Acum este Joi Mar 28, 2024 4:11 pm

Articole Nikonisti.ro

d3100 help

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: d3100 help

Mesajde aprilia » Sâm Iun 25, 2011 10:52 pm

Eu sunt foarte dezamagita de pozele care le fac cu aparatul, am impresia ca nu ma pricep absolut deloc, am citit si pe internet o gramada, insa cand incerc sa pozez nu-mi iese nimic cum vreau.
Azi am incercat sa fotografiez din balcon cerul, mi-a iesit o prostie. Am folosit modul P, pt ca am citit ca pt inceput e bine sa se lucreze in modul P, iso 100, wb auto, matrix, auto focus. O sa va arat ce mi-a iesit

http://i.imgur.com/C8dQj.jpg
Daca folosesc blitul ies prea artificiale, prea luminoase, uneori imi iese ba cerul prea alb, si restul intunecat, niciodata nu-mi ies pozele exact cum vad eu culorile cu ochiul liber. Cand e soare, la fel imi ies pozele foarte luminoase, culorile sunt aiurea.
Am citit de expunere dar sincera sa fiu nu am inteles mai nimic, mi se par foarte complicate unele lucruri, prea matematic si tehnic totul :) nu exista vreo metoda de a reusi si eu sa fac fotografii frumoase fara prea multe calcule?
Chiar nu am pe cine intreba mai multe, de asta m-am si inscris pe forum ca sa mi se "faca lumina".
Multumesc
aprilia
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 15, 2011 7:28 pm

Re: d3100 help

Mesajde ll37 » Dum Iun 26, 2011 9:04 am

aprilia scrie:[...] modul P, iso 100, wb auto, matrix, auto focus.

Si eu am acelasi tip de camera si imi ies niste fotografii multumitoare, daca nu, chiar frumoase :). Mai ai o setare de care nu ai scris nimic. Este vorba de AF-area mode care, in cazul pozei exemplificate de tine, ar trebui setata ori pe auto-area AF ori 3D tracking-11point. Asa cum m-a invatat si pe mine Dan Pop, te sfatuiesc sa dai ISO pe auto, din menu->shooting menu->ISO sensitivity settings.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: d3100 help

Mesajde aprilia » Mar Iun 28, 2011 5:30 pm

Multumesc pt raspuns. O sa incerc asa cum ai zis tu.
Blitul trebuia sa-l declansez, in ce conditii ar trebui sa ridic blitul si cand nu ar trebui folosit blitul deloc?
aprilia
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 15, 2011 7:28 pm

Re: d3100 help

Mesajde Morphy » Mar Iun 28, 2011 8:00 pm

Problema in exemplul de mai sus este chiar cerul. Nu stiu ce fotografie artistica te asteptai sa iasa de la un asemenea subiect. In plus, datele exif lipsesc asa ca nu ne putem da seama exact ce setari ai folosit.
Stiu ca entuziasmul este mare, iar rabdarea putina, dar inainte de a trece la fapte trebuie sa citesti manualul de utilizare. Nu se pot obtine rezultate spectaculoase doar daca pui vizorul la ochi.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d3100 help

Mesajde MMC » Mie Iun 29, 2011 2:55 pm

Si eu am fost in aceeasi situatie cu tine. Nu dispera. Insa cred ca este nevoie sa intelegi f bine notiunile gen diafragma, timp de expunere sau iso. Incet incet citind incontinuu si exersand vei reusi.
Daca exif-ul va ramane cei care se pricep de aici iti pot da sfaturi.
Modul M cred ca trebuie abordat numai dupa ce celelalte moduri nu te mai satisfac.
Succes!
D500/Nikkor 200-500 f5.6/Nikkor 300 F4 PF/
https://www.facebook.com/mihai.cazacincu.54
MMC
 
Mesaje: 347
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:38 am

Re: d3100 help

Mesajde ll37 » Mie Iun 29, 2011 11:12 pm

aprilia scrie:Multumesc pt raspuns. O sa incerc asa cum ai zis tu.
Blitul trebuia sa-l declansez, in ce conditii ar trebui sa ridic blitul si cand nu ar trebui folosit blitul deloc?

Pai ce sa luminezi cu el ???? Cerul ?
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: d3100 help

Mesajde theviking » Mar Sep 25, 2018 12:37 am

buna ziua am cumparat si eu un nikon d3100 si am facut poze cu el dar cand am depasit numaru de 54 poze nu imi mai da voie sa le vad imi apare pe ecranul aparatului(cannot display this file)ce pot sa fac in acest caz pozele sunt salvate pe card pt ca am scos cardul din aparat si l-am pus in leptop si imi apar 163 de poze doar ca nici in leptop nu le pot deschide cu nici un program .pe leptop imi apare alceva (windows photo viewer can't open this picture because either photo viewer doesn't support this format,or you don't have the lastest updates to photo viewer)am incercat si su alte programe si imi spune de format ce pot sa fac in cazul acesta?nu vreau sa pierd pozele pt ca sunt de la nunta va rog sa ma ajutati
theviking
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 25, 2018 12:22 am

Re: d3100 help

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Sep 25, 2018 3:12 pm

theviking scrie:buna ziua am cumparat si eu un nikon d3100 si am facut poze cu el dar cand am depasit numaru de 54 poze nu imi mai da voie sa le vad imi apare pe ecranul aparatului(cannot display this file)ce pot sa fac in acest caz pozele sunt salvate pe card pt ca am scos cardul din aparat si l-am pus in leptop si imi apar 163 de poze doar ca nici in leptop nu le pot deschide cu nici un program .pe leptop imi apare alceva (windows photo viewer can't open this picture because either photo viewer doesn't support this format,or you don't have the lastest updates to photo viewer)am incercat si su alte programe si imi spune de format ce pot sa fac in cazul acesta?nu vreau sa pierd pozele pt ca sunt de la nunta va rog sa ma ajutati


Pozele le-ai pierdut deja pentru ca au fost corupte de un card de slaba calitate (probabil un fake ordinar) ... incearca ceva programe de recuperare (RECUVA era free) si dupa ce recuperezi ce poti, arunca cardul si cumpara-ti unul serios (Sandisk, Samsung, Sony) de la un dealer autorizat si serios (F64, Samsung Romania, etc.) si formateaza-l in camera inainte de orice ocazie de fotografiere ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori

cron