Acum este Dum Iun 23, 2024 3:40 am

Articole Nikonisti.ro

Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozescu

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

...cum a salvat hue o fotografie

Mesajde robert1326 » Vin Noi 02, 2012 2:54 pm

este doar un alt exemplu de cum am aplicat informatiile din curs.
d-ul radu grozescu este o sursa de inspiratie...

lansare aseara in Cluj, la mag. Vodafone, iPhone5.

folosit blitz (sb-910) in majoritatea pozelor, pus in tavan, cu cartela ridicata (chiar am regasit acea licarire in ochii subiectilor fotografiati, de care spune manualul...)

la grupul din subiect eram lipit cu spatele de un stand, care are acea parte rosie spre tavan,vezi prima poza.
ei, nu mi-am dat seama, dar asta a facut sa apara roz subiectii, erau luminati cu lumina rosie !!!, normal asta reflecta peretele, poza 2
cand am vazut acasa cum arata, m-a intristat, mai ales ca domnisoara/doamna s-a plans ca toate pozele care i se fac, ii ies ciudate.

am tras raw, asa ca am rotit culorile cu hue+3, rosu trecand spre galben.
le-am si desaturat, am salvat cat de cat...

hue a fost o mare necunoscuta (poate mai este...). inspirat de cele prezentate de d-ul radu grozescu, si un pic pe internet cred ca m-am lamurit.
asa vad eu hue: un robinet hexagonal, in colturi culorile primare si secundare, red (la 0 grade) apoi yellow, green, cyan, blue, magenta.
hue e unghiul cu care rotesti robinetul.
daca + atunci se rotesc toate in sens trigonomentric, rosul in cazul pozei atasate mergand spre galben , etc.
daca - atunci invers.



o zi faina sa aveti...
Fişiere ataşate
 00006377_DSC_7121_01.JPG
salvata (cat de cat) de hue
 00006377_DSC_7121.JPG
poza asa cum a fost facuta, cu tenta rosie evidenta nu numai pe fetele subiectilor, ci si pe haine...
 00006270_DSC_7014.JPG
pareta rosie de deasupra standurilor, o capcana pentru blitz-ul pus in tavan....
multumesc,
robert


http://kirr.org
Avatar utilizator
robert1326
 
Mesaje: 368
Membru din: Sâm Noi 26, 2011 4:38 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde qdata » Sâm Noi 03, 2012 2:45 pm

Robert,
La a doua ta poza nu e doar problema de hue. Lumina rosie a fost atat de puternica incat a depasit pe anumite zone capacitatea de inregistrare a senzorului. Parctic ai ars portiuni de pe fata persoanelor pozate, iar culoarea rezultata este distorsionata fata de realitate. Daca te vei uita la histograma canalului Red vei vedea ca valorile sunt inghesuite in marginea din dreapta.

Ar trebui sa fi mai atent data viitoare cum folosesti lumina, deoarece zonele arse sunt dificil de reconstituit din software, iar rezultatele sunt incerte. Desi ai incercat o editare usoara, culorile din poza sunt departe de ce ar fi trebuit sa fie.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde robert1326 » Sâm Noi 03, 2012 2:59 pm

aşa e... e exact cum spui.

prima e cea prelucrata, tot rosu e dominant...

a doua e cea originală, se vede supraexpunerea pe roşu.


....cu subiecţii am rezolvat...le-am spus că erau pătrunşi de "spiritul roşu vodafone..."... :smile:

haz de necaz...sunt necăjit oricum...
Fişiere ataşate
uploadfromtaptalk1351947195707.jpg
uploadfromtaptalk1351947234360.jpg
multumesc,
robert


http://kirr.org
Avatar utilizator
robert1326
 
Mesaje: 368
Membru din: Sâm Noi 26, 2011 4:38 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde robert1326 » Sâm Noi 03, 2012 3:18 pm

...dar m-ai inspirat, mi-ai dat o idee...

am schimbat balansul de alb, luand camasa celui din stanga ca si alb (era gri daca bine imi amintesc).
(lucrez cu viewNx-ul)

si incepe sa arate mai bine...

se mai poate regla...

doamne bine e sa tragi raw...

.......
Fişiere ataşate
 histo.JPG
 00006377_DSC_7121_02.JPG
multumesc,
robert


http://kirr.org
Avatar utilizator
robert1326
 
Mesaje: 368
Membru din: Sâm Noi 26, 2011 4:38 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Halasiu » Mar Noi 06, 2012 10:47 pm

Felicitari pentru initiativa acestor cursuri. Cel putin pentru mine primul curs mi-a fost util. Le astept cu interes si pe urmatoarele.
Cu stima,
Virgil Halasiu
Halasiu
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 04, 2012 9:55 pm

CURS

Mesajde piper sare delikt » Joi Noi 08, 2012 11:10 am

Buna ziua, tocmai am urmarit "sesiunea de intrebari si raspunsuri" ...logic am urmarit si cursurile pana aici, sunt putin dezamagit si va zic si de ce.
Apreciez ca incearca cineva sa ajute cei pasionati de fotografie dar parca e putin dus la extrem, ma asteptam ca acest curs sa fie ceva mai "pentru prosti", nu vreau sa starnesc zambete sau injurii pur si simplu mi as fi dorit ca partea de teorie sa fie urmata de exemple concrete...fiecare poza sa fie explicata fiecare parte din mediu sa fie cu exemple mai clare.
mi se vb de profunzime de diafragma...okay ma cultiv si singur sa citesc in alta parte dar si parca termenii folositi sunt cam greoi...nu ma las voi viziona in continuare numai ca nu i un domeniu usor de inteles si as fi vrut ca prelegerile sa fie mai mult umane cu termeni mai simpli si eficienti pentru cei care nu inteleg din prima, a doua etc.
Nu toti suntem din Bucuresti, nu toti avem aparate performante sau obiective...vrem sa participam la diferite cursuri, desi nu mai platim lumina si gazul 2 luni...vrem sa invatam...
piper sare delikt
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 21, 2012 7:08 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde piper sare delikt » Joi Noi 08, 2012 11:44 am

Buna ziua, tocmai am urmarit "sesiunea de intrebari si raspunsuri" ...logic am urmarit si cursurile pana aici, sunt putin dezamagit si va zic si de ce.
Apreciez ca incearca cineva sa ajute cei pasionati de fotografie dar parca e putin dus la extrem, ma asteptam ca acest curs sa fie ceva mai "pentru prosti", nu vreau sa starnesc zambete sau injurii pur si simplu mi as fi dorit ca partea de teorie sa fie urmata de exemple concrete...fiecare poza sa fie explicata fiecare parte din mediu sa fie cu exemple mai clare.
mi se vb de profunzime de diafragma...okay ma cultiv si singur sa citesc in alta parte dar si parca termenii folositi sunt cam greoi...nu ma las voi viziona in continuare numai ca nu i un domeniu usor de inteles si as fi vrut ca prelegerile sa fie mai mult umane cu termeni mai simpli si eficienti pentru cei care nu inteleg din prima, a doua etc.
Nu toti suntem din Bucuresti, nu toti avem aparate performante sau obiective...vrem sa participam la diferite cursuri, desi nu mai platim lumina si gazul 2 luni...vrem sa invatam...
piper sare delikt
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 21, 2012 7:08 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 08, 2012 12:04 pm

Halasiu scrie:Felicitari pentru initiativa acestor cursuri. Cel putin pentru mine primul curs mi-a fost util. Le astept cu interes si pe urmatoarele.
Cu stima,
Virgil Halasiu


Dacă vă referiti la episodul 1, astazi s-a postat episodul 10,
asa că mai aveti de vizionat ceva până ajungeti la zi :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Joi Noi 08, 2012 12:18 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 08, 2012 12:05 pm

piper sare delikt scrie:mi se vb de profunzime de diafragma...okay ma cultiv si singur sa citesc in alta parte dar si parca termenii folositi sunt cam greoi


Corect, trebuia să folosim temenul „DOF”, mult mai usor de perceput :-)

piper sare delikt scrie:nu toti avem aparate performante sau obiective.


Păi tocmai pentru cursurile Entry level mi-am achizitionat aparatul Nikon D5100 pe care l-am folosit si aici.
Tocmai pentru a nu induce ideea că este nevoie de aparatele de top pentru a face fotografie de plăcere :-)

piper sare delikt scrie:..vrem sa participam la diferite cursuri, desi nu mai platim lumina si gazul 2 luni...vrem sa invatam...


Sper că acest curs nu vi s-a părut prea scump :-)
Piata de cursuri si seminarii foto din Romania este vastă, chiar aveti de unde să alegeti.
Dacă nu e suficient, aveti acces la cursuri prin corespondentă si webinare foto si din străinătate.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde nik-onn » Joi Noi 08, 2012 12:26 pm

Domnule Radu nu va suparati pe colegul "piper sare delikt " . Sunt sigur ca nu a spus-o cu rautate.
Fara discutie ca este laudabil ce faceti dumneavoastra , stiti ca toti nikonistii de pe acest forum va respecta dar sa stiti ca si eu am momente cand mi-as dori exemple practice.
Lumina buna !
Avatar utilizator
nik-onn
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 26, 2012 8:31 am
Localitate: Dr.Tr.Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori