Acum este Joi Mar 28, 2024 9:48 pm

Articole Nikonisti.ro

intrebari de gradinita

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: intrebari de gradinita

Mesajde danmihalache » Lun Apr 03, 2017 4:30 pm

Intre timp mi-am cumparat un Nikon D80 (cu 28% din viata consumata, deci relativ ok si se pare ca merge ok) pe motiv ca e ultimul ieftin cu CCD (ma rodea curiozitatea CCD-ului - am spus ca-s foarte incepator in DSLR-uri).
La comparatie, D5200 este, as putea spune, dramatic superior batranului D80 (probabil compar mere cu pere) in ceea ce priveste sensibilitatea la lumina. Noul CMOS este incomparabil superior din punctul asta de vedere (iar la megapixeli este comparatia intre 10 si 24, deci peste dublu!).
Am mai constatat ceva ce pare ciudat (insa citind chestii in domeniu imi dau seama ca nu e ciudat) - se pare ca D80 nu se place prea mult cu obiectivul Nikkor 18-140 3.5 (probabil obiectivul e un model prea nou) insa se place cu Sigma 18-125 3.8, dar si cu Nikkor 40mm Micro 2.8.
Cand zic "nu se place" ma refer la o impresie pur subiectiva, artistica, adica pozele desi sharp, bine focalizate, fara ratari, totul ok din punct de vedere tehnic, totusi nu par mai grozave decat poze banale de "sapuniera" sau telefon. Adica tehnic se potrivesc fara probleme, sharpul (deci focalizarea) e bun, nimic nu e in neregula, insa pozele sunt cam de doi lei, artistic vorbind.
Insa, D80 cu celelalte obiective si in conditii de lumina buna (zile cu soare asa cum a fost de sambata pana azi) e altceva. Am ramas destul de surprins sa constat ca din punct de vedere subiectiv "artistic" pozele facute cu Sigma 18-125 parca sunt mai misto decat cele facute cu D5200 + acelasi Sigma sau Nikkor 18-140 sau Nikkor 70-300 sau Nikkor 40mm Micro. Mi se pare evident ca D80 e "mai colorat" (cateodata prea colorat) si asta nu mi se pare un atu, insa eu ma refer la "impresia artistica" ca la un tot unitar.
Alta comparatie, lucratura si greutatea. Batranul D80 pare lucrat mai bine cu materiale mai bune, fiind facut in Thailanda. Mai noul D5200 e mai usurel, mai plasticos la pipaire si facut in China.
Totusi numai cateodata la senzatia "artistica" se poate remarca batranul D80 ca in rest, D5200 il depaseste destul de dramatic.
Interesanta mi se pare potrivirea intre body si diverse obiective, chestiune care nu tine numai de alinierea in focalizare, e mai mult de atat.
Ca o explicatie la tampeniile pe care probabil le-am scris (sa nu uitam titlul topicului!) - eu nu judec pozele privite pe un ecran cat mai mare si marite 1/1 sa le numar pixelii aiurea, zgomotul, artefactele, marginile vinete si alte bube si negi. Eu judect pozele chiar si privite in format mic, micsorat, nu conteaza asa mult pentru mine partea strict tehnica si tehnologica ci "impresia artistica", mesajul, chestiuni care tin nu numai de compozitie, subiect, nici de informatia viziuala (astea sunt alese de fotograf) ci si de culoare si "atmosfera" (la astea are contributie si dotarea tehnica - si sunt atribute care pot exista la cote calitative chiar si in poze facute cu telefonul sau sapuniera - .....sau poate totusi nu m-am exprimat foarte fericit.....).
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde bogdanfb74 » Mar Apr 03, 2018 11:04 pm

Nene Dane, daca ti-ai dus obiectivele sau body la calibrat la nenea ala, Gino parca ii zice, da-ne si noua de stire si zi-ne cum lucreaza si ce ii poate pielea. In rest, toate cele bune!

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori