Acum este Joi Mar 28, 2024 8:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Dslr sau Mirrorless

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Mie Mar 21, 2018 4:05 pm

Buna ziua,
Dupa atat Youtube , Instagram , etc. ,cum sa nu vrei sa te apuci si tu de poze si filmulete.
Si zici ca daca te apuci macar sa fie un pic profi(chiar daca nu te pricepi si abia ai inteles diferenta dintre mirrorles si DSLR) Afli tu pe parcurs ce e Raw si JPEG , care e diferenta dintre obiective si la ce se foloseste fiecare.
Dar ca sa nu dai banii aiurea te decizi sa intrebi pe cei cu expierenta.......
Nikon D5300 sau Sony Alpha A5100 ? se subantelege cu obiectivele din kit-urile aferente
Pentru exemplificarea necunoasterii mele in materie va pot spune ca aleg DSLR deoarece in caz de Time-Lapse-uri bateria va tine mai mult.
Deci......?
Ce aleg?
Merci pentru timpul acordat
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde StefanSC » Mie Mar 21, 2018 7:34 pm

Nikon D5300. M-am jucat recent cu unul si chiar mi s-a parut fain. AF-ul e solid, calitatea imaginii e foarte buna, controalele destul de logice.
In plus are vizor (A5100 AFAIK nu are). Si asta e foarte important.

De asemenea, ai cateva obiective acceptabile ca pret si bune dpdv al opticii (iarasi, Sony-urile nu au asa ceva): 35mm f1.8, 10-24 (sau cat e superangularul nou pt DX), un 50mm f1.8G, un 85mm macro ok-ish.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde Sabin Dobrean » Joi Mar 22, 2018 9:26 am

Si ce doriti sa fotografiati ? Mai exact , ce gen de fotografie doriti sa abordati ? Ce va intereseaza cel mai mult la un aparat foto ? La cel nivel va propuneti sa ajungeti in domeniul fotografiei : amator , profesionist ? Fara un raspuns la aceste intrebari nu va pot da un sfat pertinent .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Joi Mar 22, 2018 10:38 am

StefanSC scrie:Nikon D5300. M-am jucat recent cu unul si chiar mi s-a parut fain. AF-ul e solid, calitatea imaginii e foarte buna, controalele destul de logice.
In plus are vizor (A5100 AFAIK nu are). Si asta e foarte important.

De asemenea, ai cateva obiective acceptabile ca pret si bune dpdv al opticii (iarasi, Sony-urile nu au asa ceva): 35mm f1.8, 10-24 (sau cat e superangularul nou pt DX), un 50mm f1.8G, un 85mm macro ok-ish.

Multumesc pentru sfat
In imaginatia mea cred ca ma voi juca cu obiectivul din dotare, pana voi intelege ca sunt limitat si voi simti nevoia sa achizitionez alte obiective
Am inteles ca exista un adaptor ce se poate atasa la mirrorless si iti ofera posibilitatea sa montezi obiective de DSLR
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Joi Mar 22, 2018 11:05 am

Sabin Dobrean scrie:Si ce doriti sa fotografiati ? Mai exact , ce gen de fotografie doriti sa abordati ? Ce va intereseaza cel mai mult la un aparat foto ? La cel nivel va propuneti sa ajungeti in domeniul fotografiei : amator , profesionist ? Fara un raspuns la aceste intrebari nu va pot da un sfat pertinent .

Va suna paradoxal dar la un aparat foto, deocamdata ma intereseaza functia VIDEO(cu ce frame rate filmeaza 24 ,30 ,60 ,120, etc)
Pentru inceput vreau sa incerc sa fac time lapse-uri(de aici si dilema cu marimea acumulatorului)
Cu siguranta voi face si fotografii , nu stiu la ce anume,dar vreau sa iasa bine.
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde Sabin Dobrean » Vin Mar 23, 2018 10:11 am

JorJ_el scrie:
Sabin Dobrean scrie:Si ce doriti sa fotografiati ? Mai exact , ce gen de fotografie doriti sa abordati ? Ce va intereseaza cel mai mult la un aparat foto ? La cel nivel va propuneti sa ajungeti in domeniul fotografiei : amator , profesionist ? Fara un raspuns la aceste intrebari nu va pot da un sfat pertinent .

Va suna paradoxal dar la un aparat foto, deocamdata ma intereseaza functia VIDEO(cu ce frame rate filmeaza 24 ,30 ,60 ,120, etc)
Pentru inceput vreau sa incerc sa fac time lapse-uri(de aici si dilema cu marimea acumulatorului)
Cu siguranta voi face si fotografii , nu stiu la ce anume,dar vreau sa iasa bine.

Va pot recomanda pentru video Panasonic mirrorless , model in functie de buget , maxim DMC GH5 , GH4 , G9 ,dar foarte interesant ca si raport pret calitate DMC G80 . Studiati modelele Panasonic si alegeti ce doriti . Pentru video folositi cu precadere obiective fixe , luminoase .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Vin Mar 23, 2018 10:52 am

Sabin Dobrean scrie:
JorJ_el scrie:
Sabin Dobrean scrie:Si ce doriti sa fotografiati ? Mai exact , ce gen de fotografie doriti sa abordati ? Ce va intereseaza cel mai mult la un aparat foto ? La cel nivel va propuneti sa ajungeti in domeniul fotografiei : amator , profesionist ? Fara un raspuns la aceste intrebari nu va pot da un sfat pertinent .

Va suna paradoxal dar la un aparat foto, deocamdata ma intereseaza functia VIDEO(cu ce frame rate filmeaza 24 ,30 ,60 ,120, etc)
Pentru inceput vreau sa incerc sa fac time lapse-uri(de aici si dilema cu marimea acumulatorului)
Cu siguranta voi face si fotografii , nu stiu la ce anume,dar vreau sa iasa bine.

Va pot recomanda pentru video Panasonic mirrorless , model in functie de buget , maxim DMC GH5 , GH4 , G9 ,dar foarte interesant ca si raport pret calitate DMC G80 . Studiati modelele Panasonic si alegeti ce doriti . Pentru video folositi cu precadere obiective fixe , luminoase .

Multumesc pentru sfat dar i mi pare un pic exagerat sa cheltui cel putin 3500 lei doar pentru a experimenta daca aceasta nou pasiune este pentru mine.
Legat de time laps-uri , vreau sa incerc si facand poze in rafala(cred ca asa se numeste)la distanta de 3-5 secunde si apoi sa le transform in video, in program de editare.
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Vin Mar 23, 2018 11:34 am

Este vorba despre acelasi model ? "L"-ul din primul link ma deruteaza(A5100L)
link magazin online
si
link magazin online
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde Daniel Aaron » Dum Mar 25, 2018 8:57 am

Salut nikonistilor! Sunt nou pe acest forum și sunt pe cale să îmi cumpăr un D7500 pentru foto și filmare 4K. Concurența este dar acerbă iar Sony a6300 este principalul inamic. Mă îngrijorează auto-focusul pe Live View in 4K și huntingul pe care l-am văzut pe YT la d7500. Cum se descurca AF in 4K? Cum performeaza subject tracking in timpul filmării? Dacă este OK, voi lăsa Sony și voi lua Nikon, așa că e foarte important sa știu și părerea voastră.
Daniel Aaron
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 24, 2018 8:59 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde moaartea » Dum Mar 25, 2018 11:20 am

Daniel Aaron scrie:Mă îngrijorează auto-focusul pe Live View in 4K și huntingul pe care l-am văzut pe YT la d7500. Cum performeaza subject tracking in timpul filmării?

nikon si autofocus continu la video in timpul filmarii??? probabil e o gluma...nu?
nikon are doar contrast detect autofocus in timpul filmarii, deci atunci cand subiectul se misca in fata/spate sau tu misti camera si vrei sa iti focalizeze pe alt subiect (dupa un timp lung de gandire cat timp camera se gandeste daca sa incerce sa refocalizeze sau nu) focalizarea o sa fie doar prin contrast pt ca nu are altceva, iar focalizarea pe baza de contrast(la ORICE camera sau producator de aparate foto/video) o sa faca totdeauna hunting(mai mult sau mai putin in functie de body,dar o sa fie acolo).
focalizarea pe baza de contrast dupa cum probabil sti functioneaza astfel: sa presupunem ca obiectivul este focalizat in spatele subiectului si aparatul trebuie sa focalizeze din nou. el o sa aduca focusul in fata,pana la subiect si pentru ca nu stie unde sa se opreasca(nu stie punctul unde este cel mai clar subiectul,adica punctul cu contrastul maxim) o sa aduca focusul in fata subiectului si atunci aparatul isi da seama ca a trecut de punctul unde era corect focalizat(unde contrastul era maxim) si o sa miste focusul in spate pana cand e focalizat corect de data asta(presupunand ca subiectul nu s-a miscat in fata/spate in timpul asta). asa functioneaza orice focalizare pe baza de contrast la orice aparat produs de orice producator.
unele body-uri de la anumiti producatori(ex: canon/sony) au optiuni sa iti faca focusul mai rapid/lent la filmare si astfel acel focus hunt nu pare asa ponuntat. alti producatori au si alte sisteme de focalizare in video pe langa contrast detect(canon in unele body-uri are dual pixel auto focus care la ora actuala este cel mai bun in urmarirea unui subiect in miscare sau setarea focusului pe un subiect si aparatul sa urmareasca acel subiect oriunde s-ar misca, iar sony la unele mirorless-uri foloseste si phase detect care ii spune la camera cat de departe sa miste focusul ca sa fie subiectul in focus. phase detect nu este chiar la fel de perfect in anumite cazuri si eroarea este poate sa fie mai mare,dar macar nu ai acel hunting de la sfarsit si este mult mai rapida focalizarea, iar la multe modele sunt combinate PDAF + CDAF si nu mai face acel hunting la sfarsit si viteza de focus este imbunatatita)
cu filmare nikon sau folosesti DOAR focus manual sau folosesti af-s adica focalizezi odata pe subiect si ramane focusul in acel punct. daca incerci sa folosesti continu autofocus ai sa vezi ca este enervant si o sa folosesti doar una din cele 2 optiuni de mai sus(focus manual sau af-s)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron