Acum este Joi Mar 28, 2024 1:04 pm

Articole Nikonisti.ro

[HDR] Solutie exposure bracketing D60

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

[HDR] Solutie exposure bracketing D60

Mesajde alex » Mie Apr 01, 2009 11:17 pm

Nikon, in marea sa pricepere marketingista :), a preferat sa nu doteze modelele dslr entry d40-d60 cu o biata optiune de bracketing a expunerii. Nu intram in detalii.

Pentru bracketingul de hdr putem apela si la un raw exportat cu expuneri diferite, e drept. Dar pentru un bracketing "hardware", avem o solutie si pt. bietii D enter :)

http://www.d-software.co.za/

Frumos, nu? Bracketing si nu numai.
alex
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:03 am

Re: [HDR] Solutie exposure bracketing D60

Mesajde sorinsava » Joi Apr 02, 2009 9:59 am

era de asteptat sa apara o multime de programe de cind SDK-ul e public fara sa mai necesite aprobarea lor. daca te pricepi la programare poti sa faci orice cu el.

mie mi-ar placea ca producatorii sa permita 3EV din firmware, e mai util la HDR decit 2 care se suprapun prea mult peste DR pozelor precedente.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: [HDR] Solutie exposure bracketing D60

Mesajde vid313 » Sâm Apr 04, 2009 10:40 pm

Vad ca merge cu D40.
Multumesc!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: [HDR] Solutie exposure bracketing D60

Mesajde fakemail2x » Mar Apr 07, 2009 12:48 pm

Bine ca merge si pe D40 :D
http://orangerayspot.blogspot.com
fakemail2x
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 07, 2009 12:47 pm
Localitate: Brasov

Re: [HDR] Solutie exposure bracketing D60

Mesajde Maniac » Mar Apr 07, 2009 6:28 pm

Pentru cine doreste HDR cu D40/x/60:
a) Tragi RAW, folosesti Photomatix si in 5-10 minute de jucat cu slidere-le acestuia obtii HDR-ul dorit.
b) Se pune camera pe trepied, se alege subiect static (pentru subiecte in miscare/sau cand nu aveti trepied a se vedea punctul a) se trage un cadru cu o expunere, se compenseaza dupa gust cu +x EV se mai trage un cadru apoi iar se compenseaza expunerea cu -x EV fata de valoarea alesa la primul cadru, se mai trage un cadru... se repeta dupa preferinte (am vazut ca se pot face HDR-uri cu 5 cadre). Imaginile rezultate se trec prin Photomatix et voila, HDR!
Ultima oară modificat de Maniac pe Vin Apr 10, 2009 12:53 pm, modificat 1 dată în total.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: [HDR] Solutie exposure bracketing D60

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 08, 2009 12:16 am

alex scrie:Nikon, in marea sa pricepere marketingista :)


Se pare ca nu v-ati uitat ce face Canon cu aparatele, unele destul de pretentioase ( ex. 5D ) ca sa nu "pericliteze" vanzarile celor mai scumpe :-)

Asta cu lipsa bracketing-ului e chiar de inteles, atat deoarece pretul acestor aparate e foarte redus, deci este necesara o separatie de cele "middle", cat si datorita faptului ca publicul tinta nu prea stie ce e diafragma, daramite bracketing-ul si HDR-ul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori