Acum este Vin Mar 29, 2024 12:51 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere aparat.

Diverse despre Nikon

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Vin Mar 23, 2018 10:10 pm

Bine, nu iti inchipuii acum ca fac numai poze la distanta sau in zbor, fac si poze mai apropiate si statice. Stiu persoane care folosesc 6D la acest tip de fotografii si sunt foarte sharp, cu l-uri pe ele in speta 100-400 mm sunt focalizate. Totusi l-ul este L, fie el si prima versiune, asta nu inseamna ca nu isi fac treaba daca au aparut alte versiuni mai noi si mai bue. Oricum la tipul asta de fotografie n-ai cum sa folosesti toate punctele de focalizare, poate doar static, dar si acolo ai optiunea manual pe care o si folosesc in multe cazuri. Legat de 6D si 100-400, am mentionato ca era o varianta care o poti combina lejer. Stiu ca 100 mm sunt 60 pe crop, asta la Canon, pe altele sunt aproape 70 mm. Chestia era ca mai luam si un 24-105 mm pentru o focala mai mica, si cu asta acopeream si un 16 wide pentru apsc, cat si 55-ul de care vorbeam, dar astea in cazuri mai rare de la 55 in jos. De aici facusem combinatia aia de 55-300 mm, sa nu mai schimb asa de des. Stiu ca obiectivul ar fi destul de limitat, dar cam asta era situatia. Stiu ca un 70-300 e mai bun din ce am citit, dar aia 15 mm ma cam trag in jos. Rafala nu este nevoie sa folosesti ca sa zapacesti aparatul. Am tras acum cativa ani la inceput, si am constatat ca faceam mii de cadre inutile, si uzam shutter-ul mai repede. Imi doresc ca focusul sa fie cat mai rapid si precis. Stiu ca obiectivul nu v-a tine pasul cu body-ul, dar poate limitarile nu sunt atat de grave incat focusul sa nu isi faca treaba. Momentan ma descurc si cu aparate de 1000 de lei, mai greu dar ma descurc. Si astea ar merge daca pun o sticla buna pe ele dar totusi, dupaia se vede limitarea pe body. Poze la iso mare nu fac,maxim 400 spre apus sau in conditii slabe de iluminare, static seara fac cu expunere lunga pe trepied, deci nu vreau sa fac poze la 2,8 si iso 12.800. Desi am vazut poza buna cu 6D la iso 8000, atent prelucrata iasa ceva. Asa mi-as dorii si aparat bun in baterie cum e D3 spre exemplu, sau focusul de pe nu stiu ce aparat, dar e greu sa le ai pe toate odata.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde moaartea » Sâm Mar 24, 2018 12:27 am

focalizarea la 6d mi se pare extraordinar de proasta, cand l-am folosit prima data acum vreo 5 ani la o nunta focalizarea cu un obiectiv 70-200 f2.8 l versiunea non is, era mai proasta decat focalizarea la un nikon d90, sau tot cam pe acolo si muuult mai proasta decat un d300. cand era mai proasta ma refer ca atunci cand sibiectul se misca chiar si putin aveam mai multe poze clare cu d90/d300 decat cu canon 6d.

cat despre poze clare sau nu asta doar tu sti ce vrei sa faci cu ele si de ce ai nevoie...una e sa postezi pozele pe net unnde nu ai nevoie de cine stie ce claritate/rezolutie pt ca atunci cand ii reduci rezolutia poza pare mai clara, sau alta e cand vrei sa printezi din ele sa faci gen o expozitie sau ceva asemanator gen un catalog/ceva sau daca vrei sa le pui pe situri de fotografie stock unde ai nevoie de alta rezolutie/calitate a acelei imagini.

si viteza de focalizare e diferita, una e sa fi paralel cu avionul (atunci distanta se schimba relativ lent) sau alta e sa vina avionul spre tine cand distanta se schimba rapid...distanta pana la subiect ma refer, cu cat distanta pana la subiect e mai mare cu atat viteza de focus e mai mare la orice obiectiv si ai mai mari sanse ca acel obiectiv sa tina pasul cu subiectul fotografiat (de unde si faptul ca daca ai crop si un obiectiv lung chiar daca focalizeaza mai lent poate tine pas cu subiectul daca e la o distanta mare)

numai tu sti ce ai nevoie sau cat buget ai sau la ce compromisuri esti dispus sa faci, din ce ai scris tu mai sus poate te-ar multumii si un 7100 cu un nikon 70-200 f4G vr sau nikon 70-200 f2.8 vr1 sau un 70-300 vr. asta daca nu ti se pare 70mm e crop prea lung. sau poate gasesti ceva crop de la canon? nu stiu ca sa spun despre crop-urile de la canon, eu am lucrat doar cu body-uri ff de la canon si crop/ff nikon si recent ff sony. pt ca la ce fotografiez eu aveam nevoie de autofocus bun in low light si iso cat mai bun.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Sâm Mar 24, 2018 7:48 am

Fac poze din toate unghiurile. Si cu D7100 faci poze bune din ce am vazut, dar am urcat putin spre 7200 citind de imbunatatirea consistenta pe partea de focus, si putin la low iso. Cropuri la Canon sunt destule. Am avut si 40D, titanul apsc-ului multi ani de la lansare, si acum isi face treaba destul de bine cu un L pe el. Sunt aparate bune si la Canon Incepand cu astea semi pro 40, 50, 60, 70 D, sau 7 D-ul spre exemplu. Ma orientasem spre Nikon pentru calitatea mai buna a imaginii cel putin pe hartie. Dar a-s folosi si Sony, sunt cateva modele bune. Un a77 e destul de bun, dar nu gasesti obiective de top precum 70-400 G spre exemplu. La Sony castigi mult pe partea de stabilizare in body. Cu toate astea, obiectivele bune tot scumpe sunt.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde StefanSC » Sâm Mar 24, 2018 8:22 pm

@cata:

Pune ceva poze pe care le-ai facut la show-uri aviatice / de care doresti sa fac, sa vedem unde tintesti (eu am tras atat cu D200 si 180mm f2.8, o combinatie foarte lenta cat si cu D300 si 70-200 f2.8 VR2, o combinatie foarte rapida si de fiecare data am fost multumit).

A trecut ceva vreme de cand am mai fost la un show aviatic (poate ar trebui sa dau o tura pe la BIAS anul acesta), dar din ce tin minte, situatia intr-un show aviatic este urmatoarea:

1) Avioanele vor zbura in general paralel cu publicul si nu prea ai de unde sa le fotografiezi direct din fata (siguranta, alea alea).
2) Cand avioanele zboara publicul are tendinta sa se inghesuire la bariera.
3) Cand avioanele sunt la sol publicul tinde sa se inghesuie in jurul lor.
4) Show-urile au loc in general pe lumina, conditii meteo bune si ultima tura e undeva la apus, cand se folosesc artificii/ pirotehnice.
5) Avioanele sunt colorate, relativ mari si, datorita distantei pastrate, se misca relativ incet fata de fotograf.

Ce m-ar interesa pe mine in conditiile respective pentru a scoate imagini decente:
1) Un AF care sa imi acopere cat mai mult din vizor. Este mult mai usor sa folosesc 3D tracking pe Nikon in timp ce ma rotesc dupa avion decat sa incerc sa tin eu punctele de focus pe subiect. Avantaj Nikon.
2) Un sistem de masurare a expunerii legat de punctul de focus curent (subiecte pe cer nu se impaca bine cu masurarea matriciala, e de preferat spot). Majoritatea Canon-urilor au masurarea spot legata de punctul central. Avantaj Nikon.
3) O rafala rapida si un buffer adanc. E mult mai usor sa fac panning atunci cand am o rafala buna si un buffer adanc. Aici iarasi avantaj Nikon, si mai precis avantaj Nikon D7200 care are un buffer mare comparat cu 6D si imens comparat cu D7100.
4) Un senzor care sa aiba gama dinamica ridicata la ISO100-1600. Aici as zice ca Nikon d7200 are un usor avantaj fata de D7100 (senzorul acestuia prezinta ceva banding cand este abuzat). Dar cred ca e avantaj Canon 6D.

De asemenea, as avea nevoie de doua obiective:
1) Un 70-x00. Fie un 70-300 (aici recomand Tamronul VC) sau un 100-400/200-500(aici densitatea mai mare de pixeli a lui D7x00 e mai utila si poti scapa cu 70-300-le). Le-as folosi stand putin mai in spatele multimii si tragand avionul in timp ce face acrobatii.
2) Un superangular (pe crop as lua un 11-18 sau un 10-20, in functie de montura). Cand avioanele sunt la sol, pot sa le fac poze de aproape, sa ma strecor prin multime samd. Chiar as lua a doua camera pentru el (ceva entry level).

In concluzie:
1) Daca esti deja pe montura Canon, mergi pe ceva tot de la Canon. Obiectivele sunt acolo iar senzorii de 24Mpx (parca
77D/80D samd) sunt f competenti.
2) Daca stai in dubii, mergi pe Nikon. Pe hartie e mai bun (dar in practica diferentele sunt destul de mici).
3) Nu m-as complica cu Sony decat cu mirrorless, dar asta inseamna alti bani (minim un A7II) si lipsa de teleobiective se simte.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Sâm Mar 24, 2018 8:41 pm

La spectacole aviatice rar particip. Acolo avioanele 90% sunt mici, iar distanta mare nu te avantajaza. Acolo clar apsc si 150-600mm sau minim 400 mm. Am fost si acolo, dar ma limitam la poze statice, sau cand faceau taxi in zona publicului inainte si dupa evolutie. Si eu acolo am mers cu doua aparate, unu cu wide, iar altul cu zoom, sa nu stau sa pierd timp schimband la obiective, plus ca aveai si range mult mai mare cu doua aparate, aici fac referire la baterie. In rest imi satisfac aceste placeri prin zona aeroportului de la mine. Cine doreste sa vada imaginile mele, va pot lasa link-urile cu site-urile dedicate unde eu urc pozele. Sper sa nu se considere reclama, Iar daca da, moderatorii pot sa stearga aceste link-uri.

http://www.airliners.net/user/Catalin81/profile/photos

https://www.airplane-pictures.net/photographer.php?p=18536

https://www.planespotters.net/photo/search?photographer=LRCV

http://www.planepictures.net/v3/search_en.php?srch=Dragomir+Catalin&stype=name&srng=2
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 25, 2018 8:33 am

cata_124 scrie:... Sa nu imi spuneti mie ca dvs. cu un ff si 600 mm, vedeti lafel de aproape o masina aflata la 500 m, lafel cum o vad eu cu acelasi 600 mm pe un apsc, sau noi doi sa o vedem lafel de aproape ca ala cu montura 4/3. Asta este, factorul de crop creste odata cu scaderea marimii senzorului, stiti asta nu trebuie sa va spun eu. Bineinteles, in final folosim toti 600 mm, dar vedem diferit, asta-i problema. :)


Factorul de crop este un simplu raport, care nu are nici macar unitate de masura. Obiectivul nu-si modifica dimensiunea fizica si focala indiferent daca este montat pe aparat sau sta in cutia lui. Deci nu conteaza pe ce aparat este montat sau nu.
Factorul de crop este doar un raport care schimba FOV: pe un FF masina va fi incadrata intreaga, pe un APS-C va fi taiata, iar pe un medium format va incapea si un Tico linga ea, dar va avea aceeasi dimensiune.
Daca aveti o fotografie tiparita pe hirtie si o decupati in interior central cu un factor oarecare, subiectul din centru va ramine identic ... doar marginile vor disparea si se va crea o impresie de apropiere, dar e doar IMPRESIE; masurand cu rigla subiectul veti constata ca nimic nu s-a scimbat. Ca sa mentineti acelasi FOV, folosind un APS-C, va trebui sa faceti niste pasi suplimentari in spate, adica distanta de 500m fata de subiect se va modifica si nu vor mai fi aceleasi conditii de fotografiere.

Privind un obiect de la 500m printr-o gaura oarecare il vom vedea la fel de aproape sau departe (il vom vedea de la fix 500m); daca gaura este mai mare il vom vedea intreg, daca gaura este mai mica il vom vedea partial sau decupat/crop.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere aparat.

Mesajde bv01 » Dum Mar 25, 2018 2:05 pm

Dacă rezoluția o permite atunci o captură FX poate fi decupată lejer la dimensiune APSC sau u43. Dar na, treaba asta costă ;)


www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Mar Mar 27, 2018 11:16 am

Care model de 70-300 este bun, stiu ca exista si modele naspa ieftine. Vad unele si pe la 1600 de lei, altele la 2400, sau ala la 4100 de lei. Voi la care faceti referire mai exact ca este bun ?
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde StefanSC » Mar Mar 27, 2018 12:19 pm

@cata_124:
Faine pozele.

Legat de 70-300mm, eu am lucrat mai mult cu Tamron 70-300mm varianta VC si mi s-a parut foarte ok (inclusiv pe senzori de D7x00).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere aparat.

Mesajde moaartea » Mar Mar 27, 2018 9:38 pm

mie nikon 70-300 VR mi s-a parut mai ok decat tamronul vc, la sharp erau ambele la fel de sharp poate nikonul era putin mai sharp in anumite conditii dar mi s-au parut la fel, dar focalizarea mi s-a parut mai rapida la nikon, si bokeh-ul si culorile erau parca mai ok la nikon,desii diferenta era fff mica. cea mai mare diferenta mi s-a parut la focalizare.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron