Acum este Joi Mar 28, 2024 5:52 pm

Articole Nikonisti.ro

d3100 help

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

d3100 help

Mesajde ovidutzbzz » Mie Iun 08, 2011 4:04 pm

am ceva probleme...trag de exemplu 100 cadre...le vizualizez ...iar a 2 zi dak vreau sa le vad iara imi zice cannot desplay this image...pe comp le vad nu e stres dar pe ecranu aparatului nu...stiti de la ce e?....la inceput nam avut probleme dinastea...
ovidutzbzz
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 04, 2011 3:01 pm

Re: d3100 help

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 08, 2011 4:21 pm

Incearca alt card.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: d3100 help

Mesajde A.Cascatau » Mie Iun 08, 2011 8:40 pm

Ai mai putea sa incerci sa transferi toate pozele pe care le ai momentan pe card pe calculator pentru a le avea salvate in siguranta, iar apoi sa formatezi cardul din camera. S-ar putea sa dispara problema si asa. Foarte important este ca, cardul sa fie formatat de camera si nu de calculator.

Am mai avut si eu problema asta la inceput cu aparatul si a disparut de cand am inceput sa folosesc carduri "curatate" de camera.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: d3100 help

Mesajde aprilia » Joi Iun 16, 2011 2:23 pm

Buna sunt noua pe forum, de curand am primit cadou un nikon d3100. Nu am mai pozat pana acum cu un dslr, am avut numai camera digitala unde totul era foarte simplu.
Am citit cartea aparatului, m-am familiarizat cat de cat cu el, insa sunt lucruri care mi se par grele si as vrea sa le stapanesc bine ca sa imi iasa pozele frumoase.
1. Nu am gasit in manual nimic explicat despre compensare expunere, habar n-am la ce foloseste aceasta functie si in ce mod trebuie utilizata.
2. In momentul in care vreau sa fac poze fara blitz, unele ies intunecate, de exemplu inauntru intr-o camera cu lumina naturala de afara, iese putin intunecata. Ce optiuni ar trebui sa folosesc pt pozele pe care le fac fara blitz? Cum e indicat sa se pozeze in general, cu blitz sau fara?
3. Modurile P,S,A,M nu le stapanesc foarte bine, ce mod ar trebui sa folosesc deocamdata? Ma intereseaza pentru peisaje, pentru oameni, in general in vacante in ce mod ar trebui sa trag cadrele?

Deocamdata cam astea sunt nelamuririle, sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi si orice parere legata de tehnica de fotografiere mi-ar fi de mare folos.

Multumesc
aprilia
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 15, 2011 7:28 pm

Re: d3100 help

Mesajde cristiansergiu » Joi Iun 16, 2011 6:31 pm

2.In momentul in care vreau sa fac poze fara blitz, unele ies intunecate, de exemplu inauntru intr-o camera cu lumina naturala de afara, iese putin intunecata. Ce optiuni ar trebui sa folosesc pt pozele pe care le fac fara blitz? Cum e indicat sa se pozeze in general, cu blitz sau fara?


E ceva normal sa iasa intunecate deoarece nu ai destula lumina . o varianta ar fi sa maresti iso , sa deschizi diafragma




3. Modurile P,S,A,M nu le stapanesc foarte bine, ce mod ar trebui sa folosesc deocamdata? Ma intereseaza pentru peisaje, pentru oameni, in general in vacante in ce mod ar trebui sa trag cadrele?


sunt moduri de expunere

S- tu ii dai timpul iar el iti da diafragma
A- tu ii dai diafragma iar el iti da timpul de expunere
M tu ii dai si diafragma si timpul de expunere (necesita niste cunostinte)
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: d3100 help

Mesajde sinza » Sâm Iun 18, 2011 8:35 am

ovidutzbzz scrie:am ceva probleme...trag de exemplu 100 cadre...le vizualizez ...iar a 2 zi dak vreau sa le vad iara imi zice cannot desplay this image...pe comp le vad nu e stres dar pe ecranu aparatului nu...stiti de la ce e?....la inceput nam avut probleme dinastea...


Acest lucru l-am patit si eu ( D3100 + Kingston clasa 4 ) dar am crezut ca se datoreaza scoaterii cardului din aparat.
Am urmat sfatul colegului de mai sus si am dat formatare la card direct din DSLR, acum sper sa nu mai am aceasta problema.
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR
sinza
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 6:42 pm
Localitate: Oradea

Re: d3100 help

Mesajde lefteralexandru » Mie Iun 22, 2011 11:22 am

de ovidutzbzz » Mie Iun 08, 2011 4:04 pm

am ceva probleme...trag de exemplu 100 cadre...le vizualizez ...iar a 2 zi dak vreau sa le vad iara imi zice cannot desplay this image...pe comp le vad nu e stres dar pe ecranu aparatului nu...stiti de la ce e?....la inceput nam avut probleme dinastea...


Problema asta poate aparea in momentul in care conectezi aparatul pe usb si accesezi memory cardul , vizualizezi pe pc pozele direct de pe card si mai faci cate un rotate sa le asezi in pozitia corecta, el le salveaza cand treci la poza urmatoare iar dupa modificarea facuta de calculator aparatul nu iti mai arata acea poza pe display.
In general cand ai conectat aparatul transfera intai pozele si apoi le vizualizezi, editezi ..etc.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: d3100 help

Mesajde Dragos Morariu » Mie Iun 22, 2011 11:31 am

Este cum a zis @lefteralexandru
Mi se intampla si mie. Pe calculator le vezi oricum, dar aparatul nu le mai recunoaste.
Daca vrei sa le ai intoarse si pe aparat intra Menu/setari(cheita aia) si sub foto comment este autorotation.
Acolo trebuie sa fie on.
Avatar utilizator
Dragos Morariu
 
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 21, 2011 5:47 pm

Re: d3100 help

Mesajde sinza » Mie Iun 22, 2011 4:07 pm

Dragos Morariu scrie:Este cum a zis @lefteralexandru
Mi se intampla si mie. Pe calculator le vezi oricum, dar aparatul nu le mai recunoaste.
Daca vrei sa le ai intoarse si pe aparat intra Menu/setari(cheita aia) si sub foto comment este autorotation.
Acolo trebuie sa fie on.


Posibil ca aveti dreptate ambii .... defapt mai mult ca sigur ca asa este :))
Probabil ca involuntar am incercat sa intorc pozele direct in aparatul foto sau direct pe SD-card, precis crezand ca sunt deja salvate pe calculator.
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR
sinza
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 6:42 pm
Localitate: Oradea

Re: d3100 help

Mesajde Dragos Morariu » Mie Iun 22, 2011 4:21 pm

Cand le intorci pe aparat nu iti da eroare!doar cand scoti SD,intorci poza, si il bagi la loc.
Oricum pozele nu le ai pierdut! Daca bagi SD in pc o sa ti le arate normal...

Lumina multa!
D.M.
Avatar utilizator
Dragos Morariu
 
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 21, 2011 5:47 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori

cron