Acum este Joi Mar 28, 2024 12:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde inquisit » Mie Apr 01, 2009 2:06 pm

A mai intalnit cineva probleme la citirea NEF-urilor create cu D90, prin Photoshop CS2? Pur si simplu imi da mesajul: "Could not complete your request because it is not the right kind of document". NEF-urile pe care le am de la D80-ul vechi mi le citeste fara probleme... Any idea what's wrong? Pls help!
inquisit
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 01, 2009 1:59 pm

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 01, 2009 2:20 pm

inquisit scrie:A mai intalnit cineva probleme la citirea NEF-urilor create cu D90, prin Photoshop CS2? Pur si simplu imi da mesajul: "Could not complete your request because it is not the right kind of document". NEF-urile pe care le am de la D80-ul vechi mi le citeste fara probleme... Any idea what's wrong? Pls help!

Te-ai gindit ca CS2-ul tau ar putea fi mai vechi decit D90-ul?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde liliandrei » Mie Apr 08, 2009 6:42 am

"Incidentally, ACR 4.6 will not work with Photoshop CS2. The last version of ACR that will work is 3.7, and they will not be any updates because CS2 is no longer under development. In other words, it's obsolete as far as Adobe is concerned."

sursa: dpreview.com, in legatura cu noua versiune de NEF instalata pe D90

se pare insa ca exista un convertor, tot Adobe, care probabil iti face un downgrade al fisierului pentru a putea fi utilizat cu CS2... Adobe DNG Converter sau ceva de genul asta... nu ma pricep, e de sapat mai mult. sau... CS4.
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde blackdevil » Vin Iun 05, 2009 6:35 am

Nu merge nici in CS4...si eu am aceeasi prolema...nu merge si pace
Chiar nimeni nu stie ce se intampla?
blackdevil
 

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iun 05, 2009 7:29 am

Cum sa nu mearga?

Trebuie intii sa invatam sa folosim un soft si pe urma sa vedem ce si cum.

Descarcati ultimul Adobe Camera Raw, de la http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Camera_Raw_5.4 si pe urma Bridge va vedea foarte bine chiar si D5000. Care e problema?

Ideal ar fi ca oricine sa vada mai intii daca cumatrul Google nu are deja rezolvari la problemele noastre.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde michi » Vin Iun 05, 2009 8:35 am

Dinu Lazar scrie:Cum sa nu mearga?
Trebuie intii sa invatam sa folosim un soft si pe urma sa vedem ce si cum.
Descarcati ultimul Adobe Camera Raw, de la http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Camera_Raw_5.4 si pe urma Bridge va vedea foarte bine chiar si D5000. Care e problema?
Ideal ar fi ca oricine sa vada mai intii daca cumatrul Google nu are deja rezolvari la problemele noastre.


multumim pentru indrumari, Domnule Dinu Lazar !
Din punctul meu de vedere un forum exista pentru a impartasii idei si pentru ca cei mai neexperimentati sa beneficieze de experienta celor titrati in domeniu'
Imi pare rau ca va uitati la cei nestiutori ca la niste insecte care nici nu au auzit de gOOgle sau nu stiu sa dea jos un manual de utilizare al unui soft.
Ne scuzati ca deranjam regii cu intrebari timpite.
Pina astazi am gasit util acest forum.
Dar vazind ca se tin ascunse tehnici, timpi de expunere, diafragme, etc, imi pun intrebarea care este rolul acestui forum.
Oare interesul nu este ca multi dintre noi, care astazi sunt novici, sa ajunga buni in domeniu?
Oare interesul nu este sa devenim buni toti in ansamblu, sa se spuna fotografii romani sunt foarte tari ??
Sau asta implica "luarea suncii din fasele" pentru cei buni deja.
Nu, domnilor, noi cei mici nu avem puterea financiara de a ne bate cu Dvs.

Nu vad nici un "plus valore" la faptul de a mai posta pe acest forum.
Asa as fi recunoscator Administratorilor sa imi stearga contul.

Cu respect,
Michi
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iun 05, 2009 10:57 am

Dom`le, cred ca este o problema de identitate aici.

Daca nu stiu ceva, incerc sa aflu, si daca nu gasesc raspuns si ce gasesc nu mi se potriveste, atunci intreb pe unde as gasi raspuns. Sunt si eu membru in multe forumuri, de fotografie profesionala, de legi privind fotografia, de fotografie de presa, de una, de alta; dar peste tot legea de aur e asta: intii citesc helpul sau materialele pe care le am. Apoi pe nea gugalu. Apoi pe forum. Daca nu stiu sa ma inchei la pantof ma uit pe gugal, nu deranjez pe unu`.

Cam asta e. Daca vreti sfaturi pertinente despre cum se scoate capacu la obiectiv, despre in ce sens trebuie rotit butonu cutare, nu e nici un bai, se poate rezolva.

Cred ca prea mult doriti ceea ce nu se poate; mie mi se pare o lipsa de buna purtare elementara ca cineva sa intrebe pe un forum ceva ce poate afla la prima cautare. Forumul nu e o adunare de dat posmegi la greu gratis, si aia sa fie moi.

Orice incepator trebuie intii sa incerce sa invete cit mai mult singur, si daca nu gaseste un raspuns la ceva, atunci sa intrebe.

E o problema de timp si de eficientza. Daca vreti raspunsuri de la cei care stiu nu intrebati prostii si chestii ultra simple ca ramineti cu intrebarile sau vi se raspunde de catre niste oameni care poate au bune intentii dar atit.

In general, in lume, chiar si folosirea unui forum presupune citeva elemente bine delimitate.


Dar poate gresesc si atunci ma iertati, facem un forum cu totul special cu alte reguli, ca atitea chestii din Ro.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde sorinsava » Vin Iun 05, 2009 11:08 am

ACR nu e compatibil inapoi cu Ps mai vechi. ACR5.x merge in CS4 cum scrie foarte clar chiar pe pagina lor. Adobe zice ca ACR e gratis dar e compatibil doar cu ultima versiune de Ps...

Ca sa-l bagi in CS2 fa-l tiff 16bit din ViewNX,Lightroom, Acdsee sau orice convertor de raw doresti dupa ce ti-ai reglat expunerea si WB pe raw. Ps lucreaza doar cu bitmap-uri deci pt el e lipsit de importanta cine converteste raw la tiff.

Ca sa iti mearga prin DNG compatibil "inapoi" trebuie sa-l faci DNG "linear", dar asta nu mai este raw e tot un fel de tiff si nu merita tevatura.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iun 05, 2009 11:38 am

Ma gindesc daca nu ar fi mai simplu de convertit nef in dng cu Adobe raw convertor si apoi de editat dng cu orice program care il vede, inclusiv cu Adobe CS de la CS in sus. Deci si cu CS2.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Eroare de citire a NEF-urilor de la D90 in Photoshop CS2

Mesajde sorinsava » Vin Iun 05, 2009 12:32 pm

dng linear cum am spus e "universal" ca si tiff-ul. ei te lasa sa te joci cu WB si compensari de expunere in dng linear insa procesarea nu e pe RAW ci pe bitmap (Dave Coffin e impotriva ajustarilor WB pe bitmap si exista poze pe net cu fringe si alte bube. Daca nici el nu stie bine...). Mai mult, ACR/DNG lucreaza tot in 15biti si nu cistigi nimic nici acolo.

Parerea mea e ca cel mai simplu si gratis e sa-ti produci tiffuri 16bit dintr-un convertor de raw gratis (ViewNX are exact acelasi convertor ca si CaptureNX, mai sunt Faststone, Rawtherapee si multe altele) dupa ce ai reglat pe raw (adica pe mozaic GRGB) expunerea si WB si sa le bagi in Ps sau ce alt editor foto vrei. Daca e disponibil CaptureNX atunci si mai bine, folosesti ala, salvezi editarile in NEF si daca iti trebuie sa suprapui poze sau altceva exporti tot tiff 16bit mai departe. Daca descoperi ca trebuie modificat ceva pe NEF te intorci la editarea lui insa in functie de programul pt bitmap o sa poti sau nu sa sincronizezi noua versiune de tiff.

http://thedambook.com/blog/?p=143
Ultima oară modificat de sorinsava pe Vin Iun 05, 2009 12:59 pm, modificat 1 dată în total.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori