Acum este Vin Mar 29, 2024 1:28 am

Articole Nikonisti.ro

D610 - Ajutor - Problema focus

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D610 - Ajutor - Problema focus

Mesajde Amy16 » Mar Mar 20, 2018 4:37 pm

Buna tuturor!
Detin un d610 care face back-focus URAT la distante mari, 2m spre infinit
Ce as putea face? Am inteles ca e o problema des intalnita la ele... Se rezolva prin recalibrare? A mai patit cineva?
Avatar utilizator
Amy16
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Apr 02, 2016 3:55 pm
Localitate: Oradea

Re: D610 - Ajutor - Problema focus

Mesajde StefanSC » Mar Mar 20, 2018 6:39 pm

Buna ziua,

Cu ce obiectiv ati incercat? Cum ati facut testele? Ce setari de AF ati folosit?

Cea mai simpla solutie e sa trimiteti obiective si aparat in service si acolo se va face o calibrare.

E mult de scris, dar, condensat, cel mai des probleme de BF/FF sunt cauzate de combinatiile obiect+aparat, nu doar de aparat (desi sunt si cazuri din acestea).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: D610 - Ajutor - Problema focus

Mesajde dordeduca » Mar Iun 05, 2018 8:33 am

trebuie sa vezi ca are si el ceva pentru reglari, daca nu te descurci trimis la calibrare
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: D610 - Ajutor - Problema focus

Mesajde CosminD » Mie Iun 06, 2018 5:53 pm

Amy16 scrie:Buna tuturor!
Detin un d610 care face back-focus URAT la distante mari, 2m spre infinit
Ce as putea face? Am inteles ca e o problema des intalnita la ele... Se rezolva prin recalibrare? A mai patit cineva?


aproape orice dslr are probleme de front/back focus cu unele obiective. Eu am reglat zeci de combinatii probabil, asa ca imi ia maxim 10-15 min/obiectiv (chiar mai putin la fixe, care sunt usor de reglat, spre deosebire de unele zoom-uri care au uneori valori diferite la capatul scurt, respectiv lung si o sa ajungi sa-ti blestemi zilele cand ai cumparat Nikon :lol: ). D610 are din fericire af fine tune, iti recomand sa-l folosesti cu toate obiectivele pe care le ai. Poti obtine rezultate ok in cele mai multe cazuri daca il bibilesti un pic. Daca are back focus mare incepe direct de la -10 in meniu si apoi o poti lua in sus sau in jos in functie de rezultate(adaugi sau scazi cate una-doua unitati de fiecare data, apoi faci din nou cateva cadre de test dupa fiecare reglaj).

PS: Daca nu vrei nici o problema de front/back focus ia mirrorless ! :mrgreen:
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron