Acum este Joi Mar 28, 2024 9:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Revenire pe Nikon

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde highlight » Joi Mai 10, 2018 9:28 pm

e-infin.com?? sa fim seriosi.
Pai uite preturile de pe site-ul asta pentru obiectivele de care am eu nevoie, ca Nikon e de departe mai ieftin.

Varianta Fuji (singura disponibila pentru Fuji): total 1229 eur
fuji 10-24 709 eur
Fuji 50mm f2 355eur
Fuji 50-230 165 eur

Varianta 1 Nikon : 971 eur
Nikon 10-24 689
Nikon 50mm f1.8 158eur
Nikon 55-200 124eur

Varianta 2 Nikon : 571 eur !!!
Nikon 10-20 289
Nikon 50mm f1.8 158eur
Nikon 55-200 124eur

Nu mai zic ca daca merg pe Tamron, Sigma, Tokina, ies si maiieftin.
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 10, 2018 9:53 pm

DanyelC scrie:...
Comparam mere cu pere. Nu de alta dar Fuji are mult mai multe obiective decat are Nikon pe DX!

Fuji nu are aparate FX ... deci la ei totul e DX. Nikon are o gramada de fixe foarte bune wide care sunt FX si pot fi folosite foarte bine pe DX; sigur ca FOV-ul e ceva mai mic din cauza factorului de crop, dar imaginea nu are vignetare, e sharp in colturi, etc.

DanyelC scrie:Sa ma intreb unde sunt si obiectivele luminoase de la Nikon pe DX?


Aici e o problema, dar ma intreb asa: sa presupunem ca Nikon scoate un 12/14 sau 16mm cu f/1,8 ... cati ar fi dispusi sa plateasca 2000-2500 $ pe el ca sa-l monteze pe un DX, fie el si D500 :?:

Nikon a abandonat deja formatul DX si acum se concentreaza pe FX (D850 deja arata acest lucru) si pe mirrorlesul lor, care va avea nevoie de o intreaga linie de obiective native pe montura noua ... nu e chiar simplu sa scoti peste noapte 1 aparat nou si 3-4 obiective pentru el. La fel a facut Fuji cu MF-ul lor: 1 aparat si 3-4 obiective. Sony a abandonat si el formatul DX.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde DanyelC » Joi Mai 10, 2018 10:10 pm

Nu am verificat pe acelasi site pretul la Nikon. Am comparat cu Nikon de pe alt site.
Greseala mea!!!...Nu am stiu ca e un site gray market.

Eu am folosit eglobalcentral care e la fel ca e-fin
Sunt produse gray market, facturi chinezesti, eludeaza TVA-ul (20-24%) - de asta sunt mai ieftine cam cu aceeasi suma, garantie 1 an (la seller!). Toate produsele insa au fost super OK.
In UK e un scandal mic de vre-un an cu asemenea produse ce vin din afara UE, vandute pe Ebay si care intra in tara pe o filiera ce evita taxe vamale, TVA etc. Nu stiu sa o fi rezolvat cumva inca...
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Revenire pe Nikon

Mesajde bv01 » Joi Mai 10, 2018 10:12 pm

Cred că Nikon ar putea scoate bine mersi un adaptor dacă tot se gândesc să facă vreun mirrorless. Bănuiesc că îi duce capul să aibă fix aceleași contacte electrice și să difere doar diametrul monturii. Nici măcar asta nu e obligatoriu.
Dacă merg pe mirrorless FX, pot păstra montura actuală, bineînțeles distanță de flanșă va fi mult mai mică. Însă cum am zis, un adaptor în acest caz e trivial de realizat. Vorbim doar de un simplu distanțier care să permită utilizarea tuturor lentilelor existente.
Problema va fi cu noile lentile, care vor putea fi folosite doar pe noua montură.
În fine, vom vedea...[emoji23]


Foto forum [emoji328][emoji991] www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde DanyelC » Joi Mai 10, 2018 10:27 pm

Fuji nu are aparate FX ... deci la ei totul e DX.


Si de asta Fuji pe DX este o idee mai bun la obiective decat Nikon pe DX. Si cu o paleta mai larga.
E o rusine asta? Sau o scuza?
Eu am 7200 si obiectivele mele favorite sunt 70-200 f4, 35mm AI-s 1.4, 300 mm f4 etc Multe FX-uri.
Merg bine pe DXul meu. Uneori e de dorit cropul dar alteori nu!

Nikon a abandonat deja formatul DX

Mda....inteleg acum....nu am stiut ca nu mai investesc in directia asta :(

Mi-ar fi placut mult sa astept noul anuntat mirrorless de la Nikon dar am o vacanta inainte in care am nevoie musai de un aparat mic ptr nevasta-mea- Fuji-ul. Probabil Nikonul respectiv o sa apara in toamna la Fotokina.Si cu scor mare.
Si Canon are vesti de un mirrorless....tot pe atunci.
Pacat ca deja se stie ca noul mirrorless Nikon o sa aiba alt socket. E de vazut cat de bine va merge adaptorul.
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde bv01 » Joi Mai 10, 2018 10:37 pm

Ce, a anunțat Nikon un mirrorless?


Foto forum [emoji328][emoji991] www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 11, 2018 9:54 am

bv01 scrie:Cred că Nikon ar putea scoate bine mersi un adaptor dacă tot se gândesc să facă vreun mirrorless. Bănuiesc că îi duce capul să aibă fix aceleași contacte electrice și să difere doar diametrul monturii. Nici măcar asta nu e obligatoriu.
Dacă merg pe mirrorless FX, pot păstra montura actuală, bineînțeles distanță de flanșă va fi mult mai mică. Însă cum am zis, un adaptor în acest caz e trivial de realizat. Vorbim doar de un simplu distanțier care să permită utilizarea tuturor lentilelor existente.
Problema va fi cu noile lentile, care vor putea fi folosite doar pe noua montură.
În fine, vom vedea...[emoji23]


Foto forum [emoji328][emoji991] http://www.fotocity.ro


In mod cert mirrorles-ul Nikon va fi FX si va avea o noua montura; aceste sunt fapte bazate pe fizica elementara (o noua montura). Ca se va numi Z-mount ... nu conteaza, dar va fi exclusiv o montura electronica cu focus by-wire si diafragma controlata electronic.

Nikon va scoate si un adaptor propriu pentru obiectivele lor F-mount, dar nu se stie daca acest adaptor va fi inclus in cutia noului body mirrorles si/sau va fi vindut ca item separat ... (probabil ca "si" "si").
Adaptorul nu e chiar simplu de realizat: nu e vorba doar de o flansa adaptoare sau distantier cu ceva electonica de comunicare in ea, e ceva mai complicat de adaptat o montura exclusiv mecanica (F mount e mecanica) la una exclusiv electronica; daca vor putea fi montate numai recentele obiectivele AF-P ... mirrorles-ul Nikon va fi din start un dezastru. Probabil ca vor folosi metoda Canon: EOS - EOSM ... cu un motoras de conversie mecanico-electronica pentru diafragma ...???

Tot in mod cert Nikon va oferi 3-4 obiective native pe montura Z; ca vor fi " de kit" sau " pro" e greu de banuit macar; cel putin un obiectiv de kit va fi livrat cu body-ul ... ceva gen 24-70 sau 20-50 care sa ofere un FOV asemanator obiectivelor FX actuale. Eu inclin sa cred ca vor fi cu apertura variabila sau F/4 si poate un fix cu f/1.8 sau f/2 (un 35 sau 50 mm).

In mod cert acumulatorul va fi unul nou ... similar noului Z de la Sony, care sa ofere o autonomie rezonabila in conditiile actuale.

In mod cert nu vom vedea la Photokina noul mirrorles Nikon; cu putin noroc e posibil sa-l vedem de sarbatori, cu mari sanse prin aprilie-mai 2019 sau cu siguranta in septembrie-octombrie 2019 ... oricum inainte de olimpiada din 2020.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde bv01 » Vin Mai 11, 2018 10:02 am

Târziu, mult prea târziu. Dar vorba aia, mai bine mai târziu decât niciodată. Au ceva de recuperat.
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 11, 2018 10:33 am

DanyelC scrie:
Fuji nu are aparate FX ... deci la ei totul e DX.


Si de asta Fuji pe DX este o idee mai bun la obiective decat Nikon pe DX. Si cu o paleta mai larga.
E o rusine asta? Sau o scuza?
Eu am 7200 si obiectivele mele favorite sunt 70-200 f4, 35mm AI-s 1.4, 300 mm f4 etc Multe FX-uri.
Merg bine pe DXul meu. Uneori e de dorit cropul dar alteori nu!


Nu e nicio rusine si nicio scuza, e un fapt: Fuji nu face aparate FX si deci nu-si bate capul cu obiective FX. Are o singura sarcina majora: sa faca obiective "multe" si cat mai bune ca sa poata concura cu greii Canon si Nikon.
Asa incat scoate pe banda rulanta fixe din 2 in 3 mm focala: 14,16,18,23,27,35,50,56,60,80,90 si are 2 zoom-uri cu f/2.8: 16-55 si 50-140 (plaja de focale furata de la Sigma ;)). Restul sunt obiective de kit, ceva mai bunicele decat cele ale Canon si Nikon, dar si ceva mai scumpe.

Faptul ca folosesti obiective FX pe un aparat DX confirma exact ce am spus mai devreme: sunt perfect utilizabile pe DX.
Nikon a fost inventatorul formatului DX, iar Fuji a trait multa vreme de pe urma Nikon cu aparatele DSLR ale lor cu montura F si pentru care nu aveau niciun obiectiv (vezi seria de la Fuji Finepix Pro S1/S3/S5).
Relativ recent Fuji (cam cand Nikon s-a reorientat pe FX si le-a taiat suportul pentru montura F) s-a sucit pe DX pentru ca e mai ieftin de facut un aparat DX si a schimbat tot: montura, body, etc. ... practic a luat-o de la zero.
Sutul in cur dat de Nikon s-a dovedit a fi un pas inainte pentru Fuji ... ceea ce e totusi remarcabil, dar sa nu uitam ca tot ceea ce conteaza la momentul actual este volumul vanzarilor, la care Fuji are mult de recuperat :)

Interesant e si faptul ca majoritatea fotografilor PRO inca sunt adeptii Canon/Nikon/Hasselblad ... vezi si concursurile foto importante castigate de Nikon recent ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 11, 2018 10:36 am

bv01 scrie:Târziu, mult prea târziu. Dar vorba aia, mai bine mai târziu decât niciodată. Au ceva de recuperat.


Daca vor avea 1/2 din succesul lui D850 ... o sa ridem mult pe tema asta (de Sony in primul rand) :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron