Acum este Vin Mar 29, 2024 12:57 am

Articole Nikonisti.ro

Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 19, 2009 11:55 pm

cosminprund scrie:Acuma ce sa zic, in situatia cumparatorului, a luat un DSLR. Ce altceva sa verifice la el?

Stiu si eu... poate calitatea fotografiilor facute cu capacul scos...
cosminprund scrie:Eu deja am putintica experienta cu DSLR si tot n-am stiut daca ala e sau nu un defect.

Depinde in ce scop a cumparat aparatul. Daca l-a cumparat ca sa scoata poze perfect negre cu capacul pe obiectiv, la sensibilitate maxima, atunci aparatul este, indiscutabil, defect. Daca l-a cumparat ca sa faca fotografii cu capacul scos de pe obiectiv, ar trebui sa vina cu citeva imagini normale, ratate din cauza pixelilor respectivi, ca sa poata pretinde ca aparatul are o problema.

Am avut pina acum 6 DSLR-uri (si cam tot atitea compacturi si bridge-uri), dar niciodata nu mi-a trecut prin cap sa fac un test atit de stupid cu vreunul din ele.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde glumetu » Lun Apr 20, 2009 8:55 am

nu-i nimic in neregula cu imaginea aia.

nici eu nu-mi fac teste de pixeli rosii si alte aberatii... cand ma vor deranja vreodata astfel de aspecte, abia atunci imi voi pune problema sa le corectez.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Lun Apr 20, 2009 4:07 pm

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Presupun ca in final clientul a vazut "lumina", si nu mi-a returnat aparatul. Si eu am invatat o lectie, mai bine vind ce am de vindut la 1/2 din cit face unor cunoscuti decit sa risc sa mai trec prin asa ceva (adica sa explic unuia care probabil nu trebuia sa-si ia DSLR de la bun inceput ce inseamna hot pixel, ce inseamna ISO noise si altele asemenea).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde DorinD » Mie Apr 22, 2009 9:44 pm

Buna ziua si salutare tuturor iubitorilor de foto,
adevarata 'lumina' va fi sa imi pot ierta greselile mele , si sa iert si celorlalti.
va multumesc
DorinD
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 09, 2009 10:32 pm

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Dionysos » Joi Iun 18, 2009 10:57 pm

eu am un D80 din 22 mai 2008 si am observat 4 sau 5 pixeli morti si nu ma deranjeaza absolut deloc. calitatea unei fotografii nu sta in doi sau trei pixeli aiurea, absolut invizibili in mod normal, ci in maiestria celui din spatele aparatului.
In Vino Veritas
Avatar utilizator
Dionysos
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:49 pm
Localitate: Buzau/Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde vid313 » Vin Iun 19, 2009 1:37 pm

@Dionysos amesteci doua lucruri diferite.
Sunt curios daca ai avea un singur pixel ROSU vizibil cu ochiul liber pe monitor la rezolutia 1280.1024 (deci foarte enervant) daca ai mai vorbi atat de patimas despre "maiestria celui din spatele aparatului".
Am mai spus-o si o repet nu are legatura partea de pasiune, maiestrie si dorinta de a deprinde toate tainele acestei arte minunate cu faptul ca aparatul/senzorul nu functioneaza la capacitatea sa maxima.
Este ca si cum am discuta despre maiestria unui pianist al carui pian are lipsa o clapa.
Parerea mea este ca sunt doua lucruri total diferite.
Unii, mai perfectionisti din fire poate, doresc un aparat/senzor utilizabil in conditii normale, avand in vedere ca pentru asta au platit bani buni.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron