Acum este Joi Mar 28, 2024 10:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Salut,

Diverse despre Nikon

Salut,

Mesajde pai mei » Mar Dec 17, 2019 9:06 pm

Salut,

Tocmai mi-am inlocuit D5100 cu D7500 dupa vreo 10 ani, l-am inregistrat pe site, si am nimerit si aici pe forum, sa vad ce se mai intampla, cine - ce mai fotografiaza.

Sugestie: inchideti forumul daca nu aveti grija de el, e demoralizant. Vad ca a scazut activitatea, dar de ce mai exista forumul daca e lasat sa se umple de spam...

PS:
Ma ofer sa fiu moderator, daca se cauta.
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Salut,

Mesajde Dimitriyus » Mie Dec 18, 2019 5:34 pm

Forumul este sat fără câini de mult timp. Doar pe la vânzări se mai posteaza.
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Salut,

Mesajde pai mei » Sâm Dec 21, 2019 4:30 pm

E ciudat ca Nikon permite un link de pe pagina lor oficiala din Romania catre un forum care arata asa. Cineva undeva doarme si probabil sefii lui japonezi habar nu au.

Poate ma intreaba vreunu daca "stiu ce-a spus Dabija", da stiu, dar prima data cand mi-am luat Nikon am vazut ca vine la pachet cu o pagina cool + un forum care ajuta la formarea unei comunitati de fotografi, acum vad ca...
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Salut,

Mesajde StefanSC » Lun Dec 23, 2019 12:51 pm

1. SKIN (cei care se ocupa de nikonisti.ro/forum) sunt importatori si atat, nu au sefi japonezi :). Cel mult sefi romani.

2. Piata foto s-a micsorat foarte mult fata de acu 10-15 ani cand a aparut acest forum. E oarecum normal ca activitatea sa scada.

3. Nikon nu mai e la moda ca brand, despre Nikon F s-a cam spus tot ce era de spus iar Nikon Z e inca relativ rar (si cei care isi iau Nikon Z cam stiu ce fac asa ca nu prea au nevoie de un forum).

Asta nu inseamna sa te descurajezi. Asa cum zicea cineva, "build it and they will come". Cine stie, daca exista activitate pe forum usor usor vor aparea mai multi utilizatori si va fi interesul mai mare ;).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Salut,

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 23, 2019 11:04 pm

StefanSC scrie:1. SKIN (cei care se ocupa de nikonisti.ro/forum) sunt importatori si atat, nu au sefi japonezi :). Cel mult sefi romani.

Aflam lucruri noi ...
Skin e de fapt reprezentantul (unic) Nikon in Romania - cel putin deocamdata, care distribuie si importa produse Nikon in Romania si asigura si service-ul oficial pentru Romania (si sustine si forumul ... printre altele, NPS, etc.); personalul e romanesc desigur, dar asa e in UE, Nikon Romania (SKIN) fiind o subsidiara a Nikon Europe ...

StefanSC scrie:2. Piata foto s-a micsorat foarte mult fata de acu 10-15 ani cand a aparut acest forum. E oarecum normal ca activitatea sa scada.

Corect si logic ... desi nu neaparat.

StefanSC scrie:3. Nikon nu mai e la moda ca brand, despre Nikon F s-a cam spus tot ce era de spus iar Nikon Z e inca relativ rar (si cei care isi iau Nikon Z cam stiu ce fac asa ca nu prea au nevoie de un forum).

Nu stiu daca termenul de "moda" se potriveste aici (probabil ca s-a vrut a fi o legatura cu "moda DSLR" care pare a avea o scadere de "imagine" in general) ... probabil ca "moda" Nikon o pot interpreta cel mai bine doar cei care detin actiuni Nikon, care desi par ingrijorati, nu o arata ... cel putin public. Nikon a incercat ceva cu LV, dar probabil ar fi fost mai bine sa fie ceva Supreme ... :?
Cat despre Nikon Z, eu nu cred ca e rar, ci mai degraba scump deocamdata - avand in vedere punctul 2. Daca Nikon in Romania a fost varianta mai ieftina la inceput (2008-2010), acum a devenit o marca de lux; sigur ca si Nikon a avut (si inca are) niste decizii diferite si uneori curioase in ultima vreme care i-au scazut popularitatea mai ales pe pietele tarilor de tip "ehh..."
Teoretic montura Z are mari capcitati, dar sunt alte elemente care o fac deocamdata "rara" ... pentru Romania.
Necazul in Romania e ca suntem o tara mica, iar comerciantii de foto si-au cam facut plinul si acum inchid taraba (vezi cazul F64 care din "B&H-ul sud-estului Europei" lichideaza stocurile si supravietuieste ... restul de 2 comercianti: unul s-a dus ... - Yellow Store - iar celalalt e cum a fost: o dugheana in centrul vechi).
Nikon "si-a retras" si ambasadorii din Romania ...
Lumea e in miscare si schimbare/transforrmare si fiecare incearca sa se adepteze situatiei; orice boom are si un "des-boom" ...[acum m3/4 e mort, dar in 1-2-3 ani va renaste in telefoane ... :? ]
Cat despre site-uri si forumuri de fotografie ... e plin internetul de informatie si fake-info si totul e numai reclama, incat lumea s-a cam saturat ... poate daca "cade" Google si Apple si Microsoft sa ne (mai)revenim ...
[daca cade Amazon ... sigur cade si DPReview :)]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Salut,

Mesajde pai mei » Vin Dec 27, 2019 7:43 pm

Protejarea unui forum de spam e o treaba prea simpla ca sa nu fie facuta, chiar daca nu mai e activitate. Ori dispare ori continua intr-un fel de hibernare (fara spam), starea in care e acum e aiurea.

Mi am luat dslr Nikon format dx pentru obiectivele la care am acces, apoi e feelingul, am incercat un mirorless dar tot timpul incercam sa pun ochiul pe ecran (nu avea vizor). Nu vad sensul mirorless: un vizor electronic, care nu se compara cu imaginea reala, intr un body nu cu mult mai mic si cu autonomie redusa.

Da, si aparate mai mici sau telefoanele pot egala azi un dslr, dar diferenta e la fel ca intre Mercedes si Dacie, cu ambele obtii acelasi rezultat - transportul de la a la b, da nu e vorba numai de rezultat.

La multi ani!
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Salut,

Mesajde Sabin Dobrean » Sâm Dec 28, 2019 10:19 am

In privinta forumului sunt absolut de acord .
Mai departe nu mai inteleg : daca vorbim de optiuni in alegerea aparaturii ,atunci este normal ca fiecare sa foloseasca ceea ce i se pare mai bun pentru el .Trendul actual este clar mirrorless ,iar motivele sunt mult mai multe decat cele enumerate de tine .Multi fotografi profesionisti,despre n- as fi crezut vreodata ca vor renunta la DSLR ,au facut-o . Exista ,desigur si conservatori ,care au motivele lor sa nu renunte . Este alegerea fiecaruia .Oricum ,tehnologia a evoluat atat de mult incat nu prea mai poti alege un aparat de care sa nu fii multumit ,chiar si partial .Esential mi se pare ca atunci cand cumperi un aparat foto ,sa stii de ce si pentru ce o faci .Fiindca aparat foto la fel de bun la toate NU exista . Iar deviza : cel mai bun aparat este cel pe care il ai la tine ,va ramane valabila atata timp cat va exista fotografia. Si mai este ceva : sa nu cadem in capcana marketingului comercial .Fiindca nu doar aparatul conteaza ,ci , in principal ,cel care se afla ,impreuna cu talentul si cunostintele sale ,in spatele vizorului.
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori