Acum este Joi Mar 28, 2024 6:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Mesajde gianina.eliza » Mie Mar 07, 2018 10:06 pm

Se pare ca nu ai ce face si timpul tau nu e atat de important ca sa te ocupi de tine si nu de altii. Ce sa zic, ma simt onorata. Nu trebuie sa iti dau explicatii de ce am eu nevoie si ce nu. Imi pare rau, dar nu cred ca ar trebui sa iti dau o explicatie cu ceea ce fac. Daca ai ceva de spus la postarea mea strict , te rog frumos , daca nu, chiar nu iti vad rostul. De oameni rai ca tine sunt satula, care nu au ce face si comenteaza aiurea. Multumesc frumos.
gianina.eliza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:57 am

Re: Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Mesajde gianina.eliza » Mie Mar 07, 2018 10:15 pm

Prima data cand intru pe acest forum si deja ma simt dezgustata de persoane masculine care se cred taurasi. Nu demonstrati nimic cu aceasta atitudine. Spune multe despre voi. Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Cu siguranta nu am sa mai caut un sfat pe acest forum, ca nu ai ce sa primesti decat rautati, ca asa stie "omul" sa comunice. Seara buna sa aveti.
gianina.eliza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:57 am

Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Mesajde bv01 » Mie Mar 07, 2018 10:15 pm

1. Nu îți cere absolut nimeni explicații, cel puțin nu aici.
2. Am înțeles, oamenii sunt răi.
3. Îmi pare sincer rău că nu ai înțeles nimic.
4. Tu nu ai cerut un sfat, ai cerut experiență. Nimeni nu îți poate oferi așa ceva.
5. Clasic, ai dat-o pe aia cu gender inequality.

Numai bine.


www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Mesajde moaartea » Joi Mar 08, 2018 4:28 am

gianina.eliza scrie:Am intrat aici pentru un simplu sfat despre obiective, nu despre aparat si astept sfaturi constructive, nu critice.

bv01 scrie:Dacă nu suporți critica înseamnă că ți-ai ales rău de tot profesia. Dar rău, nu glumă.

+1
cat despre sfat constructiv cred ca ti-am raspuns cat se poate de constructiv in afara de ultima fraza legat de body-ul ales ca sa incepi fotografia de evenimente acum in 2018

bv01 scrie:Apropo de iritația asta la critică, poate ne explici și nouă de ce are mirele fruntea decupată. Ești sigură că D4S îți lipsea? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180307/ce8d22e09405b053dac6a81d9175a0dd.jpg

bv01 scrie:Tu nu ai cerut un sfat, ai cerut experiență. Nimeni nu îți poate oferi așa ceva.

+1
la fel ce am zis si eu, poate ar fi fost mai bine sa inveti ceva mai mult, sa capeti experienta si pe urma sa ceri sfaturi. din ce intrabre ai pus tu acolo reiese ca nu intelegi prea multe chestii de baza legate de fotografie,poate ar trebui sa le inveti pe acelea, poate un curs ceva si pe urma sa te gandesti la acest gen de fotografie. si chiar daca sti chestile astea, din postul tau nu reiese acest lucru.

atat timp cazt nu iti cunosti stilul de fotografiere nimeni nu poate sa iti spuna ce ob ti se potrivesc tie cel mai bine, cred ca mai bine intrebai ce ob foloseste fiecare la evenimente, care ob este folosit cel mai mult SI DIN CE CAUZA, si ce stil de fotografiere are fiecare, si dupa sa tragi singur concluzii ce ob e posibil sa iti trebuiasca cel mai mult IN FUNCTIE DE STILUL TAU
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Mesajde Dimitriyus » Joi Mar 08, 2018 5:25 pm

Pentru început si pt comoditate mergi pe 24/70 (vezi si g2 de la Tamron). Respectiv 70-200 v2 ( vezi si g2 Tamron). Dacă vrei mai luminos mergi pe fixe (28-35-85-105DC), însă cu 1 body e dificil sa tot schimbi obiective.

Trimis de pe al meu LG-H840 folosind Tapatalk
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Recomandari obiective pentru Nikon D4s

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 08, 2018 11:20 pm

Eu as lua doar 35, 50 si 85 1.8, deoarece 24-70 se gaseste la un pret foarte mare.
Daca bugetul permite, evident varianta VR e ceva mai buna decat cea NON-VR dar trebuie sa scoti peste 1000 de oiro pe nunta.
Evit de obicei sa trag wide, decat in conditii speciale deoarece imi scoate prea mult fundal.
Sincer decat sa dau o avere pe un 24-70 as lua ori un 85 1.4 sau 105 1.4 care chiar o sa faca pozele sa para deosebite.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori