Acum este Vin Mar 29, 2024 1:22 am

Articole Nikonisti.ro

Despre vânzarea echipamentului foto prin terţi

Diverse despre Nikon

Despre vânzarea echipamentului foto prin terţi

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 23, 2009 12:28 am

cosminprund scrie: Si eu am invatat o lectie, mai bine vind ce am de vindut la 1/2 din cit face unor cunoscuti decit sa risc sa mai trec prin asa ceva (adica sa explic unuia care probabil nu trebuia sa-si ia DSLR de la bun inceput ce inseamna hot pixel, ce inseamna ISO noise si altele asemenea).


O alta solutie este vanzarea prin magazinele care au raion de Second Hand (consignatie). Eu am vandut prin F64 tot ce am considerat ca nu-mi mai e de folos, tocmai in ideea de a evita intalnirile mari consumatoare de timp cu potentialii clienti si "negocierile" aferente.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Sabina » Joi Apr 23, 2009 8:52 am

Şi nu se reduce valoarea produsului ? Sau mai exact, cam cât a fost diferenţa între cele două preţuri (dacă ar fi fost vândut obiectivul pur şi simplu vs vânzarea prin f64)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 23, 2009 8:59 am

Sabina scrie:Şi nu se reduce valoarea produsului ? Sau mai exact, cam cât a fost diferenţa între cele două preţuri (dacă ar fi fost vândut obiectivul pur şi simplu vs vânzarea prin f64)


Comisionul de consignatie la F64 este de 15%, ceea ce mi se pare rezonabil comparat cu cateva plimbari in oras pentru intalniri cu potentiali clienti care sa strambe din nas si sa incerce sa "negocieze" pretul :-)

In plus, la F64 produsele aflate in consignatie apar si pe site, inclusiv la rubrica noutati si in cautari, deci beneficiaza de o expunere "nationala" iar cel care le vinde nu are nici un fel de bataie de cap :-)

Time is money :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Joi Apr 23, 2009 9:07 am

15% mi se pare rezonabil. Oare primesc produse in consignatie si prin curier ? :D Eu sunt din Sibiu...
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 23, 2009 9:20 am

cosminprund scrie:15% mi se pare rezonabil.

Mai precis, lucrurile stau cam asa: la pretul tau, ei adauga 15% comision plus 19% din cei 15% TVA. Concret, daca pretul tau e de 200 RON, pretul de consignatie va fi de 236 RON. Rezonabil, tinind cont de avantajele deja enumerate de domnul Grozescu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Joi Apr 23, 2009 9:37 am

Textul asta apare in dreptul tuturor produselor in consignatie de pe f64.ro:

Valoarea produselor in regim de consignatie nu contine TVA.


Cu alte cuvinte raman cei 15% comision, si cred ca modul de calcul e relativ. Daca eu vreau sa fie produsul la vinzare 200 ron, pot sa cer 174 RON: 175 + 15% = 201 :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

1

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 23, 2009 9:45 am

cosminprund scrie:Textul asta apare in dreptul tuturor produselor in consignatie de pe f64.ro:

Valoarea produselor in regim de consignatie nu contine TVA.


Cu alte cuvinte raman cei 15% comision, si cred ca modul de calcul e relativ. Daca eu vreau sa fie produsul la vinzare 200 ron, pot sa cer 174 RON: 175 + 15% = 201 :D


Cel mai bine e sa-i contactati direct, oricum adaosul e in raza 15-18% dar va dau ei metoda exacta de calcul.

Eu prefer o alta abordare, anume intreb care e suma la care obiectul respectiv are sansa sa se vanda intr-un interval rezonabil de timp, apoi vad cat imi revine mie din suma respectiva :-)

Depinde ce va intereseaza mai mult, pretul sau timpul de vanzare. Mai mult, puteti incerca cu un pret mai mare, apoi daca nu se vinde sa vorbiti pentru o reducere a pretului la raft, cu micsorarea corespunzatoare a sumei pe care o veti primi.

La ce am vandut eu am pus preturi rezonabile si s-au vandut repede.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 23, 2009 10:05 am

cosminprund scrie:Textul asta apare in dreptul tuturor produselor in consignatie de pe f64.ro:

Valoarea produselor in regim de consignatie nu contine TVA.

TVA-ul se aplica strict pe comision, nu pe valoarea produsului. Daca nu ma crezi, mergi la link magazin online. E al meu si pretul cerut de mine a fost 200 RON ;)

cosminprund scrie:Cu alte cuvinte raman cei 15% comision, si cred ca modul de calcul e relativ. Daca eu vreau sa fie produsul la vinzare 200 ron, pot sa cer 174 RON: 175 + 15% = 201 :D

In principiu, se poate si asa, dar daca omiti cei 19% TVA pe comision, socoteala de acasa nu se va potrivi cu cea din tirg ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron