Acum este Joi Mar 28, 2024 12:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Poze intunecate pe calculator

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Poze intunecate pe calculator

Mesajde alexzutu1985 » Mie Aug 22, 2018 7:52 am

Buna ziua!Am facut de curand cateva cadre cu un Nikon D5300.Totul bine si frumos.Am ajuns acasa,le-am descarcat pe calculator cu cablu de date(tin sa mentionez ca pozele au fost facute in format NEF(RAW)).La 2 secunde aproximativ dupa ce am deschis fotografia,aceasta s-a intunecat putin.Practic a pierdut din luminozitate si intensitate.La deschidere e ok,dar dupa 2 secunde se intampla acest lucru. Aveti idee de la ce ar putea fi?
alexzutu1985
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 22, 2018 7:41 am

Re: Poze intunecate pe calculator

Mesajde ghimpe-- » Mie Aug 22, 2018 2:16 pm

Deschide-le cu alt program. Presupun ca le-ai deschis cu programul implicit din Win10. Oricum, RAW-urile trebuiesc editate ca sa arata bine. Se gasesc programe gratuite (vezi pe CD-ul din cutia camerei) cat si cu plata (ex: Adobe Lightroom).
It's nice to be important but it's more important to be nice!
Avatar utilizator
ghimpe--
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Sep 02, 2015 9:58 am
Localitate: Ploiesti

Re: Poze intunecate pe calculator

Mesajde alexzutu1985 » Joi Aug 23, 2018 9:04 pm

Dupa ce le editez in Lightroom si isi schimba extensia in .jpeg,nu mai am problema in a se schimba intensitatea fotografiei.Lucrul acesta mi se intampla doar cand deschid pozele in format brut direct de pe dslr( in cazul meu format RAW ).Multumesc oricum.
alexzutu1985
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 22, 2018 7:41 am

Re: Poze intunecate pe calculator

Mesajde emil » Joi Aug 23, 2018 10:26 pm

alexzutu1985 scrie:Dupa ce le editez in Lightroom si isi schimba extensia in .jpeg,nu mai am problema in a se schimba intensitatea fotografiei.Lucrul acesta mi se intampla doar cand deschid pozele in format brut direct de pe dslr( in cazul meu format RAW ).Multumesc oricum.


Cand deschizi un fisier RAW, pentru cateva secunde se afiseaza preview-ul generat de camera (este o imagine jpeg la o rezolutie scazuta). Dupa aceea ti se afiseaza fotografia asa cum o "vede" programul cu care vizualizezi/editezi.

Ca nota, setarile din camera nu ti le va citi Lightroom/Photoshop (sau orice program care nu e facut de Nikon) pentru simplul motiv ca Nikon (la fel si Canon) tin secret unde si cum se salveaza acele setari in fisierul RAW, asa ca Lightroom nu poate decat sa foloseasca niste setari standard.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Poze intunecate pe calculator

Mesajde alexzutu1985 » Vin Aug 24, 2018 8:14 am

Multumesc frumos!
alexzutu1985
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 22, 2018 7:41 am

Re: Poze intunecate pe calculator

Mesajde clambin78 » Sâm Iun 10, 2023 10:33 am

The issues are outlined in great depth, and everything is quite transparent and honest. There is no question that having the information is advantageous. Is my website incredibly lucrative in terms of sales? Please look at the following: stumble guys
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron