci modul de focalizare af-s nuuuuu este posibil sa fie selectat cand aparatul este in modul auto sau in modurile tip scena, ci doar in modurile semi automate P,A,S sau in modul manual M.

uite un link de unde sa descarci manualul de referinta pt aparatul tau,d5300 pe care sa il citesti.
http://downloadcenter.nikonimglib.com/en/products/25/D5300.html


kum scrie:
CE INSEAMNA LA TINE SA OBTII REZULTATE MAI BUNE ???? LA CE TE ASTEPTI???

rezultate mai bune inseamna o focalizare mai buna, sa se vada clar detaliile obiectului pe care focalizez[...] Sa nu se mai vada "in ceata"


https://we.tl/nS6VJhAJrU
mai sus e un link, cu cateva poze facute acum la repezeala, linkul e valabil doar 7 zile.
te rog sa imi scrii, dupa parerea ta care din exemplul "a" si care din exemplul "b" din pozele din link-ul de mai sus ti se pare cea mai clara poza, poza care "sa se vada clar detaliile obiectului pe care focalizez".

si inca ceva, din fiecare exemplu (a si b) de mai sus, alege cate o poza care ar fi echivalentul la poza facuta cu obiectivul de kit si alta poza care e mai buna, cum te asteptai sa iti iasa pozele cand ai cumparat 35-ul comparativ cu ob de kit.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde Semper » Sâm Feb 03, 2018 10:43 am

@kum, obiectivele luminoase pe un senzor mare APS-C vin cu acel avantaj pe care ti l-ai dorit: posibilitatea de a face poze mai bune (la un ISO mai mic) in conditii de iluminare scazuta, utilizand deschiderea maxima a diafragmei (1.8 in cazul obiectivului tau). Dar in acelasi timp vei avea si o profunzime de camp (dof) mai mica. Asta inseamna ca lucrurile aflate in planuri diferite (mai aproape sau mai departe de punctul in care ai focalizat) nu vor fi clare. Asta uneori poate fi vazut ca un avantaj, dar poate fi si un dezavantaj (daca iti doresti ca toate persoanele din poza de exemplu sa iasa clar).
Uite aici cateva info:https://photographylife.com/what-is-depth-of-field

Poti sa folosesti obiectivul fix 35 la fel ca pe cel de kit. Pune aparatul in modul A, seteaza diafragma la 4 de exemplu (sau 5.6). Si in felul asta, in functie de distanta fata de subiect, vei putea avea mai multe in focus. Dar in cazul asta cam anulezi avantajul pe care ti-l ofera un obiectiv fix luminos, practic poti folosi doar obiectivul de kit.
Daca vrei rezultate bune de la fixul de 35, foloseste aparatul in modul A de fotografiere, diafragma la 1.8 (sau chiar 2.8 cand e ceva mai multa lumina), focus AF-S punct central, activeaza Auto-ISO din meniu cu un ISO minim 200 si maxim 6400 (sau chiar mai mult daca nu ti se par prea zgomotoase pozele); Poti sa lasi auto la minimum shutter speed din setarile de Auto-ISO sau poti pune 1/200 daca fotografiezi persoane/lucruri care se misca.
Atunci cand iesi afara in lumina puternica, daca faci poze la diafragma 1.8 in modul A, e posibil sa iasa supraxepuse (prea multa lumina). Daca se intampla asta, poti sa mai inchizi diafragma (4 de exemplu). Sau poti trece in modul semi-automat P atunci cand iesi afara (insa de preferat tot AF-S ca mod de focalizare).
Nu iti recomand sa folosesti modul manual, modul P e mult mai potrivit. De asemenea nu recomand AF-A ca mod de focalizare, foloseste AF-S.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde kum » Sâm Feb 03, 2018 2:30 pm

@moaartea, e corect ce spuni cu privire la AF-S. Am trait cu impresia ca se refera la AF-area mode, Eu doar acolo schimbam sa fie punctul de focalizare unul singur si in centrul imaginii. Imi cer scuze pentru confuzie (nestiinta).

te rog sa imi scrii, dupa parerea ta care din exemplul "a" si care din exemplul "b" din pozele din link-ul de mai sus ti se pare cea mai clara poza, poza care "sa se vada clar detaliile obiectului pe care focalizez".


Daca ai focalizat pe blitz (in pozele a1-a3), respectiv pe mufa SSD-ului (in pozele b1-b3), in toate pozele din link-ul de mai sus exista acea claritate a subiectului pe care eu nu o obtin. Ce difera la ele este campul de profunzime, care creste incepand cu a1 (cel mai mic) pana la a3 (cel mai mare). La fel si pentru b1-b3. La pozele b se vede mai clar: campul fiind mai mare la b3, se vede mai clar si scrisul de pe chip-ul din stanga.

b1: apertura este mai mare (diafragma este mai deschisa) => campul de profunzime este cel mai mic.
b2: diafragma mai inchisa (cu cat, asta nu stiu pentru ca ai pus pozele fara exif)
b3: diafragma si mai inchisa

Idem si pentru pozele a.

Uite-te in exemplul meu de mai jos si vezi cat de neclar se vede scrisul 1 mg/ml de pe cutia de Olynth (pe el am fixat punctul de focalizare). Poza este facuta cu becurile aprinse.
Viewer - la poza asta am focalizat pe Olynth (zona 1 mg/ml). Setari: f/2, distanta pana la subiect aproximativ 30-40 cm, AF-S, AF-area mode: single point centered, ISO 640. Timpul de expunere si l-a setat automat (250), eu fiind in modul A - Aperture Priority AUTO.

Aceleasi conditii, acelasi punct de focalizare (pe Olynth), numai ca prin Life View (din ce am vazut in EXIF, timpul de expunere nu s-a modificat.):
Life View

Scrisul e mult mai clar in modul Life View. La asta ma refeream cand spuneam ca e neclar.

si inca ceva, din fiecare exemplu (a si b) de mai sus, alege cate o poza care ar fi echivalentul la poza facuta cu obiectivul de kit si alta poza care e mai buna, cum te asteptai sa iti iasa pozele cand ai cumparat 35-ul comparativ cu ob de kit.

Ambele exemple (a si b) au in comun modificarea campului de profunzime, lucru pe care il poti face si cu obiectivul de kit si cu un obiectiv prime. Cu conditia (bineinteles) sa fie lumina suficienta. Cu rezerva ca aceasta e doar parerea mea personala de amator.

In fine, uitandu-ma mai bine, am observat ca la mine ISO nu era setat pe AUTO (asa cum mi-a sugerat semper). Am setat asa si rezultatul s-a imbunatatit considerabil (va rog sa scuzati praful de pe mobila):
viewer: timp expunere: 1/60, ISO 800, F/1.8, Focus Mode: AF-S, AF-area mode: single point, centered. Facuta fara becuri aprinse, doar la lumina zilei.

In concluzie, se pare ca eu sunt problema, nu obiectivul. Dar, privind partea buna a lucrurilor, cu ajutorul vostru am mai invatat cate ceva. Drept pentru care va multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri. Daca mai aveti sfaturi/sugestii/critici, va rog... le accept cu placere.
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde moaartea » Sâm Feb 03, 2018 5:17 pm

buuuun deci sti ce e aia camp de profunzime si nu la asta ta refereai (destul de multa lume pe aici nu intelege ce e aia camp de profunzime si credeam ca si tu faci aceeasi confuzie), deci putem trece peste si sa vedem daca are sau nu aparatul o problema.

mai fa un simplu test:
1->pune alta cutie sau alt ceva care nu are culoarea rosu/albastru, ci e mai mult alb/negru sau focalizeaza pe partea cutiei care este doar scris negru pe alb, ai grija ca punctul de focus (marginile lui) sa nuu fie mai mare decat cutia si sa se incadreze complet in interiorul la acea cutie.
2-> fa cateva poze cu LUMINA DE ZI prin vizor, si apoi seara/noaptea aprinde niste becuri GALBENE(cu incandescenta sau altceva care da lumina calda) si fa acelasi test prin vizor. setarile pot sa fie : modul A, f1.8, iso auto. fa mai mult de o poza de ex 4-5 poze ziua si 4-5 noaptea
3-> vezi daca ai acelasi punct de focalizare/neclaritate atat in lumina de zi cat si in lumina calda.

dupa cum probabil nu sti, nikon a avut mari probleme cu focusul, la multe modele de aparate ele focalizau intr-un punct in lumina de zi si in alt punct in lumina calda(iar cateodata cand incercai sa focalizezi pe culoarea rosie sau albastra problema se intensifica,adica erorile de focus erau mai mari). acest lucru era mai evident cand foloseai diafragme deschise gen f1.8, si cu cat inchideai diafragma f2.8 - f4 f5.6 era mai putin/deloc vizibil. acasta problema o au aparatele d5100,d7100,d600,d610,d800,d4(care le-am testat eu personal), iar aparatele care au aparut de la sfarsitul lui 2014 se pare ca nikon a rezolvat aceasta problema d750,d5,d850(astea le-am testat eu personal si pot spune ca nu mai au aceasta problema). eroarea de focus se manifeste in felul urmator:
daca aparatul focalizeaza corect in lumina zilei(cum probabil sunt setate sa faca asta) atunci in lumina calda o sa ai back focus,adica punctul de focus o sa fie in spatele subiectului pe care incerci sa il fotografiezi.
daca aparatul focalizeaza corect in lumina calda/incandescenta atunci la lumina zilei o sa faca front focus,deci o sa focalizeze in fata subiectului.

aceasta problema cu focusul este prezenta doar cand fotografiezi prin vizor, in live view nu este prezenta deoarece acolo aparatul face focusul intr-un mod diferit, si totdeauna este focalizat corect(in sensul ca nu poate sa aiba back focus/front focus)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Feb 04, 2018 9:11 am

kum scrie:...Scrisul e mult mai clar in modul Life View. La asta ma refeream cand spuneam ca e neclar.


Prin LV focalizarea se face pe baza contrast, iar prin vizor focalizarea se face prin faza, cu ajutorul senzorului dedicat aflat la baza aparatului ... foarte diferit adica.
Daca vrei sa testezi corect folosesti ori numai vizorul, ori numai LV ... daca le amesteci, vei obtine rezultate "amestecate" si neconcludente. In general, la DSLRr-uri se foloseste vizorul in marea majoritate a cazurilor ... deci focalizarea de faza. Verifica si sufla un pic oglinda si camera obscura ...

Desi mult mai rapida, focalizarea prin vizor implica elemente mai multe (oglinda si senzorul de focalizare aflat la baza aparatului sub oglinda), unele fiind chiar in miscare (oglinda) si care pot introduce erori de focalizare. Daca oglinda semitransparenta este murdara (sau pe senzorul de AF s-a depus praf sau alte impuritati) va influenta calitatea/consistenta focalizarii obtinute; mai mult, exista cazuri in care resortul care aduce oglinda in pozitia initiala (dupa ce s-a ridicat) sa fie putin slabit si sa nu mai readuca oglinda exact in pozitia de referinta ... si rezulta erori de focalizare.

E posibi si ca obiectivul sa fi stat prea mult degeaba si lubrifierea interna sa se fi ingrosat ... incearca focalizari la diferite distante (aproape - departe) sa sa-l faci sa-si "degripeze" mecanismul; constructia obiectivului nu e cea mai buna (nu te poti astepta la minuni de la un obiectiv de 200 de $).

Personal, mi se pare ca toate testele sufera de user-error. (cadrele cu oul fiind exceptia)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde kum » Dum Feb 04, 2018 12:34 pm

Aflu din ce in ce mai multe si, incet incet descopar ca obiectivul nu are nimic. E posibil sa fie un cumul de nestiinta mea plus ce a zis colegul Bogdan (obiectivul sa fi stat prea mult degeaba). Cred ca aparatul nu are nimic, avand in vedere ca am 7833 de declansari cu el (cum spuneam, il folosesc prin concedii si cam atat).

Dimineata am facut alte incercari, de data asta inarmat cu toate cunostintele dobandite cu ajutorul vostru (pentru care va multumesc din nou). Trebuie precizat ca afara e foarte înnorat iar subiectul a fost la circa 1,5 - 2 m de fereastra.

Rezultatul:
exemplu 1 - modul folosit este A, am ales f/1.8, ISO 280 (e pe AUTO), timp expunere 1/60 (tot pe auto), AF-S, single point centered. Am focalizat pe randul acela cu NOTHING INSIDE OR COVERING EARS

exemplu 2- modul folosit este A, am ales f/1.8, ISO 320 (e pe AUTO), timp expunere 1/60 (tot pe auto), AF-S, single point centered. Am focalizat pe CONDUCTION

Incet incet parca ma luminez in ce priveste utilizarea acestui obiectiv si incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult. Cred ca voi renunta la ideea de a mai comanda inca unul si ma voi concentra mai mult pe a-l testa pe asta si a invata cat mai multe despre cum sa-l exploatez la intreaga lui capacitate.

Multam frumos pentru sfaturi si pareri.
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Feb 04, 2018 1:51 pm

Cel mai bine ar fi daca ai folosi modul M (manual), AF-S si un ISO setat de tine la o valoare data/fixa (200, 400, etc. ... orice in afara de AUTO-ISO) si aduci expunerea corecta din cele 2 rotite de control (norocul tau e ca ai 2 :) ). Ideea e sa controlezi TU toti parametrii ...

In general, orice obiectiv atinge calitatea maxima a imaginii (sweet-spot-ul cum il numesc anglo-saxonii) daca se inchide diafragma cu 1-2 trepte; asa stau lucrurile si cu acest 35mm ... undeva in jur de f/2,5-f/2,8 (poate chiar f/2 ?!) va genera cea mai buna imagine; variatiile provin din calibrarea standard folosita de Nikon si din "sample-variation"-ul obiectivului (toate arata la fel, toate sunt facute la fel, dar nu exista 2 la fel). Daca ii gasesti acest " sweet-spot" ... va fi mult mai usor de folosit in continuare: pui aparatul in A (aperture priority) la valoarea gasita si reglezi numai timpul (si/sau ISO cand e cazul) ca sa ai o expunere cat mai aproape de exactitate.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde Semper » Dum Feb 04, 2018 2:56 pm

@kum, arata bine si pare in ordine. Nu este exclus sa fie totusi o problema in lumina artificiala (incandescenta), asa cum spunea si moaartea. Insa asta din pacate oricum nu se poate rezolva, nici prin calibrare focus body, nici cu alt obiectiv.
In lumina naturala pare totul ok.
Asadar poti sa lasi testele si sa te apuci sa si pozezi cate ceva :) Spor
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 35 F/1.8 probleme focus sau nu stiu eu sa-l folos

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Feb 11, 2018 6:49 pm

E normal sa ai probleme de focus, mai ales pe un body entry level.
Eu de exemplu o sa imi schimb dslr-ul cu un mirrorless current gen, care e mult mai consistent.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron