Acum este Vin Mar 29, 2024 1:50 am

Articole Nikonisti.ro

O fotografie de produs

Artistic si cat mai comercial

O fotografie de produs

Mesajde The Peacekeeper » Sâm Ian 29, 2011 2:44 pm

Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: O fotografie de produs

Mesajde raducazacu » Sâm Ian 29, 2011 8:17 pm

In calitate de amator care a vazut si a citit multe (nu neaparat in aceeasi ordine) iti voi raspunde primul. Nu este fotografie de produs, este fotografie de produse. Una bucata culpics plus patru bucati varta la oferta asezate impreuna pe ceva deschis la culoare si lucios. Intunecimile iadului se intrevad subtil in sau pe fundalul cu grija ales. Adica negru. Fiind amator presupun ca termenul urmator va fi ceva de genul de care vorbitorii de limba engleza numesc "out of focus". Nu ma pricep foarte bine, dar presupun ca s-a dorit punerea la punct a hai sa numim ansamblului din fotografia respectiva. Din motive absolut tehnice nu s-a reusit. Printre altele nu putem sa nu remarcam (cauza fiind in mod sigur aceleasi probleme tehnice), aparitia unei umbre divine la ora sase a fotografiei. Ce sa fie, ce sa este? Nu detin capacitatile cognitive care sa-mi permita sa fac referiri la adresa surselor de lumina folosite si cum. Zgarda neagra cu insemnele firmei producatoare si a gamei produsului respectiv confera echilibru compozitiei alese de artist. Raportat la ultima fraza am fost cat se poate de serios.
N.A. : Prin cele de mai sus subsemnatul nu a intentionat sa il jigneasca pe fotograf, nici sa ii desconsidere bunele intentii sau sa il aduca in situatia de a-l face sa renunte la un hobby. Am adaugat doar o nuanta prost aleasa. Ca un banc la care nu rade nimeni. Daca se considera ca este cazul, imi cer scuze pentru doza crunta de acid folosita.
raducazacu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 27, 2011 1:53 pm

Re: O fotografie de produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 29, 2011 8:50 pm

O recenzie cit se poate de onesta si cu exact atita aciditate incit sa-l faca pe artist sa reflecteze asupra problemelor enumerate.

Urgent trebuie achizitionat un trepied!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: O fotografie de produs

Mesajde Razvanexu » Sâm Ian 29, 2011 11:03 pm

Iti recomand penitza atunci cand vrei sa decupezi deoarece nu iti lasa acei zimti precum Magic Wand.
Nikon D7200, Nikon F2 Photomic, Nikon F5, Nikkor 70-200mm f/2.8 VR,Nikkor 17-55mm f/2.8, Nikkor 50mm f/1.4, Nikkor 85mm f/1.8, Tokina 11-16mm 2.8, Nikon SB-900, Elinchrom D-Lite 4 IT
http://www.photograful.ro
Avatar utilizator
Razvanexu
 
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 11, 2009 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: O fotografie de produs

Mesajde The Peacekeeper » Dum Ian 30, 2011 11:53 am

Ms de recenzie. :lol:

Trepiedu' il am da nu l-am folosit la fotografia asta. O s aincerc sa decupez cai bine fundalul data viitoare.

Apropo de fundal... cam ce culoare sa pun? Negru era neutru si oricum presupun ca nu atragea atentia de la subiect. Daca ar fi fost alb arata ca si cand era taiata o parte din fotografie. Alte culori aratau dubios. Am incercat si filtre dar nu mi-a placut niciunul.

Vreo idee?
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: O fotografie de produs

Mesajde raducazacu » Dum Ian 30, 2011 4:45 pm

link magazin online
Sau ceva de genul, nu neaparat de cumparat. Atentie la a doua poza din descrierea produsului.
raducazacu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 27, 2011 1:53 pm

Re: O fotografie de produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 30, 2011 7:03 pm

raducazacu scrie:link magazin online
Sau ceva de genul, nu neaparat de cumparat. Atentie la a doua poza din descrierea produsului.


Din prezentarea produsului ( a 2-a poza) pot rezulta reflexii nedorite de la lumini si atunci trebuie folosit si un filtru de polarizare circulara. Eu as merge pe un material MAT din aceasta cauza. Mare atentie insa la balansul de alb cu astfel de fundaluri: e obligatoriu sa fie facut manual. In general se utilizeaza ALBUL ca fundal tocmai pentru a nu se afecta WBul si mai ajuta si la iluminare.
Un accesoriu relativ ieftin, dar util pentru genul asta de fotografii ar fi si link magazin online. L-am analizat la F64 si in afara finisajului lampilor (specific produselor ieftine din China) mi se pare destul de bun, mai ales din prisma pretului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: O fotografie de produs

Mesajde sorinsava » Dum Ian 30, 2011 7:13 pm

Bogdan Dulgheru scrie:In general se utilizeaza ALBUL ca fundal tocmai pentru a nu se afecta WBul si mai ajuta si la iluminare.


:o Asta face parte din seria regulilor "peisaj = f/16", "macro = f/22" ?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: O fotografie de produs

Mesajde The Peacekeeper » Dum Ian 30, 2011 7:42 pm

Ma gandeam la o solutie de background, ala e creat prin modificare contrast/saturatie la partea din fundal a imaginii. De panouri stiam si eu.

Nu stiu daca prelucrarea mai artistica a backgroundului in photoshop mai poate tine fotografia in limitele vreunui concurs, in afara de unul cu manipulari...
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: O fotografie de produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 30, 2011 7:54 pm

sorinsava scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:In general se utilizeaza ALBUL ca fundal tocmai pentru a nu se afecta WBul si mai ajuta si la iluminare.


:o Asta face parte din seria regulilor "peisaj = f/16", "macro = f/22" ?

Ma gindesc ca un fundal alb se va comporta ca o blenda de difuzie (alba) sau un perete.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator