Acum este Joi Mar 28, 2024 3:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Food

Artistic si cat mai comercial

Re: Food

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 03, 2012 6:49 pm

Laurentiu.Dragone scrie:ma gandeam ca o sa gasiti ceva de spus despre compozitie, expunere...


Eu am o problemă cu comentatul în public a imaginilor celorlalti :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde Laurentiu.Dragone » Sâm Feb 04, 2012 8:57 am

Din pacate, am citit in aproape fiecare topic cate o disputa, flame, pe diverse motive, fiecare impunandu-si abilitatile si perspicacitatile. O sa mai postez in curandul apropiat, in diverse sectiuni si mi-ai placea sa stiu parerea unor profesionisti, neavand relevanta comentariile in plus si fara rost.
Va multumesc
# photogear: [D750] Nikon 24-70mm f/2.8G ED 50mm f/1.8 AF-S G
# photographer, piano player and paraglider pilot
>>founder of DRAGONE.RO
Avatar utilizator
Laurentiu.Dragone
 
Mesaje: 201
Membru din: Dum Noi 27, 2011 7:59 pm
Localitate: Targoviste

Re: Food

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Feb 04, 2012 9:08 am

Laurentiu.Dragone scrie:O sa mai postez in curandul apropiat, in diverse sectiuni si mi-ai placea sa stiu parerea unor profesionisti, neavand relevanta comentariile in plus si fara rost.


Din păcate, profesionistii s-au cam împutinat pe Forum în ultima vreme.

Dar nici o grijă, nu veti duce lipsă de comentarii.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde mesterul » Sâm Feb 04, 2012 10:14 am

Laurentiu.Dragone scrie:... ca o sa gasiti ceva de spus despre compozitie, expunere... Si chiar si cu fill lightul din Lightroom, se pare ca tot va trebui sa grabesc cumva pasul pentru achizitionarea unui flash.

Despre compozitie nu prea poate fi vorba in general la food: trebuie sa prezinti mincarea montata (ma pricep si eu un pic nu ;) ... macar la termeni) pe o farfurie/platou/ etc. ca doar asta e scopul; aranjarea farfuriei tine de bucatar si de alaturarea ingredientelor.
Expunerea e o problema (nu e cea mai buna) in unele cadre, dar tinind seama de conditiile date (sarmalele abia se puneau pe farfurie, de ex.) nu cred ca se putea obtine mai mult; poate daca trageai raw puteai sa mai recuperezi ceva. Parerea mea este ca iluminarea insuficienta (in unele cazuri doar) e de vina; cu un blitz extern ar fi fost altceva.

Ai grija cind vei folosi tele-ul sa nu rastorni rastelul cu somon, pentru ca distanta minima de focalizare a teleului e destul de mare pentru spatiul restrans din bucatarie :D

Spor la treaba si ... pofta buna :!:
mesterul
 

Re: Food

Mesajde Laurentiu.Dragone » Dum Feb 05, 2012 9:43 pm

mesterul scrie:Ai grija cind vei folosi tele-ul sa nu rastorni rastelul cu somon, pentru ca distanta minima de focalizare a teleului e destul de mare pentru spatiul restrans din bucatarie :D


:D Da. Din pacate obiectivul meu de kit 18-55mm nu este tocmai un teleobiectiv, dar cu siguranta atent sa prind cel mai tare cadru, uit sa ma uit pe unde merg :)
# photogear: [D750] Nikon 24-70mm f/2.8G ED 50mm f/1.8 AF-S G
# photographer, piano player and paraglider pilot
>>founder of DRAGONE.RO
Avatar utilizator
Laurentiu.Dragone
 
Mesaje: 201
Membru din: Dum Noi 27, 2011 7:59 pm
Localitate: Targoviste

Re: Food

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 05, 2012 9:54 pm

mesterul scrie:Despre compozitie nu prea poate fi vorba in general la food: ...


Interesant.

Doar că facem „compozitie”, vrând nevrând, de fiecare dată când fotografiem.

Precum facem proză când scriem pe forumuri :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde LiviuP » Lun Feb 06, 2012 4:24 pm

Pun si eu 3 fotografii.

Setup: flash extern on camera, bounce cu tavanul, am atasat si diffuserul (fara capac insa).

Asta este setupul folosit de mine la toate fotografiile de food. Flashul il folosesc ca lumina principala (pun aparatul pe manual, T=1/200s, ISO cat mai mic) pentru a nu lasa alte surse de lumina sa interfereze cu lumina flashului si sa-mi strice WB-ul. Apropo de WB l-am reglat astfel incat sa-mi dea o culoare mai "calda".

Ca de obicei orice comentariu este binevenit, evident atata timp cat este on-topic :)
Fişiere ataşate
 DSC_5008_edit.JPG
 DSC_5009_edit.JPG
 DSC_5010_edit.JPG
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Lun Feb 06, 2012 5:28 pm

Liviu, cadrele sunt usor sub-expuse si lumina blitz-ului in tavan, desi mai buna decat cea directa, nu este prea dramatica. Ar fi ideal daca ai declansa blitz-ul prin sistemul CLS si l-ai trece printr-o umbrela sau softbox. In plus, daca stii temperatura de culoare a luminii ambientale, poti sa incerci sa "geluiesti" blitz-ul sa il aduci la aceeasi valoare. Astfel te vei putea folosi de lumina pe care o ai in incapere ca fill. In plus, incearca niste incadrari mai stranse sa pui accentul doar pe anumite ingrediente din farfurie.

Asta ca parte tehnica. Cat despre cadrele in sine, fotografia food se bazeaza foarte mult pe aranjeaza mancarii sa arate bine. In ce vad eu, toate sunt inghesuite pe farfurie si, desi nu ma indoiesc ca totul a fost foarte gustos, nu transmiti chestia asta. Partea asta de "food styling" poti sa o studiezi analizand cateva fotografii bune de food.

In rest, experimenteaza cat mai mult. :)

Atasez si eu un cadru.
Fişiere ataşate
 250958_100388706720129_100002469990956_1381_2840652_n.jpg
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Lun Feb 06, 2012 5:53 pm

Legat de balansul de alb si blit, uite aici un tutorial de pe nikonisti.ro.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Food

Mesajde bogdancristiann » Lun Feb 06, 2012 11:44 pm

Salut Tudor, ma bucur ca esti prezent si pe nikonisti, eu mai postam in aceeasi tema pe softpedia. Am incercat de curand obiectivul cumparat recent, Nikon 35mm f/1.8. Din pacate, lumina e cea ambientala, de la cateva spoturi.

bogdancristiann
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Noi 26, 2010 6:50 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron