Acum este Joi Mar 28, 2024 4:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Dan Pop » Dum Oct 16, 2011 9:37 pm

A.Dragos scrie:
Dan Pop scrie:
A.Dragos scrie:Eu m-am jucat câteva zile cu Nikon 1 V1 și mi-a plăcut. Am ajuns la concluzia că dacă ești orice fel de fotograf (profesionist, amator, entuziast) și vrei să faci fotografii în vacanțe sau călătorii sau diverse excursii fără a căra kilograme de echipament după tine, Nikon 1 V1 e soluția perfectă, zău.

Care ar fi avantajele in acest context fata de un P7000, de exemplu?

Cred că faptul că Nikon 1 V1 face parte dintr-o nouă generație e cu siguranță un avantaj.

???
A.Dragos scrie: Acum depinde cum privim. La Nikon 1 V1 avem mai multă versitilitate decât la Nikon P7000.

???
A.Dragos scrie: Seamănă oarecum cu comparația dintre un D-SLR și bridge, chiar dacă aici nu e în totalitate cazul.

Iar in contextul fotografiei de vacanta/calatorie, pe care tu l-ai adus in discutie, nu e deloc evident ca DSLR-ul este superior bridge-ului, mai ales atunci cind, asa cum tu singur ai spus, nu vrei sa cari kilograme de echipament dupa tine.

P7000 este mai compact, are un zoom 7x plecind de la 28 mm, fata de cei 3x ai obiectivului standard de la V1 (ideea era ca nu mai caram alte accesorii), are flash incorporat (chestie care, iarasi, ne scuteste de carat accesorii). Deci, in contextul fotografiei recreationale, nu vad avantajele lui V1 in fata seriei P7000.
A.Dragos scrie:La NIkon 1 V1 poți schimba obiectivele și chiar utiliza obiectivele clasice Nikon, cu un adaptor ce-i drept. Poți fotografia la 60 de cadre pe secundă la rezoluția de 10 megapixeli. Poți filma în slow-motion - feature interesant mai mult pentru cei pasionați de filmare. 1 V1 vine și cu un sistem performant de focalizare. Pe mine unul m-a uimit viteza cu care focaliza. :)

Toate astea sint irelevante in contextul fotografiei recreationale, asa ca nu inteleg de ce le aduci in discutie. N-am sustinut niciun moment ca P7000 este superior la modul absolut lui V1, ci doar in aceea nisa in care tu l-ai declarat pe V1 perfect.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde A.Dragos » Mar Oct 18, 2011 12:43 pm

Îmi cer scuze, am omis partea aceea. Ai dreptate. Totuși, 1 V1 chiar și așa îi este superior lui P7000. Faptul că zoom-ul de exemplu este mult mai mare la P7000 (comparând cu obiectivul de kit al lui 1 V1) nu e neapărat un avantaj. Majoritatea fotografiilor sunt oricum realizate la focalele obiectivului de kit. Nici foarte wide, nici cu zoom prea mare. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Dan Pop » Mie Oct 19, 2011 10:09 am

A.Dragos scrie:Totuși, 1 V1 chiar și așa îi este superior lui P7000.

Fara o argumentatie adecvata, o asemenea afirmatie nu contribuie cu nimic la dezvoltarea discutiei. Eu am spus de ce il consider pe P7000 superior la fotografia recreationala, e rindul tau sa argumentezi de ce il consideri pe V1 mai bun in acest context.
A.Dragos scrie:Faptul că zoom-ul de exemplu este mult mai mare la P7000 (comparând cu obiectivul de kit al lui 1 V1) nu e neapărat un avantaj.

Pentru mine, cel putin, este un avantaj major.
A.Dragos scrie:Majoritatea fotografiilor sunt oricum realizate la focalele obiectivului de kit. Nici foarte wide, nici cu zoom prea mare. :)

Eu fotografiez foarte des la capetele plajei de focale a zoom-ului, atunci cind calatoresc: fie vreau sa prind in cadru cit mai mult din ce vad, fie ma intereseaza detalii sau sa surprind scene fara sa-mi fac simtita prezenta (deci trebuie sa le fotografiez de la cea mai mare distanta pe care mi-o permite obiectivul).

Kit-ul meu de calatorie consta, foarte adesea, dintr-un aparat full frame si un 28-300 si, chiar si asa, sint multe situatiile cind mi-as dori mai mult la ambele capete. De aceea, atunci cind am loc pentru inca un obiectiv, acesta este 16-35 (sau Sigma 12-24 daca anticipez situatii extreme). Cind volumul si/sau greutatea sint foarte limitate, recurg la P7000 si ma multumesc cu ce poate el.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde otravele » Mie Noi 09, 2011 8:57 am

In final a cumparat cineva Nikon 1? S-a "jucat " cu el? Vreau ceva impresii de la un utilizator nu specificatii tehnice din manual.
otravele
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Noi 18, 2010 1:29 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde voodooeye_69 » Mie Dec 07, 2011 7:39 am

Eu am de sâmbătă un J1. E o jucărie interesantă, nu va înlocuii niciodată un dSLR (cel putin din categoriile D7000-D3x) dar este ok pentru fotografia de zi cu zi, familie, recreațională, cum ați numit-o voi. Datorită obiectivului asemănător cu al dSLR-ului în primele zile tot aveam tendința să-l duc la ochi și să vizez :D . Modurile de fotografiere cu care se laudă Nikon (Selector inteligent de fotografie si Instantaneu in miscare) sunt mai mult de marketing deoarece aparatul in modurile respective funcționează ca un mod auto fara a avea multe optiuni lasate la mâna utilizatorului. Pacat. In rest imaginea este decentă, comparabilă cu un dSLR entry level. Cel putin astea au fost concluzile in urma citorva ore de utilizare.Aveti citeva exemple la rezolutie mare http://www.flickr.com/photos/arpress/sets/72157628315118527/
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Haf » Mie Dec 07, 2011 10:34 am

voodooeye_69 scrie:Aveti citeva exemple la rezolutie mare http://www.flickr.com/photos/arpress/sets/72157628315118527/

Slab de tot la calitatea imaginii, din punctul meu de vedere merita comparat cu camere point&shoot cu senzor mic si fara obiective interschimbabile, o comparatie cu un dslr entry level contemporan e deja prea mult.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Mie Dec 07, 2011 10:51 am

Imaginile astea vin direct din aparat? Hm, cred că telefonul meu SE scoate cam la fel. Ceva nu se pupă aici.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Haf » Mie Dec 07, 2011 11:03 am

Conform datelor EXIF, poza "industriala" a trecut prin ViewNX 2.2 W iar cele cu balariile prin Adobe Photoshop Lightroom 3.6 (Windows).

Pozele puse de voodooeye_69 arata marginal mai prost fata de media sample-urilor vazute recent pe net. Oricum, de bine nu e... :?
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Semper » Mie Dec 07, 2011 12:55 pm

O sapuniera mai mare si mai scumpa pentru cei care vor sa fie trendy si care nu vor sa investeasca nici macar cateva minute pentru a citi notiunile de baza ale fotografiei.
Nu vad de ce nu mi-as cumpara un EPL-3 de exemplu in cazul in care vreau un aparat mic pentru concedii. Diferenta de calitate a imaginii este foarte mare.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde LiviuP » Mie Dec 07, 2011 4:43 pm

Semper scrie:O sapuniera mai mare si mai scumpa pentru cei care vor sa fie trendy si care nu vor sa investeasca nici macar cateva minute pentru a citi notiunile de baza ale fotografiei.
Nu vad de ce nu mi-as cumpara un EPL-3 de exemplu in cazul in care vreau un aparat mic pentru concedii. Diferenta de calitate a imaginii este foarte mare.


Si mie imi da cam aceeasi impresie. Pe de alta parte nu inteleg de ce trebuie ca aparatul "pentru concedii" sa fie musai mic si usor. Ma rog, pentru cine nu e pasionat de fotografie e lesne de inteles. Pentru cineva care a prins insa microbul eu cred ca dimensiunile si masa ar trebui sa conteze mai putzin. Ce e importanta este calitatea imaginilor si ergonomia. Iar ergonomia buna si dimensiunile mici nu prea fac parte din acelasi peisaj.

Pana la urma un pasionat de fotografie va incerca sa realizeze cadre reusite indiferent ca merge in concediu sau in alta parte iar pentru acest lucru conteaza exclusiv cele 2 aspecte mentionate. Eu cel putzin asa vad lucrurile.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron