Acum este Vin Mar 29, 2024 11:51 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 nu mai recunoaște obiectiv Sigma

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nikon D90 nu mai recunoaște obiectiv Sigma

Mesajde Mereu_Eu » Dum Aug 19, 2018 1:16 pm

Bună,
Am următoarea problemă cu un Nikon D90 în combinație cu un obiectiv Sigma 10-20 mm: când montez obiectivul, aparatul nu mai citește timpul de expunere, nici diafragma, iar focalizarea automată nu merge. Practic nu-mi recunoaște obiectivul. Am atașat și o poză, cum se vede pe ecranul LCD din dreapta al aparatului.
Cu alte obiective nu am asemenea probleme.
Aveți vreun sfat, s-a confruntat cineva cu această problemă? Știu că ar trebui să merg la service, dar atât aparatul, cât și obiectivul sunt foarte vechi, parcă n-aș da o căruță de bani pe diagnosticare/reparare.
Mulțumesc!
Fişiere ataşate
 20180819_134636.jpg
Mereu_Eu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 16, 2013 11:37 am

Re: Nikon D90 nu mai recunoaște obiectiv Sigma

Mesajde emil » Dum Aug 19, 2018 2:32 pm

Incearca sa cureti contactele atat pe obiectiv cat si pe camera, posibil sa fie ceva murdarie si sa nu faca contact corect.
De asemenea, verifica daca contactele de pe obiectiv sunt in regula, sa nu fie cumva corodate sau distruse in orice alt fel.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D90 nu mai recunoaște obiectiv Sigma

Mesajde Mereu_Eu » Dum Aug 19, 2018 3:44 pm

Pffff, asta era, nici nu mi-a trecut prin cap. Bine că nu m-am dus la service pentru atâta lucru. :D
Profund recunoscătoare!
Mereu_Eu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 16, 2013 11:37 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron