Acum este Joi Mar 28, 2024 11:27 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere aparat.

Diverse despre Nikon

Re: Alegere aparat.

Mesajde moaartea » Sâm Mar 31, 2018 3:21 pm

cata_124 scrie: Discutia cu acele Nikon erau pentru o achizitie. Eu nu sunt posesor de Nikon, ci de Sony, dintre care un SLT A55V. La asta fac referire legat de AF Tracking.

pai trebuia sa spui asta de la inceput. nu cred ca cineva de pe aici te poate ajuta,nu cred ca cineva de pe aici are sau a avut a55v dar nu se stie niciodata :D
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Sâm Mar 31, 2018 3:52 pm

Pai daca ai sa recitesti primul post al meu, ai sa vezi ca eu veream pareri despre diverse aparete, unde am si spus ca nu le detin, era o parere pentru o eventuala achizitie. Nici nu am pomenit undeva in discutie aparatura mea. Asta cu af-ul a venit acum pe ultima suta de metri legat de discutiile precedente, cat si de posttul domnului Dulgheru legat de af tracking. Era logic ca daca as fi fost posesor de Nikon as fi stiut cu siguratnta de acel sistem, dar l-am vazut si in descriere la acest model de Sony si intrebam de el. Stiu ca Nikon foloseste senzori de la Sony, adica Toshiba, ma gandeam ca e ceva comun poate si acest sistem si nu stiu eu.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Apr 01, 2018 7:19 am

cata_124 scrie:... Stiu ca Nikon foloseste senzori de la Sony, adica Toshiba, ma gandeam ca e ceva comun poate si acest sistem si nu stiu eu.


Comun la acest AF tracking este faptul ca subiectul (focalizat initial cu un punct de focalizare oarecare) este urmarit in miscarea lui in cadru de alti senzori de AF apropiati de cel initial ... focalizarea subiectului se muta (si este ajutata de ) pe senzorii de AF din jurul celui initial.
Calitatea AF-tracking este data de mai multi parametrii: numarul de senzori de AF, marimea lor, dispunerea lor in cadru (acoperirea cadrului), puterea de procesare, algoritmul de urmarire implementat.

Diferenta majora intre DSL-R (SLT-urile au oglinda fixa, iar DSLR-urile o au mobila; Sony a copiat sistemul de la DSLR, dar au fixat oglinda ca sa nu incalce patentul si pentru a scapa de neplacerile miscarii unui subansamblu; in plus e mai simplu/ieftin de implementat orice sistem fix vs. mobil) si mirrorles e ca modulul de focalizare e separat la DSLR si inclus in senzor la mirrorles; fiecare mod de implementare are avantaje si dezavantaje.

Principiul este la fel, doar implementarea e diferita.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere aparat.

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Apr 01, 2018 7:36 am

cata_124 scrie:Nu cred ca a-ti fost atent de la inceput. Discutia cu acele Nikon erau pentru o achizitie. Eu nu sunt posesor de Nikon, ci de Sony, dintre care un SLT A55V. La asta fac referire legat de AF Tracking.


Ba am fost cat se poate de atent si am inteles ca se doreste achizitia unui aparat nou.
Din discutii a rezultat ca D7200 ar fi candidatul preferat si din acest motiv am facut trimiterea la manualul D7200. (mai ales ca e un forum dedicat Nikon)

Mi se pare logic ca inainte de o achizitie sa studiezi capacitatile si toate aspectele de functionare prin descarcarea si consultarea manualului respectivului item (aparat foto, computer, automobil, etc.); foarte multi nu citesc manualul nici macar dupa ce au facut achizitia ...

Nu cred ca e foarte complicat sa citesti un manual de 2 ori: odata inainte de achizitie si a 2-a oara dupa achizitie; de ce ne e foarte usor sa citim o carte de citeva ori, sa vedem un film de citeva ori si sa fie foarte greu sa citim un manual de 2 ori ?!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Dum Apr 01, 2018 7:41 am

Absolut de acord. Multi nu le citesc, si mai ales astia incepatori, care nu stiu ce este aia diafragma, timp de expunere, iso, sau ce fac acestea. Isi cumpara aparat(unele destul de bune) si asteapta sa iasa poza apasand pe buton, pe auto majoritatea, si chiar din prima facant poze blurate, miscate, etc. si se mira ce are aparatul de nu face poze misto :)
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Mar Apr 10, 2018 12:13 pm

Dar de un A7 Sony ce ziceti ? Vad ca sta mult mai bine si la puncte de focus, si la image quality, etc. Slab in baterie, dar ma nedumireste sistemul asta de focus hibrid, care ste mai slab catalogat decat cel phase detection. La focus ar fi cam asa.

Focus system Autofocus
Nikon Sony
Phase detection Hybrid detection

Focus points

Nikon Sony
51 117
Cross type focus points
Nikon Sony
15 25

Legat de obiective, nu stiu cum o fi acest 70-300 mm G pentru E mount, pare acesibil ca pret.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde Sabin Dobrean » Mie Apr 11, 2018 8:50 am

Ar insemna sa va cantonati in lumea Sony ceea ce va va face sa platiti cam tot ce misca pe acolo .Costurile nu sunt mici deloc. In plus , model A7 e cam trecut . Ar trebui sa incercati ceva mai nou .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Alegere aparat.

Mesajde cata_124 » Mie Apr 11, 2018 8:57 am

Sabin Dobrean scrie: In plus , model A7 e cam trecut . Ar trebui sa incercati ceva mai nou .


Problema in final este rezultatul obtinut, mai putin anul lansarii. Sunt fotografi profesionisti care pozeaza cu aparate de acum 10 ani. Hai sa nu fim precum aia de vor sa fie in pas cu "moda" doar de dragul de a avea ultimile creatii. Daca ar fi sa judecam asa, anual ar trebuii sa ne schimbam aparatele ca se mai adauga cativa pixeli in plus, un buton care nu stiu ce face, mai creste putin iso. Sa fim seriosi !!!
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Alegere aparat.

Mesajde StefanSC » Mie Apr 11, 2018 11:45 am

Ce fac profesionistii nu e neaparat relevant pt amatori. Poate nisa lor nu cere mai mult. Poate ca inca nu au amortizat costurile aparatului original.

In general, e bine sa nu iei prima generatie din orice (e.g: A7 e prima generatie de ML FF). Produsele acestea sunt incomplete, au limitari si in general sunt gandite sa deschida piata pentru modelul urmator.

In rest, legat de A7, citeste aici:
http://www.sansmirror.com/cameras/a-note-about-camera-reviews/sony-nex-camera-reviews/sony-a7-and-a7r-review.html
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere aparat.

Mesajde Sabin Dobrean » Mie Apr 11, 2018 12:39 pm

cata_124 scrie:
Sabin Dobrean scrie: In plus , model A7 e cam trecut . Ar trebui sa incercati ceva mai nou .


Problema in final este rezultatul obtinut, mai putin anul lansarii. Sunt fotografi profesionisti care pozeaza cu aparate de acum 10 ani. Hai sa nu fim precum aia de vor sa fie in pas cu "moda" doar de dragul de a avea ultimile creatii. Daca ar fi sa judecam asa, anual ar trebuii sa ne schimbam aparatele ca se mai adauga cativa pixeli in plus, un buton care nu stiu ce face, mai creste putin iso. Sa fim seriosi !!!
Limitati-va la a incerca sa ajutati cu sfaturi pertinente . Lasa-ti chestiile cu seriozitatea pentru alte vremuri . In alta ordine de idei , as zice ca va contraziceti atunci cand afirmati ca pot fi obtinute rezultate similare cu aparate de generatii diferite aparute la 10 ani distanta unele fata de altele . In realitate piata foto este vie , mereu se vinde ceva vechi si se cumpara ceva nou .Si niciodata invers :D . Nu e o chestiune de moft , moda , sau cum vreti sa o numiti . Este o necesitate izvorata din dorinta de a obtine rezultate mai bune .Este arhicunoscut ca Sony taxeaza tot ( daca aveti tangenta cu acest brend si nu este adevarat , ma puteti contrazice ) . De asemenea , gama de lentile este relativ redusa si scumpa . Si nu in ultimul rand , este vorba de valoarea de revanzare . Cumperi aparat vechi , il vei revinde pe bani foarte putini si uite-asa o tii tot in vechituri .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori