Acum este Joi Mar 28, 2024 10:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Filtru Polarizare Circulara

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Filtru Polarizare Circulara

Mesajde stoki » Sâm Iun 18, 2011 9:45 am

Sunt si eu in dilema cumpararii unui filtru polarizare circulara, stiu ce rol are si mi se pare esential pentru pozele in natura in conditii de soare puternic, mai ales ca vine vara.
Problema este ca nu ma pot decide pe care sa il iau (52mm)
Variantele ar fi:
  • link magazin online
  • link magazin online
  • link magazin online
  • link magazin online
  • link magazin online
voi pe care il recomandati avand in vedere ca vreau calitate? Filtrul va fi montat pe un 50mm, 18-55 si 50-200... am sa dau o fuga si pana la Yellow Store sa vad ce au si am sa editez acest post in urma vizitei.
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Morphy » Sâm Iun 18, 2011 7:32 pm

Si eu intentionez intr-un viitor apropiat sa cumpar un filtru de polarizare circulara si m-am oprit la filtrele produse de Marumi.
In cazul tau, ai de ales intre doua versiuni: link magazin online sau link magazin online. Cred ca cele Super DHG merita banii.

PS: Eu momentan am un filtru Marumi Macro 3 si sunt multumit de el.
Fişiere ataşate
photo_main.jpg
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde stoki » Sâm Iun 18, 2011 8:20 pm

pana la urma cred ca acolo raman..pe super DHG.
Am sa cumpar de la Yellow Store din cluj ca e mai ieftin cu 5 lei:P
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde geookane » Joi Iul 28, 2011 9:13 pm

ceva pareri despre link magazin online ?
dar despre link magazin online. intentionam sa il cumpar pe al 2'lea dar e indisponibil de aproape o luna.
obiectivul e un 18-105
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 28, 2011 10:43 pm

geookane scrie:ceva pareri despre link magazin online ?

Nu pare a avea vreun fel de tratament. Mai bine nu.
geookane scrie:dar despre link magazin online. intentionam sa il cumpar pe al 2'lea dar e indisponibil de aproape o luna.

Daca Hoya HD sare din buget, link magazin online este in stoc, la un pret comparabil cu cel selectat de tine. Daca e important sa fie slim, ai optiunea link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde A.Cascatau » Vin Iul 29, 2011 1:01 pm

Eu folosesc asa ceva: link magazin online si sunt foarte multumit de el. Ce-i drept l-am avut pe filet de 52mm, dar la o lungime focala de 18mm nu-mi creea nici o problema. Nu cred ca grosimea lui (din imagini pare doar putin mai gros decat Kenko-ul slim recomandat de Dan Pop) poate sa fie o problema.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde geookane » Vin Iul 29, 2011 8:20 pm

@dan pop, asa e uitasem ca nu e specificat nimic de tratament, deci e ca si cum nu ar avea. in legatura cu hmc-ul, din cate stiu eu am nevoie de rama subtire (18mm pe crop)
din pacate hoya hd cam sare din buget :D
va multumesc ambilor pt raspunsuri ;)
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Sheffield » Mie Ian 25, 2012 8:14 pm

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in legatura cu utilizarea filtrelor de polarizare.
Am un d3100 la care in concediu i-am atasat un filtru de polarizare kenko
link magazin online
L-am folosit cu succes dar am anumite nelamuriri asupra recomandarilor facute aici:
http://www.dslrtips.com/workshops/How_t ... _sky.shtml
3: To prevent your DSLR from counteracting the polarizing effect, set the White Balance to Daylight and consider applying negative Exposure Compensation of, say, -2/3 or -1 EV.

White balance-ul l-am pus pe daylight (oricum nu am folosit filtrul decat pe soare) iar compensarea negativa a expunerii de -2/3 sau -1 mi s-a parut ca subexpune cadrele asa ca am setat-o pe -0.3 (avand si in vedere ca unele review-uri spun ca d3100 supraexpune usor).
Cu setarile astea: WB daylight; EV -0.3; pe mod prioritate diafragma am realizat urmatoarele cadre care mi se par multumitoare dpdv al expunerii utilizand 18-55:







In schimb, cu 55-200 la capatul tele imaginile mi se par subexpuse:



Si cu 18-55 la 55mm:

Care credeti ca poate fi cauza ultimelor poze si care ar fi setarile corecte pentru a folosi un filtru CPL?
Inteleg ca sistemul ttl ar trebui sa compenseze automat filtrul si nu ar mai fi nevoie de compensarea expunerii.
NU in ultimul rand un test cu filtre cpl
http://www.lenstip.com/115.1-article-Po ... ction.html
Sheffield
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 10, 2011 8:37 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde tapric » Mar Mar 13, 2012 11:19 am

Intrebare...cu filtru de polarizare imaginea devine subexpusa ? Adica acest tip de filtru imi opreste din lumina ?
tapric
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 22, 2009 5:16 pm

Re: Filtru Polarizare Circulara

Mesajde Aries » Mar Mar 13, 2012 11:59 am

Da, filtrul de polarizare oprește din lumină. Cât anume, depinde de marcă și tip.
Dacă te iei după indicațiile exponometrului din aparat nu ar trebui compensat nimic, măsurarea se face prin obiectiv deci este luat în calcul și filtrul.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori