Acum este Joi Mar 28, 2024 8:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Semper » Vin Dec 23, 2011 1:07 pm

Dan Pop scrie: Din pacate, n-am vazut scris nicaieri ca acest convertor pastreaza si functia de VR a obiectivelor.


Este scris destul de mare chiar pe site-ul oficial Nikon: http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/ ... apter.html
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Vin Dec 23, 2011 3:22 pm

Stiam de acel factor de crop si nu ma deranjeaza.

Dan Pop scrie:E bine sa ai in vedere ca, la un factor de crop de 2.7x, chiar si focala de 24 mm intra in domeniul teleobiectivelor usoare. Nu vad utilitatea convertorului la montura F decit pentru cei care vor sa-si "lungeasca" cu un factor de 2.7x teleobiectivele din dotare, fara a pierde la luminozitate. Din pacate, n-am vazut scris nicaieri ca acest convertor pastreaza si functia de VR a obiectivelor.
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdani0405 » Joi Ian 05, 2012 5:44 pm

Salut,

Ca punea cineva intrebarea, de ce tre sa fie mic. De exemplu, cum ar fi, ca mergi cu mototcileta la drum lung si nu vrei ca aparatul sa-ti ocupe mult spatiu. Cat tine de aparat, am incercat doar sa ma joc putin cu el, n-as da atatia bani pe un mirrorless, iar ergonomia nu mi-a placut, In momentul de fata, cu toate neajunsurile lui, E-P1 sau E-PL1, datorita pretului, mi se par o solutie mult mai buna. Le recomand, calitatea fotografiilor e comparabila cu DSLR pana in ISO 400, si pentru vacante e foarte bun. Cine are bani pentru V1 are si pentru E-P3, si nu vad nici macar un motiv sa cumperi V1.

Numai bine
bogdani0405
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 05, 2011 9:17 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Joi Ian 05, 2012 6:35 pm

Un motiv ar avea cei care au deja obiective Nikon. Eu abia astept sa apara si la noi acel adaptor pt obiectivele Nikon sa vad ce se poate face.

bogdani0405 scrie:Salut,
Cine are bani pentru V1 are si pentru E-P3, si nu vad nici macar un motiv sa cumperi V1.
Numai bine
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdani0405 » Vin Ian 06, 2012 2:03 am

Salut

Exista adaptoare pentru montura Nikon F pentru Olympus Pen. Ún adaptor nu face absolut nimic. Te va forta sa pui obiective cu focala cat mai scurta. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt fanul lui Olympus, dar nici nu stiu ce e in capul lui Nikon sa ceara atatia bani pe nimic. E o vorba, fiecare isi are prostul. Nikon, si judec asta avand in vedere pretul, a scos V1 ca sa faca concurenta seriei EP, PL si PM, mai nou, de la Olympus si seriei GF de la Panasonic, care cam iau crema de la buza pietei, momentan. Mie mi se pare ca Nikon, dupa ce ca s-a chinuit ceva timp ca sa nasca ceva, a puit un esec pe bani multi. Si acu incearca sa recupereze paguba prin strategii de marketing. Si ce mi se pare dureros, e ca unii, pe romaneste, pun botu'. Stiu ca sunt redundant, dar nu exista nici macar un singur motiv pe lumea asta sa cumperi V1'sau J1, daca esti un om cat de cat cu tiglele pe casa.

Numai bine
bogdani0405
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 05, 2011 9:17 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Mar Ian 10, 2012 8:55 am

Dar de ce sa fie cineva fortat sa pun obiective cu focala cat mai scurta? Poate au nevoie chiar de zoom cat mai mare :) Poate vor sa pozeze avioane ( spotting ) sau pasari. Sau poate vor sa faca ceva fotografie de sport.
Ce mi-ar fi placut mie sa gasesc la seria 1 este patina de blit "traditionala", nu asta noua care ne obliga sa cumparam un blit cam anemic.

bogdani0405 scrie:Salut

Exista adaptoare pentru montura Nikon F pentru Olympus Pen. Ún adaptor nu face absolut nimic. Te va forta sa pui obiective cu focala cat mai scurta. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt fanul lui Olympus, dar nici nu stiu ce e in capul lui Nikon sa ceara atatia bani pe nimic. E o vorba, fiecare isi are prostul. Nikon, si judec asta avand in vedere pretul, a scos V1 ca sa faca concurenta seriei EP, PL si PM, mai nou, de la Olympus si seriei GF de la Panasonic, care cam iau crema de la buza pietei, momentan. Mie mi se pare ca Nikon, dupa ce ca s-a chinuit ceva timp ca sa nasca ceva, a puit un esec pe bani multi. Si acu incearca sa recupereze paguba prin strategii de marketing. Si ce mi se pare dureros, e ca unii, pe romaneste, pun botu'. Stiu ca sunt redundant, dar nu exista nici macar un singur motiv pe lumea asta sa cumperi V1'sau J1, daca esti un om cat de cat cu tiglele pe casa.

Numai bine
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Ian 10, 2012 9:36 am

fotostefan scrie:Dar de ce sa fie cineva fortat sa pun obiective cu focala cat mai scurta? Poate au nevoie chiar de zoom cat mai mare :) Poate vor sa pozeze avioane ( spotting ) sau pasari. Sau poate vor sa faca ceva fotografie de sport.
Ce mi-ar fi placut mie sa gasesc la seria 1 este patina de blit "traditionala", nu asta noua care ne obliga sa cumparam un blit cam anemic.

Avand in vedere activitatea pe forum in topicurile Nikon 1, nu cred sa fi cumparat prea multa lume modelele J1/V1, asa ca nu sunt prea multi "obligati" sa cumpere flash-ul respectiv.
Eu inca mai astept ceva serios si destinat fotografilor din partea Nikon.
Anul acesta insa vor aparea multe lucruri interesante si cu adevarat performante (unele au aparut deja: vexi Sony Nex-7 si Fuji X-Pro 1) si nu stiu cata rabdare mai am ca sa atept pana vine Nikon cu ceva in acest sens.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Mar Ian 10, 2012 7:27 pm

NU "obligati" ci obligati (nu luam in calcul improvizatiile).
Si sigur ca da, concurenta este puternica, acel Fuji chiar o sa fie vazut in avanpremiera, joi 12 ianuarie de la ora 18 la un magazin din Bucuresti :)


bogdan_dumitru scrie:
fotostefan scrie:Dar de ce sa fie cineva fortat sa pun obiective cu focala cat mai scurta? Poate au nevoie chiar de zoom cat mai mare :) Poate vor sa pozeze avioane ( spotting ) sau pasari. Sau poate vor sa faca ceva fotografie de sport.
Ce mi-ar fi placut mie sa gasesc la seria 1 este patina de blit "traditionala", nu asta noua care ne obliga sa cumparam un blit cam anemic.

Avand in vedere activitatea pe forum in topicurile Nikon 1, nu cred sa fi cumparat prea multa lume modelele J1/V1, asa ca nu sunt prea multi "obligati" sa cumpere flash-ul respectiv.
Eu inca mai astept ceva serios si destinat fotografilor din partea Nikon.
Anul acesta insa vor aparea multe lucruri interesante si cu adevarat performante (unele au aparut deja: vexi Sony Nex-7 si Fuji X-Pro 1) si nu stiu cata rabdare mai am ca sa atept pana vine Nikon cu ceva in acest sens.
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 19, 2012 10:40 am

Un material despre Nikon 1 V1 în revista FotoClass 7.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Ian 21, 2012 12:09 pm

A aparut review-ul sistemului 1 pe dpreview.com: http://www.dpreview.com/reviews/nikonv1j1/page19.asp

Nu e prea incurajator, dar cu siguranta Nikon a reusit sa ii bata pe cei de la Pentax cu al lor model Q.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron