Acum este Joi Mar 28, 2024 3:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Afisare incorecta pe ecranul camerei!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Afisare incorecta pe ecranul camerei!

Mesajde Nistoras » Lun Feb 05, 2018 6:25 pm

Buna ziua !
Sunt nou pe aici si imi cer scuze in cazul in care acest topic a mai fost tratat insa nu am gasit.

Posed un Nikon D610, sunt foarte multumit de camera insa in ultimele luni am inceput sa petrec mai mult timp facand fotografii de studio cu surse multiple de lumina.
Problema care am observat-o este ca atuncea cand fac o fotografie, mult subexpusa imi apare pe ecranul aparatului relativ bine expus isa cand o trec pe calculator aceasta este extrem de intunecata.
Sunt constient ca pe ecranul camerei nu vezi formatul RAW al fotografiei ci o versiune putin editata a aparatului Foto insa in cazul asta este vorba de o fotografie foarte modificata cu cateva stopuri. Am incercat sa opresc si functia "D-Lighting" unde imi compenseaza el din umbre si lumini, am incercat sa cobor iluminarea ecranului pana la minim... am incercat toate solutiile si nu reusesc sa primesc pe ecranul camerei o imagine aproape de realitatea pe care am fotografiat-o.
Cunosc si tehnica cu Histograma, insa cand folosesc multiple surse de lumina insa in aceelasi timp fotografia cuprinde foarte multe zone neiluminate asa ca nu ma pot baza in intregime pe histograma.
Nu utilizarea Exponometrului pentru fiecare schimbare mica a pozitiei luminii nu este o optiune prea buna.
Este posibil sa se calibreze ecranul sa afiseze relativ aproape ceea ce se poate observa pe monitor, in realitate ?
Nistoras
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 05, 2018 6:08 pm

Re: Afisare incorecta pe ecranul camerei!

Mesajde Semper » Lun Feb 05, 2018 8:23 pm

Salut, din pacate se pare ca nu exista un mod simplu de a face asta. Camera este setata by default sa arate o expunere cat mai corecta in liveview, astfel incat sa poti vedea cu usurinta ce anume pozezi. Exista niste artificii pe care le poti incerca, mai multe detalii in topicul asta: https://www.flickr.com/groups/1949459@N23/discuss/72157631670298314/
Asta daca folosesti modul manual (M).
Daca folosesti prioritate de diafragma (A), in mod normal ar trebui sa vezi pe ecran exact cum o sa iasa poza. ISO trebuie sa fie si el fix (sa nu ai Auto-ISO activ).
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Afisare incorecta pe ecranul camerei!

Mesajde moaartea » Lun Feb 05, 2018 8:42 pm

daca folosesti histograma rgb poti sa ii dai zoom in interiorul imaginii si aparatul iti arata histograma doar pt ce vezi tu acolo afisat pe ecran,doar pt o mica zona din imagine,nu pt toata imaginea.

cel mai indicat este in cazul acesta sa fotografiezi "tethered", cu un cablu usb bagat in calculator/laptop si cu capture one o sa poti vizualiza imaginea si pe spatele camerei si pe laptop. cu lightroom sau alte programe nu o sa mai poti vizualiza imaginea pe spatele camerei atata timp cat est conectat la calculator. in acest fel vezi direct expunerea.

aceasi problema,relativ am avut-o si eu, mi se parea expunerea gresita fata de ce vedeam pe spatele camerei, la mine era subexpus cam cu 0.3-0.5 trepte fata de ce vedeam in spatele camerei, pana la urma a ramas asa si m-am obisnuit cu imaginea care mi-o arata monitorul si imi cam dau seama cum o sa arate pe pc. si eu am incercat sa schimb luminozitatea la monitor si acest lucru nu a facut decat inrautateasca situatia, in final l-am lasat pe 0, sugerez sa nu dai la plus/minus mai mult decat 1 pt ca s-ar putea sa iti schimbe in rau cum se vede pe spatele camerei/pc poza.

cand ai multe surse de lumina si vrei sa vezi expunerea corecta pe fiecare sursa de lumina in pare,ideal e un exponometru,dar stiu ca e enervant sa tot masori iar si iar...pt chestii statice nu e problema, dar pt altceva e posibil sa fie...in cazul acesta mai ai doar o solutie..cablu usb si vezi imaginea direct pe laptop...si ca sa vezi fiecare sursa de lumina ce face si puterea care sa o setezi inchizi toate celelalte surse, si faci cate o poza pt fiecare sursa de lumina ca sa vezi puterea si cand ai gasit setarile la taote atunci le aprinzi si pe celelalte...

incearca sa iti mai faci update de firmware la ultima versiune, presupun ca ai deja ultima versiune,dar incearca sa mai faci odata,poate ajuta cu ceva,desii e putin probabil.

alta chestie...daca esti intr0un studio intunecat atunci imaginea de pe spatele camerei s-ar putea sa o vezi mai "deschisa" decat este in realitate. eu problema asta am avut-o, cand ai pozele expuse corect daca este foarte intuneric in studio sau unde esti tu poti sa crezi ca este supraexpusa poza, sa compensezi negativ expunerea si cand poza se vede cat de cat ok pe spatele camerei sa fie foarte intunecata pe pc

p.s. in ce am spus eu mai sus am presupus ca declansezi si dupa asta te uiti la poza pe spatele aparatului ca sa iti dai seama de expunere si culori, nuuu ca folosesti aparatul in modul live view si te bazezi pe expunerea care ti-o aparatul in live view,ca acea expunere e posibil sa difere drastic fata de cum arata poza dupa ce ai declansat.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron