Acum este Joi Mar 28, 2024 10:46 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Dum Apr 01, 2018 10:59 pm

Da, suna tentant, dar totusi... daca ceva nu merge bine ai sfeclit-o. Or fi aia de la Restart idioti, dar macar ai la cine te duce sa-i strangi de gat sau ai pe cine da in judecata, dar asa, sa te certi de la distanta, e cam riscant. Nu cred ca voi risca la body, dar sigur o sa ma aventurez la obiective. Au tamron 24-70 f2,8 G2 la 890 euro parca. Fata de 6000 cat e la F64...diferenta e mare iar riscul ca ceva sa nu fie ok cu obiectivul e infinit mai mic. D750 e deja cal breaz la avut probleme, riscul ca ceva sa nu mearga cum trebe e mult mai mare.

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde moaartea » Dum Apr 01, 2018 11:24 pm

bogdanfb74 scrie:diferenta e mare iar riscul ca ceva sa nu fie ok cu obiectivul e infinit mai mic.

eu as zice invers...parerea mea e ca la body-uri in general noi nu sunt prea multe probleme sau chiar daca sunt sunt minore(relativ) si apar in timp...ex problemele cu ulei pe senzor care te face sa iti cureti senzorul de 2-3-4 ori pana se termina uleiul ala(remediu vreo 50-60 lei in spatule de curatat senzorul daca sti sa faci asta singur) sau cu shutter-ul care chiar daca se strica dupa ce se termina garantia de un an - remediu platesti vreo 250 eur sa ti-l schimbe...pe cand la obiective (daca am posibilitatea sa fac asta) ma duc in magazin si daca au 2-3-4 obiective pe stoc le probez si aleg cel care e cel mai sharp si mai ok. cateodata unele obiective mai ales nikon (dar am auzit probleme si cu sony sau canon) sunt usor descentrate direct din fabrica. nu ma refer la back/front focus care se rezolva in general foarte usor din meniul aparatului, ma refer la un element descentrat si astfel chiar si cand e focalizat corect(prin live view) unele obiective sunt mai sharp decat altele(sau sunt sharp in partea dreapta sau stanga sau sus sau jos dar in partea opusa a cadrului nu mai sunt ). daca pui mana prima data pe acel obiectiv si nu ai punct de referinta sau nu ai 2-3-4 obiective sa testezi sa vezi daca sunt la fel sau nu de sharp atunci majoritatea persoanelor cred ca asa e obiectivul, asa trebuie sa fie acel obiectiv, plus ca aproape nimeni nu testeaza asa obiectivele, testeaza doar daca e sharp in mijloc si atat. din cauza asta nu ai auzit asa de des de aceasta problema...iar problema asta nu se poate remedia prea usor(adica fara prea multi bani) cel mai simplu e sa vinzi obiectivul si sa iei altul decat sa fie reparat
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde CosminD » Lun Apr 02, 2018 12:12 pm

moaartea are dreptate , obiectivele sunt mult mai problematice decat body-urile. Pe acestea din urma testeaza-le in prima zi la af , culori si reflexia oglinzii in cazul lui D750. Cu obiectivele sunt insa probleme muuuulte. Eu am luat de exemplu un obiectiv 70-300 VR AF-P , varianta noua pt DX in iarna cu promotia la 1600 lei si am avut probleme cu el. Nu stiu pe unde le mai produce Nikon, probabil pe vapor. Primul exemplar avea probleme grave de focus , front focus la capatul scurt , back focus in zona de mijloc si front focus din nou la capatul lung! :lol: Am cerut sa-mi dea altul si acesta a fost intr-adevar mai bun , dar nu perfect. La el am un front focus doar la 70-100mm (probabil ceva de genul +3 sau +4 in af fine tune) , dupa care nu are treaba pana la 300mm. O sa-l duc la calibrat saptamana viitoare, dupa Paste , ca acum mai am nevoie de aparat si nu vreau sa treaca cele 6 luni de la achizitie, in care calibrarea e gratuita. Sper sa nu mi-l faca Restart mai rau decat prima data , cum am patit cu D810-le . La Tamron ai din fericire usb dock-ul (ia-l si pe acela crede-ma) , care lipseste la obiectivele Nikon.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Mar Apr 03, 2018 10:12 pm

CosminD scrie:moaartea are dreptate , obiectivele sunt mult mai problematice decat body-urile. Pe acestea din urma testeaza-le in prima zi la af , culori si reflexia oglinzii in cazul lui D750. Cu obiectivele sunt insa probleme muuuulte. Eu am luat de exemplu un obiectiv 70-300 VR AF-P , varianta noua pt DX in iarna cu promotia la 1600 lei si am avut probleme cu el. Nu stiu pe unde le mai produce Nikon, probabil pe vapor. Primul exemplar avea probleme grave de focus , front focus la capatul scurt , back focus in zona de mijloc si front focus din nou la capatul lung! [emoji38] Am cerut sa-mi dea altul si acesta a fost intr-adevar mai bun , dar nu perfect. La el am un front focus doar la 70-100mm (probabil ceva de genul +3 sau +4 in af fine tune) , dupa care nu are treaba pana la 300mm. O sa-l duc la calibrat saptamana viitoare, dupa Paste , ca acum mai am nevoie de aparat si nu vreau sa treaca cele 6 luni de la achizitie, in care calibrarea e gratuita. Sper sa nu mi-l faca Restart mai rau decat prima data , cum am patit cu D810-le . La Tamron ai din fericire usb dock-ul (ia-l si pe acela crede-ma) , care lipseste la obiectivele Nikon.
Cand am ales Nikon, prima data cand am luat echipament foto, am facut-o prin prisma imaginii brandului: traditie, experienta, fiabilitate, alea alea. Am zis, bai, Nikon nu produce decat echipamente foto si optica. Or sti ei ce-or sti. Vad ca in ultimii ani au cam luat-o pe aratura cu calitatea produselor.... Or fi angajat ceva romani sau bulgari prin posturile alea de management al calitatii produselor ca altfel nu imi explic...

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde moaartea » Joi Apr 05, 2018 2:08 am

pai de cand nikon e in pierdere, ca sa salveze din costuri au cam dat afara pe toti/ aproape toti care erau responsabili cu testele de calitate si verificarea designului...asa se explica de ce este un asa bun management al calitatii in ultimii ani... :twisted:
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron