Acum este Joi Mar 28, 2024 7:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema obiectiv...

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Dilema obiectiv...

Mesajde IVK » Mie Apr 15, 2009 12:22 pm

Salutare tuturor !
Sunt incepator in zona aparatelor DSLR ( am achizitionat un kit D60 - 18-55mm Nikkor acum 1 luna ) si dupa ce am facut o gramada de poze am inceput sa simt absenta unui obiectiv cu plaja focala mai mare . Am de ales intre 3 variante :
Nikon 55-200mm f/4-5.6 G ED AF-S VR DX
Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II IF VC
Nikon AF-S 18-200mm f/3.5-5.6G ED-IF DX VR
(ordinea este data de pret )
Dilemele mea sunt urmatoarele...2 obiective separate sunt mai bune decat un all-in-one ( din p.d.v. al performantelor ) ? Nu sunt pretentios dar imi dau seama ca incep sa devin mai atent la detalii si nu vreau sa cumpar alt obiectiv peste 1 luna sau 2 .Asa ca vreau sa cumpar ceva cu care sa fiu satisfacut ca si fotograf amator ... Eu inclin spre un singur obiectiv cu care sa n-am probleme...
Va rog un sfat avizat si multumesc anticipat !
IVK
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 15, 2009 11:55 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema obiectiv...

Mesajde Radu_S » Mie Apr 15, 2009 4:15 pm

In general la nivelul asta sunt doua aspecte:
Daca esti interesat de calitate trebuie sa cumperi obiective cu plaja focala mica sau fixe.In cazul asta ai dezavantajul ca o sa schimbi tot timpul obiectivele in functie de nevoi si o sa cari dupa tine mai mult echipament.
Daca doresti sa eviti o geanta plina de obiective iti iei unul cu plaja cat mai lunga(eu nu m-as uita decat la 18-200 VR) dar in cazul asta o sa ai calitate mai scazuta.
Oricum nu trebuie sa te sperii ..calitate scazuta la asa ceva inseamna oricum un mare pas inainte fata de orice camera compacta.
D80,18-70,50-f1,8.
Radu_S
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema obiectiv...

Mesajde bogdanmb » Mie Apr 15, 2009 4:37 pm

salut,

eu am tamron 18-270 pe un D90, si (vorba cuiva de aici de pe forum) e un bun obiectiv de concedii, ca nu trebuie sa il schimbi... pe mine acum ma nemultumeste ca focalizeaza mai incet decat un nikon, plus alte mici lipsuri...
depinde de ce anume vrei...

recomandarea mea: fa cumva sa obtii nikon 18-70, si 70-300(daca poti cu VR si mai bine, daca nu iti trebuie si trepied). si iti va ajunge o vreme... pana cand o sa vrei sa iti depasesti limitele si sa faci ceva mai mult. poate gresesc sau nu; asta este parerea mea, proprie si personala.
eu momentan visez la obiective cu f2.8... candva voi avea si buget pt ele...
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dilema obiectiv...

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 19, 2009 11:16 am

IVK scrie:Sunt incepator in zona aparatelor DSLR ( am achizitionat un kit D60 - 18-55mm Nikkor acum 1 luna ) si dupa ce am facut o gramada de poze am inceput sa simt absenta unui obiectiv cu plaja focala mai mare . Am de ales intre 3 variante :
Nikon 55-200mm f/4-5.6 G ED AF-S VR DX
Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II IF VC
Nikon AF-S 18-200mm f/3.5-5.6G ED-IF DX VR

Primul obiectiv din lista este o posibila completare pentru obiectivul de kit, nu o posibila inlocuire.
IVK scrie:2 obiective separate sunt mai bune decat un all-in-one ( din p.d.v. al performantelor ) ?

Da sau nu, functie de obiectivele concrete care intra in ecuatie. Pentru orice obiectiv cu plaja focala mare se pot gasi 2 obiective care sa acopere, impreuna, aceeasi plaja focala, dar cu performate optice superioare.
IVK scrie: Nu sunt pretentios dar imi dau seama ca incep sa devin mai atent la detalii si nu vreau sa cumpar alt obiectiv peste 1 luna sau 2 .Asa ca vreau sa cumpar ceva cu care sa fiu satisfacut ca si fotograf amator ... Eu inclin spre un singur obiectiv cu care sa n-am probleme...

Functie de pretentii si asteptari, 18-200 VR ar putea fi acest obiectiv, dar numai tu iti cunosti exact pretentiile si asteptarile. Asa ca singurul mod de a obtine un raspuns satisfacator este sa mergi la magazin si sa-l testezi pe aparatul propriu. Urmareste, in special, distorsiunile geometrice la focala minima si claritatea la focala maxima. Daca decizi ca sint acceptabile, nu vei regreta achizitia facuta. Pentru fotografii in conditii de iluminare precare, poti completa acest obiectiv cu un AF-S 35 mm f/1.8.

Tamron-ul acopera o plaja mai mare de focale, dar nu este nici pe departe la fel de bine construit ca Nikon-ul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema obiectiv...

Mesajde IVK » Sâm Apr 25, 2009 4:15 pm

Va multumesc tuturor pentru sfaturi !
Am achizitionat pana la urma un Nikon 70-300mm VR si nu m-am mai despartit de acest obiectiv !Focalizeaza incredibil si parca te obliga sa iesi din casa ca sa-l pui la treaba ! Revin cu un link pentru exemplificare !
Cu stima...
Later edit... http://www.flickr.com/photos/37726190@N05/
IVK
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 15, 2009 11:55 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron