Acum este Joi Mar 28, 2024 10:38 pm

Articole Nikonisti.ro

ce obiective sa folosesc si sunt compatibile cu dslr-ul meu?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

ce obiective sa folosesc si sunt compatibile cu dslr-ul meu?

Mesajde Danciu Richard » Dum Feb 18, 2018 12:43 am

Buna ziua,

Sunt relativ nou pe acest forum si in acelasi timp in lumea fotografiei.

Tin sa mentionez “nu stiu nimic”, am achizitionat un aparat foto de la nikon d5100 care il am de o saptamana aproximativ si doresc sa performez in acest domeniu!

Doresc sa ma ajute cineva explicandu-mi ce obiective se potrivers pe aparatul meu? Ce trebuie sa urmaresc cand achizitionez un obiectiv? Stiu ca acest aparat nu are auto focus si din cate am citit dar nu prea am inteles in totalitate, sunt obiective care trebuie reglate cu aparatul.

Puteti sa imi dati ceva sfaturi in achizitia obiectivelor va rog?

Cu stima,

Danciu Richard.
Danciu Richard
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 15, 2018 5:58 pm

Re: ce obiective sa folosesc si sunt compatibile cu dslr-ul

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Feb 18, 2018 8:11 am

In manualul aparatului, cam pe la sfirsitul lui, sunt specificate exact ce obiective sunt compatibile cu aparatul tau si care sunt modurile de lucru cu ele in functie de tipul obiectivului folosit.

In primul rand iti trebuie obiective cu montura Nikon, sau montura F asa cum mai e ea denumita, ca sa poti monta obiectivul pe aparat.

Aparatul tau NU are motor de focalizare in corpul lui, asa incat pentru a avea focalizare automata va trebui sa folosesti obiective cu motor de focalizare in corpul obiectivului; aceste obiective sunt marcate ca fiind AF-S. In manual, ai specificat pentru fiecare obiectiv cu montura F care poate fi folosit pe apartul tau toate limitarile utilizarii lor.

https://www.nikonimgsupport.com/ni/NI_article?articleNo=000001919&configured=1&lang=en_US
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: ce obiective sa folosesc si sunt compatibile cu dslr-ul

Mesajde Danciu Richard » Dum Feb 18, 2018 10:23 am

Multumesc frumos pentru ajutor.

Am sa descarc manualul online pentru ca manualul de la aparat nu mai este intr-o stare prea buna

Cu stima,

Danciu Richard.
Danciu Richard
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 15, 2018 5:58 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori