Acum este Vin Mar 29, 2024 1:46 am

Articole Nikonisti.ro

Prima mea FOTOGRAFIE de produs

Artistic si cat mai comercial

Prima mea FOTOGRAFIE de produs

Mesajde Danciu Richard » Joi Feb 15, 2018 7:07 pm

Salutare,

Aceasta este prima mea fotografie de produs cu primul meu aparat foto DSLR(Nikon D5100) care il detin de aproximativ 3 zile.
Doresc o parere sincera si fara rautate.

Tin sa mentionez ca aceasta a fost facuta in totalitate pe modul manual si fara trepied.

DORESC SA PRIMESC CRITICI CONSTRUCTIVE!
https://imgur.com/IqrPDhi

Cu stima,

Danciu Richard
Danciu Richard
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 15, 2018 5:58 pm

Re: Prima mea FOTOGRAFIE CULINARA

Mesajde Danciu Richard » Vin Feb 16, 2018 2:24 pm

Danciu Richard
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 15, 2018 5:58 pm

Re: Prima mea FOTOGRAFIE de produs

Mesajde bv01 » Vin Feb 16, 2018 7:14 pm

Nu sunt cunoscător dar la prima vedere mi se pare aiurea că nu se vede toată farfuria în cadru.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Prima mea FOTOGRAFIE de produs

Mesajde Danciu Richard » Vin Feb 16, 2018 8:45 pm

Legat de incadrare eu imi doream sa fie asa pentru ca atunci ne pregateam sa ne punem la masa si nu arata estetic foarte bine restul imaginii daca faceam sa apara si acel vad in care erau puse.

Dar tin sa iti multumesc pentru sfat,

Ca si poze cum ti se pare?

Cu stima,

Danciu Richard.
Danciu Richard
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 15, 2018 5:58 pm

Re: Prima mea FOTOGRAFIE de produs

Mesajde DanyelC » Mie Apr 11, 2018 10:01 am

Salutare,

Cateva pareri personale! Oarescum tot de incepator! Pot sa fie sau nu corecte / constructive! :)

- fundalul din spatele ''produsului'' cred ca este departe de a fi ideal. Banui ca disting acolo o mana? Un scaun? O punga? etc.Sunt elemente deranjante. Trebuie sa cautati un alt fundal, omogen sau nu (regizat / controlat putin), neutru, cu o alta paleta de culori cel putin una care sa nu distraga atentia de la ''produs''.
- Nu stiu cum sa ma fac inteles dar parca partea de focus nu mi se pare consistenta. Daca va uitati cu atentie la poza o sa observati ca chiar partea centrala a imaginii este defocusata (intentionat sau nu- auto focus?). Pe ''produs'', procentual cred ca aveti o mult mai mare zona de ''neclaritate'' decat una de claritate / focus decat mi-ar place mie. Iar focusul parca... nu e chiar focus.
- Este okay acest unghi de incadrare daca asa va place (desi cum deschizi imaginea te izbeste toata treimea inferioara defocusata) dar pentru un asemenea close-up detasarea de fundal (bokehul) nu este chiar buna.

Rasfoiti un pic rubrica asta de fotografie de produs a forumului. Nu ma refer la multe detalii de finete care si mie imi scapa dar cred ca va puteti face o idee initiala de cam ce s-ar vrea in o fotografie de produs. Exista multe poze bune de unde putem invata multe : aranjamentul ambiental / fundal, lumini si umbre, tehnica etc.

Toate bune domnule :)
Continuati! :)
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Prima mea FOTOGRAFIE de produs

Mesajde andrei.turca.photo » Mar Mar 21, 2023 11:27 am

Si eu de asemenea sunt de parere ca fundalul e prea zgomotos si distrage atentia. Iar felul cum e aranjata farfuria imi da de inteles ca focazliarea ar trebui sa fi fost aproape sa se vada detaliile pastelor si ierburile sa fie doar ceva la care sa se faca sugestie. Asta pentru ca se obsrva putina reflectie pe pate si sunt acolo niste reflectii de lumina care atrag atentia in general fiind mai deschise la culoare decat partea cu verdeata din farfurie.

Deci focalizarea mai in foreggroun, iar fundalul mai curat, ori ceva alb simplu ori ceva care sa sugereze aspectul de bucatarie si gatit.
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi


Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator