Acum este Joi Mar 28, 2024 5:01 pm

Articole Nikonisti.ro

D5000 sau D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D5000 sau D90

Mesajde clony » Vin Iun 19, 2009 2:45 pm

Pentru o camera de backup ce ati recomanda? D90 sau D5000? Un amic posesor de D700 care nu e membru pe forum are aceasta dilema. Diferenta de pret nu e mare intre cele doua, cel putin aceasta nu este o problema pentru prietenul meu.

Sa fie de preferat D5000 fiindca e mai noua, putin mai usoara si trage NEF? Mai este si diferenta de LCD... D90 are LCD de 3" de rezolutie inalta in timp ce D5000 are unul de 2,7" net inferior la rezolutie, dar cu avantajul ca este mobil... lucru care te poate ajuta f.mult in anumite situatii.

Voi ce ziceti?
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde aKe » Vin Iun 19, 2009 4:40 pm

clony scrie:Pentru o camera de backup ce ati recomanda? D90 sau D5000? Un amic posesor de D700 care nu e membru pe forum are aceasta dilema. Diferenta de pret nu e mare intre cele doua, cel putin aceasta nu este o problema pentru prietenul meu.

Sa fie de preferat D5000 fiindca e mai noua, putin mai usoara si trage NEF? Mai este si diferenta de LCD... D90 are LCD de 3" de rezolutie inalta in timp ce D5000 are unul de 2,7" net inferior la rezolutie, dar cu avantajul ca este mobil... lucru care te poate ajuta f.mult in anumite situatii.

Voi ce ziceti?


Din cate stiu eu d5000 e clasat undeva intre d60 si d80 ca si "calitate" si asteptari. Din moment ce e vorba de o camera de back-up ramane strict legat de nevoile utilizatorului. Dintre cele 2, d90 este net superior. D90 trage NEF. Greuitatea nu cred ca are o importanta atat de mare, daca pui un obiectiv mai greu tot acolo ajungi, deci comparatiile sunt neconcludente. Singura parte care d5000-ul o are iar d90-ul nu, este ecranul rabatabil. In functie de buget, de asteptari si de nevoi, persoana va sti ce sa aleaga.
Loc pentru semnatura, ...rezervat !
aKe
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 01, 2009 6:33 pm

Re: D5000 sau D90

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Iun 19, 2009 6:37 pm

Pai D5000 este de fapt un D90 comprimat intr-o carcasa mai mititica pana la urma. Acelasi senzor, acelasi procesor de imagine, are cateva functii in plus chiar si fata de D90, in special la capitolul "in camera retouch", niste filtre si chestii foarte interesante. Avand in vedere ca este mai recent decat D300, oameni de incredere spun ca ar scoate imagini chiar mai bune decat D300, senzorul si procesorul cica ar performa mai bine in anumite conditii. Din punctul asta de vedere, poate unii l-ar clasifica intre D80 si D90, este clar mai recent decat D80. Ca si dimensiuni insa este putin mai mare decat D40.
Si nu uitati premiera mondiala la dSLR: ecran rabatabil. E singurul deocamdata, ceea ce ii da un avant in fata aparatelor considerate in clasa superioara.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D5000 sau D90

Mesajde emil » Vin Iun 19, 2009 9:20 pm

Din cate stiu eu D500 nu are motor de focus intern (la fel ca si D40 si D60) deci autofocusul va merge doar cu obiectivele AF-I/AF-S la celelalte fiind nevoie de focus manual.

Ecranul rabatabil e util dar numai daca faci poze macro sau daca faci des poze deasupra capului (above head). Eventual ar mai fi util pentru cineva care trece de la Point&Shoot la dSLR pentru ca cel putin la inceput va putea face pozele folosind LCD-ul (asa cum era obisnuit pe P&S).

P.S. astea toate sunt opiniile cuiva care inca nu are dSLR, deci poate ca ma insel amarnic :lol:
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: D5000 sau D90

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 19, 2009 9:33 pm

clony scrie:Pentru o camera de backup ce ati recomanda? D90 sau D5000? Un amic posesor de D700 care nu e membru pe forum are aceasta dilema.


Cu tot respectul pentru prietenii prietenilor, daca are D700 ar trebui sa nu aiba respectiva dilema.

Din cate stiu eu (pe testate-lea) dar ar trebui sa fie si in manual, D5000 trage si Nef si Nef + jpeg :-(

Pentru uz pro, dar e clar ca amicul tau nu e asa ceva, D5000 nu are motor de AF si nici functia de Commander la flash-ul integrat.

E insa foarte bun ca DSLR de vacanta in special pentru cei care nu vor sa afle mai multe despre tehnica fotografierii. Facand o trimitere la o tematica propusa pentru intalnirea Nikonistilor de maine, face printre multe altele Low key si High key :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde clony » Sâm Iun 20, 2009 1:11 am

Radu_Grozescu scrie:Cu tot respectul pentru prietenii prietenilor, daca are D700 ar trebui sa nu aiba respectiva dilema.
(...)
Pentru uz pro, dar e clar ca amicul tau nu e asa ceva, D5000 nu are motor de AF si nici functia de Commander la flash-ul integrat.


Domnule Grozescu,
Aveti dreptate ca nu camera ce o ai defineste profesionalismul tau, dar amicul in cauza nu este chiar ageamiu. Fiindca nu a avut in mana nici D90 si nici mai noul D5000 pune intrebari, asa cum facem si noi de multe ori, pentru a evita greseli. Greseli care se fac de toata lumea. Un exemplu la indemana, din descrierea de pe situl f64 a lui D5000, cu precizarea ca daca mint ei, mint si eu:

"- control wireless (commander) pt SB900, SB800, SU800"

Cred, de asemenea, ca sunteti prea dur cu D5000, cand il declarati bun "in special pentru cei care nu vor sa afle mai multe despre tehnica fotografierii". Cu toata modestia cunostintelor mele de fotografie, indraznesc sa cred ca D5000 poate fi o mina de aur pentru cineva care nu are finantele sa tinteasca mai sus, nu neaparat ca un simplu gadget de vacanta. Faptul ca nu are motor de AF si te limiteaza la uzul obiectivelor mai noi nu ar fi o catastrofa atata timp cat ofera aproape tot ce ofera D90. Ca unul care am inceput cu o cutie de plastic de doi bani, marca Etiud, dupa care am sarit la Smena 8 (oh, tempora...) desi nu am ajuns niciodata fotograf profesionist si voi ramane pururi doar amator, imi pot imagina ca pe maini potrivite si un D5000 poate face minuni. :-)

Cu stima,

Mihai
clony
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 18, 2009 11:28 am

Re: D5000 sau D90

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Iun 20, 2009 2:28 am

clony scrie:

Domnule Grozescu,
Aveti dreptate ca nu camera ce o ai defineste profesionalismul tau,


Corect, si eu tot D700 am :-)


clony scrie: dar amicul in cauza nu este chiar ageamiu. Fiindca nu a avut in mana nici D90 si nici mai noul D5000 pune intrebari, asa cum facem si noi de multe ori, pentru a evita greseli. Greseli care se fac de toata lumea. Un exemplu la indemana, din descrierea de pe situl f64 a lui D5000, cu precizarea ca daca mint ei, mint si eu:

"- control wireless (commander) pt SB900, SB800, SU800"



Nici eu n-am avut in mana D90, am avut D5000. M-a durut in suflet cand am vazut aici, repetata, "informatia" ca nu trage NEF :-)

Pentru veridicitatea informatiilor, cel mai sigur e de verificat manualul aparatului, care poate fi gasit si descarcat cu usurinta, ceea ce am si facut adineauri pentru a re-verifica informatia despre utilizarea flash-ului integrat de Commander.

Prietenii de la F64 au vrut sa spuna: "- control wireless (commander) CU SB900, SB800, SU800" deoarece e clar ca SU-800 nu poate fi comandat wireless :-)


clony scrie:
Cred, de asemenea, ca sunteti prea dur cu D5000, cand il declarati bun "in special pentru cei care nu vor sa afle mai multe despre tehnica fotografierii". Cu toata modestia cunostintelor mele de fotografie, indraznesc sa cred ca D5000 poate fi o mina de aur pentru cineva care nu are finantele sa tinteasca mai sus, nu neaparat ca un simplu gadget de vacanta. Faptul ca nu are motor de AF si te limiteaza la uzul obiectivelor mai noi nu ar fi o catastrofa atata timp cat ofera aproape tot ce ofera D90. Ca unul care am inceput cu o cutie de plastic de doi bani, marca Etiud, dupa care am sarit la Smena 8 (oh, tempora...) desi nu am ajuns niciodata fotograf profesionist si voi ramane pururi doar amator, imi pot imagina ca pe maini potrivite si un D5000 poate face minuni. :-)



Nu sunt dur deloc, mie imi place aparatul, dar in comparatie cu D90 cam asta ar fi ierarhia:

- calitatea imaginii ar trebui sa fie similara
- dotarile si caracteristicile recomanda D90 pentru semi-pro
- iar D5000 pentru entuziasti datorita multiplelor moduri de utilizare creativa care nu necesita notiuni invechite cum sunt aceea de diafragma, timp de expunere, profunzime, etc.

Evident, ambele aparate vor realiza imagini greu de deosebit, asta pana ii trebuie cuiva functia de commander la flash-ul integrat, sau vrea sa focalizeze cu obiective AF, AF-D, sau e obisnuit cu un afisaj LCD monocrom pe partea superioara a aparatului.

Cam asta am vrut sa spun ca D5000 e mai potrivit pentru vacanta, in sensul de entuziasti care isi doresc un DSLR dar care ar fi putin intimidati de, sa spunem, un D300 care nu are toate acele moduri minunate "tip scena". Macar D90 le are pe cele mai cunoscute, Portret, Peisaj, Sport ...

Deci, ca sa mai lungim putin discutia, daca amicul cu D700 se foloseste de functia Commmander la flash-ul integrat (care poate fi evident suplinita cu un SU-800, SB-800 sau SB-900 si pe D5000) si mai are si obiective non AF-S, raspunsul este foarte direct si speram ca a putut fi dedus din primul meu mesaj.

Daca insa are si o prietena pasionata de fotografie, aceasta s-ar putea sa aprecieze mai mult D5000 :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Sâm Iun 20, 2009 2:38 am, modificat de 2 ori în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Iun 20, 2009 2:33 am

cosminphotog scrie:i nu uitati premiera mondiala la dSLR: ecran rabatabil. E singurul deocamdata, ceea ce ii da un avant in fata aparatelor considerate in clasa superioara.


Cu toata stima, e primul si singurul Nikon cu ecran rabatabil, iar noi fiind pe Nikonisti.ro nu ne intoarcem privirea spre alte marci :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 20, 2009 2:36 am

clony scrie:Aveti dreptate ca nu camera ce o ai defineste profesionalismul tau, dar amicul in cauza nu este chiar ageamiu. Fiindca nu a avut in mana nici D90 si nici mai noul D5000 pune intrebari, asa cum facem si noi de multe ori, pentru a evita greseli.

Imi permit sa nu fiu de acord. Ca fotograf demn de un D700, nu e nevoie sa tii in mina nici unul din cele doua aparate pentru a face o alegere in deplina cunostinta de cauza. Este suficient sa consulti specificatiile si prezentarile lor de pe un site ca dpreview.com pentru a decide care e mai potrivit ca aparat de backup. In ce ma priveste, as alege D90 fara sa mai stau pe ginduri, din considerente de ergonomie: dupa ce te-ai obisnuit sa controlezi toate functiile principale ale aparatului din butoane dedicate si cele doua rotite, folosindu-te de LCD-ul de control al aparatului, e greu sa te intorci la sistemul de meniuri pe monitorul aparatului. Iar daca mai ai in dotare si obiective AF-D, care nu focalizeaza automat pe D5000...
clony scrie:Greseli care se fac de toata lumea. Un exemplu la indemana, din descrierea de pe situl f64 a lui D5000, cu precizarea ca daca mint ei, mint si eu:

"- control wireless (commander) pt SB900, SB800, SU800"

Este vorba de o neintelegere. Pentru a intelege ce vrea, de fapt, sa spuna acest text, e mai bine de citit specificatia in engleza (luata de pe dpreview.com):
Advanced Wireless Lighting supported with SB-900, SB-800, or SU-800 as commander and SB-900, SB-800, SB-600, or SB-R200 as remotes

Rezulta suficient de clar ca, pentru a folosi AWL, este nevoie de un flash extern pe post de commander.

Ca idee de ordin general, atunci cind vrei sa-l contrazici pe domnul Grozescu, e bine sa ai o sursa de informare mai de incredere decit descrierile de pe f64.ro ;)
clony scrie:Cred, de asemenea, ca sunteti prea dur cu D5000, cand il declarati bun "in special pentru cei care nu vor sa afle mai multe despre tehnica fotografierii". Cu toata modestia cunostintelor mele de fotografie, indraznesc sa cred ca D5000 poate fi o mina de aur pentru cineva care nu are finantele sa tinteasca mai sus, nu neaparat ca un simplu gadget de vacanta.

Pai pretul lui este extrem de apropiat de al lui D90, asa ca cine isi permite un D5000 isi permite si un D90.
clony scrie:Faptul ca nu are motor de AF si te limiteaza la uzul obiectivelor mai noi nu ar fi o catastrofa atata timp cat ofera aproape tot ce ofera D90.

Atita doar ca nu ofera aproape tot ce ofera D90 (asa cum nici D90 nu ofera aproape tot ce ofera D300, contrar parerilor altor forumisti). Iar lipsurile sint mult mai suparatoare pentru cineva al carui aparat principal este un D300/D700 decit pentru un utilizator aflat la primul lui DSLR.
clony scrie:Ca unul care am inceput cu o cutie de plastic de doi bani, marca Etiud, dupa care am sarit la Smena 8 (oh, tempora...) desi nu am ajuns niciodata fotograf profesionist si voi ramane pururi doar amator, imi pot imagina ca pe maini potrivite si un D5000 poate face minuni. :-)

Pe miini potrivite orice aparat poate face minuni, chiar si Etiud-ul de 70 lei RSR. I l-ati recomanda amicului cu D700 ca aparat de backup? :twisted:

Cit despre cei pasionati de fotografie aflati la primul DSLR, marea problema a aparatelor entry level este ca, in maxim sase luni, isi vor dori un aparat mai sofisticat. Aceste aparate sint special gindite in acest sens, e o chestie de marketing.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 sau D90

Mesajde soulwise » Sâm Iun 20, 2009 7:48 am

Dan Pop scrie:Cit despre cei pasionati de fotografie aflati la primul DSLR, marea problema a aparatelor entry level este ca, in maxim sase luni, isi vor dori un aparat mai sofisticat. Aceste aparate sint special gindite in acest sens, e o chestie de marketing.


Foarte , foarte adevarat . Eu sunt martor al acestui fapt . In nici 5 luni am simtit nevoia de upgrade .

Acum , am avut ocazia sa ma joc extensiv atat cu D5000 cat si cu D90 . Nu incape ca indoiala ca , pentru un semi -pro sau chiar pro camera de back-up ar trebui sa fie D90-ul .
Mai bine construit , mai multe butoane de control dedicate , 2 rotite de comanda , ceaa ce in setarea full manual face o mare diferenta , balansul de alb mult mai customizabil , buton DOF preview , modeling lamp , motor AF integrat , ecran monocrom de control , bracketing de mai multe feluri si ... destul de multe altele . Ca posesor de D90 pot spune cu cea mai mare convingere ca nu ii sunt prezentate toate functiile pe net , in review-uri ( nici chiar in cel d-preview ) si asta spune multe .
Un aparat care ascunde multe posibilitati la un pret decent . Cu siguranta merita platita diferenta de pret intre D5000 ( un aparat extrem de competent pentru incepatori ) si D90 . Din pacate nu pot proba veridicitatea spuselor mele , pot spune insa numai atat : dupa cateva zile de utilizare tind sa cred ca amicul mentionat mai sus imi va da dreptate .

Salutare si sper sincer ca am fost de folos .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori

cron