Acum este Vin Mar 29, 2024 1:00 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Semper » Mie Dec 07, 2011 8:53 pm

Mai depinde si de concediu... Nu vrei sa iei DSLR-ul pe partia de schi de exemplu (nu este imposibil, dar nici chiar recomandabil). La fel daca faci o excursie de cateva zile in creierii muntilor, iar fiecare gram in plus conteaza. Eu cred ca isi gaseste utilitatea un aparat de buzunar si pentru cineva pasionat de fotografie, nu numai pentru casual user.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Mie Dec 07, 2011 10:47 pm

Orice fotograf are și un compact prin buzunare. Sau ar trebui.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde voodooeye_69 » Mie Dec 07, 2011 11:19 pm

Da unele au trecut prin LR alte prin View NX, ele fiind .nef. Nu au suferit editare. Se stie ca LR nu tine cont de setarile aparatului in cazul nef. Pozele au fost simple declansari doar cu scop demonstrativ si evident nu sunt sample-uri "facute" sa se vinda acest aparat :).
Adevarul este asa cum am mai spus, nu va inlocuii un dSLR dar este o alternativa buna cind vrei sa treci mai "nevazut"
Sincer eu l-am cistigat la o tombola, de prins bine, cred ca imi va prinde bine, pe linga dSLR-urile pe care le am. Nu odata mi-am dorit ceva mic. Eu lucrez in presa si nu odata mi-am dorit ceva care sa nu se faca remarcat. Lumea devine reticenta cind scoti un dSLR pe cind o sapuniera trece neobservata.
De fun, chiar sambata am mers cu el la un meci de baschet in polivalenta din Arad unde de regula trag cu D300 si 50/1.4, ISO 2500 si f2,8, 1/500, fara blitz. J1 s-a dovedit a fi o gluma proasta in cazul fotografieri in conditiile respective. Pina la urma dimensiunea senzorului isi spune cuvintul, dar ma repet sunt situatii in care prinde bine, pentru mine e important sa nu ma plimb toata ziua cu 3-4 kg intr-o geanta prin oras, mai ales ca nu am nevoie de printuri de mari dimensiuni si calitatea la care iese un print in ziar o stim cu totii. Nu mai vorbesc de site-uri. Daca ar trebuii sa dau banii pe el...m-as gandi bine :)

LE: Un aspect care l-am sesizat eu in cazul WB Auto imaginea are o tenta verzuie in cazul lumini naturale iar in cazul luminii artificiale a unui bec incandescent clar este prea calda imaginea. RAW-ul este binevenit. Pacat ca in cazul nef in LR /View NX nu se pot aplica profilele D2X Mode pentru aceste nef-uri.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Dan Pop » Joi Dec 08, 2011 1:13 pm

c6t9 scrie:Orice fotograf are și un compact prin buzunare. Sau ar trebui.

Necazul cu seria 1 este ca ansamblul aparat + obiectiv este putin prea mare pentru a fi purtat peste tot in buzunar. Iar aparatul care s-ar fi pretat la asta, P300, nu are suficient sex appeal pentru deseleristi, asa ca am optat pentru oferta vecinului Canon: S95. Compact, robust, capabil si cu o ergonomie neatinsa inca de aparatele Nikon de aceeasi marime.

Seria 1 continua sa lase impresia unei solutii in cautarea problemei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Joi Dec 08, 2011 1:44 pm

;)
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde voodooeye_69 » Vin Dec 09, 2011 11:54 pm

http://www.flickr.com/photos/arpress/sets/72157628350340011/ inca citeva exemple, trecute prin LR cu corectii minime, putin crop, contrast, etc.
Din cit am experimentat eu se descurca mai bine decit majoritatea compactelor in contralumina.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Vin Dec 16, 2011 6:30 am

Am avut la dispozitie cateva zile un Nikon 1 V1 si pot spune ca per ansamblu am fost multumit de performante si de calitatea imaginilor.
Singurele 3 obiectii ar fi:
- nu se poate dezactiva functia de preview la poze;
- cred ca era mai bine daca avea patina pentru bliturile SB-700, 910, etc.
- nu are bracketing , dar se poate face manual
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Dec 22, 2011 7:56 pm

Cum ti s-a parut in general balansul de alb?
Mai toate pozele postate pe net imi dau impresia ca ar avea o tenta galbena.
Cum se descurca in lumina slaba?
Daca l-ai folosit in situatii de fotografiere uzuale, cum ti s-a parut ca se comporta comparativ cu alte bodyuri de la Nikon?

Nu pot sa neg ca nu ma batea gandul sa cumpar V1 insa pretul pe care eu il consider rezonabil pentru aceasta "jucarie" ar fi undeva pe la jumatate fata de cel de la lansare. In prezent la acest pret se gasesc camere cu senzori mai mari.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Joi Dec 22, 2011 9:16 pm

In general balansul de alb a fost in regula, singurele situatii unde mai apareau abateri erau in zonele cu umbra.Pe lumina slaba se descurca bine, viteza de focalizare si precizia erau bune.
Aparatul pare bine construit, cine nu are maini mari, il va tine destul de bine, nu are el prea multe butoane dedicate setarilor, cam trebuie umblat prin meniuri, daca nu vrei sa-l folosesti in mod Auto, dar bine ca meniurile au un design ergonomic. Comparativ cu alte aparate m-a surpins lipsa optiunii de dezactivare a review-ului pozelor ( D90 si alte aparate au aceasta optiune), lipsa bracketingului si chiar daca meniurile sunt bine gandite ar fi fost frumos sa existe si acel MY Menu.. Probabil aceste aspecte vor fi corectate printr-un update de firmware.
Ar fi fost mult mai bine daca nu avea acea patina de blit dedicata, dar sunt curios daca vreo firma va veni cu o solutie in acest sens. Ma gandesc la un adaptor.
Pe de alta parte o sa apara acel inel adaptor pt celelalte obiecte Nikon sa vedem care vor fi rezultatele. Iar daca vom avea parte de surprize placute,cred ca asta este un aspect care merita luat in calcul cand ne gandim la bani. Adica nu cred ca pretul aparatului va ajunge chiar la jumatate si daca tot avem niste obiective Nikon, de ce sa mai investim in alt sistem?
Bineinteles fiecare se gandeste, isi face niste calcule si va lua o decizie. Eu voi astepta pana la aparitia acelui inel si apoi voi lua o decizie, pentru ca si eu sunt in cautarea unui aparat compact mai performant decat cel pe care il am acum.


bogdan_dumitru scrie:Cum ti s-a parut in general balansul de alb?
Mai toate pozele postate pe net imi dau impresia ca ar avea o tenta galbena.
Cum se descurca in lumina slaba?
Daca l-ai folosit in situatii de fotografiere uzuale, cum ti s-a parut ca se comporta comparativ cu alte bodyuri de la Nikon?

Nu pot sa neg ca nu ma batea gandul sa cumpar V1 insa pretul pe care eu il consider rezonabil pentru aceasta "jucarie" ar fi undeva pe la jumatate fata de cel de la lansare. In prezent la acest pret se gasesc camere cu senzori mai mari.
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Dan Pop » Vin Dec 23, 2011 9:06 am

fotostefan scrie:Pe de alta parte o sa apara acel inel adaptor pt celelalte obiecte Nikon sa vedem care vor fi rezultatele. Iar daca vom avea parte de surprize placute,cred ca asta este un aspect care merita luat in calcul cand ne gandim la bani. Adica nu cred ca pretul aparatului va ajunge chiar la jumatate si daca tot avem niste obiective Nikon, de ce sa mai investim in alt sistem?

E bine sa ai in vedere ca, la un factor de crop de 2.7x, chiar si focala de 24 mm intra in domeniul teleobiectivelor usoare. Nu vad utilitatea convertorului la montura F decit pentru cei care vor sa-si "lungeasca" cu un factor de 2.7x teleobiectivele din dotare, fara a pierde la luminozitate. Din pacate, n-am vazut scris nicaieri ca acest convertor pastreaza si functia de VR a obiectivelor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron