Acum este Dum Iun 16, 2024 2:18 am

Articole Nikonisti.ro

Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozescu

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Catalina Albu » Dum Noi 18, 2012 10:10 pm

Multumesc pentru raspunsul prompt. Felicitari pentru cursul video, mie personal imi este foarte util. Poate pe viitor va exista si un episod cu abrevierile folosite de nikon.
Avatar utilizator
Catalina Albu
 
Mesaje: 99
Membru din: Dum Mar 18, 2012 11:36 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde bestcopies » Mar Noi 20, 2012 10:54 pm

Este posibila postarea episoadelor la o rezolutie mai mare decat cea actuala? As dori sa arhivez acest curs pentru a-l putea consulta cand am unele nelamuriri, si mi-ar placea sa le am la o calitate mai mare. Din ce am vazut in prima sesiune live de Q&A exista suport tehnic foarte bun, chiar nu stiu de ce s-a hotarat sa se publice la calitatea asta inferioara. Poate ne ajuta domnul Radu. ;)
Nikon D90 + Nikkor 18-105 AF-S VR + Nikkor AF 50mm f/1.8D + Nissin Di622 MarkII + Lowepro Nova 190AW
Avatar utilizator
bestcopies
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Aug 09, 2012 9:44 pm
Localitate: Onesti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde d4m4g3 » Mar Noi 20, 2012 11:08 pm

Poti sa le arhivezi oricum daca vrei, teoretic, insa calitatea mai mare nu cred ca te ajuta pentru ca nu sunt afisate informatii video pretioase precum cifre, detalii in asa fel incat sa nu le poti vedea foarte bine chiar si la calitatea aceasta.
Pe domnul Radu Grozescu il poti vedea foarte bine si la acea rezolutie. :)

Mi se par foarte bune aceste cursuri video si cu un real folos pentru foarte multe persoane! :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Noi 20, 2012 11:08 pm

bestcopies scrie:Este posibila postarea episoadelor la o rezolutie mai mare decat cea actuala? As dori sa arhivez acest curs pentru a-l putea consulta cand am unele nelamuriri, si mi-ar placea sa le am la o calitate mai mare. Din ce am vazut in prima sesiune live de Q&A exista suport tehnic foarte bun, chiar nu stiu de ce s-a hotarat sa se publice la calitatea asta inferioara. Poate ne ajuta domnul Radu. ;)


Aceste probleme trebuie discutate cu SKIN.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde virgos9ro » Joi Noi 22, 2012 9:08 pm

Sunt posesor de DSLR Nikon D5000 obiectiv (18-105mm si 35mm) si apreciez foarte mult sesiunea de intrebari si raspunsuri. Pentru cea de a 2 a sesiuni as avea urmatoarele intrebari:
1. In conditii de lumina slaba in interior fara flash ce e mai important obiectivul sau aparatul DSLR? Cu aceleasi setari (ISO, timp si diafragma) si acelasi obiectiv exista diferente majore de calitate intre fotografiile cu DS LR entry level D3000, D5000, D3001, D5001?
2. Suntem in situatia de lumina slaba in interior, subiecti in miscare aflati la aprox 3m-5m, nu avem trepied (si nici de ce sa ne sprijinim) si nici flash extern. Care e ordinea setarilor diafragma, timp de expunere, ISO ca sa putem obtine totusi fotografii de calitate acceptabila (cu zgomot mic).
3. In ce situatii e indicata folosirea flashului incorporat?
4. Care este minimul pe care ar trebui sa il contina geanta foto inaintea unei calatorii? (ce obiective, ce accesorii,..
5. In ce situatie se foloseste filtru de polarizare circulara si cum se foloseste?
Va multumesc,
Virgil
virgos9ro
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 22, 2012 6:50 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Noi 23, 2012 12:28 pm

virgos9ro scrie:1. In conditii de lumina slaba in interior fara flash ce e mai important obiectivul sau aparatul DSLR? Cu aceleasi setari (ISO, timp si diafragma) si acelasi obiectiv exista diferente majore de calitate intre fotografiile cu DS LR entry level D3000, D5000, D3001, D5001?


Între cele mentionate cred că nu există diferente cu adevărat spectaculoase, cu toate că ati amestecat aparate din generatii diferite. Să spunem, în jur de 1 treaptă.

3001 si 5001 nu există :-)

virgos9ro scrie:2. Suntem in situatia de lumina slaba in interior, subiecti in miscare aflati la aprox 3m-5m, nu avem trepied (si nici de ce sa ne sprijinim) si nici flash extern. Care e ordinea setarilor diafragma, timp de expunere, ISO ca sa putem obtine totusi fotografii de calitate acceptabila (cu zgomot mic).


În situatia descrisă ne interesează în primul rând timpul de expunere pentru a putea obtine fotografii relativ clare.
Zgomotul mic nu se poate obtine pe lumină slabă si cu subiecte în miscare.
Dacă totusi trebuie, încercati cu obiective luminoase (24/1.4 sau 35/1.4 ar fi excelente) folosind un aparat Nikon D3s sau D4 :-)

virgos9ro scrie:3. In ce situatii e indicata folosirea flashului incorporat?


In situatiile în care avem nevoie de un flash si nu avem altul la îndemână.
Flash-ul încorporat mai poate fi folosit la unele aparate (D90 si mai sus, plus unele din generatiile anterioare) pentru comanda flash-urilor externe. Dar si aici sunt limitări.

virgos9ro scrie:4. Care este minimul pe care ar trebui sa il contina geanta foto inaintea unei calatorii? (ce obiective, ce accesorii,..


Cu cât mai putine, cu atat mai bine. Cu cât cărati mai putin, o să vedeti mai multe si o să faceti fotografii mai bune.

Pentru călătorii lungi poate vă uitati si la bridge/compact, uneori sunt mult mai folositoare, în special în lumină bună.

Dacă vreti neapărat DSLR, un body (măcar), un superzoom (ex. 18-200) pentru flexibilitate, un 35/1.8 pentru luminozitate.
Optional, un superwide dacă fotografiati mult interioare si un flash, dacă vreti si asa ceva.
Baterii, carduri, trusa de curatare.

virgos9ro scrie:5. In ce situatie se foloseste filtru de polarizare circulara si cum se foloseste?


Când doriti să limitati lumina polarizata reflectată de diferite suprafete.
Ex.: cer, vegetatie, apa, sticlă. Nu merge la metale, aceste nu polarizeaza lumina reflectată.
Se foloseste prin montare pe obiectiv si apoi prin răsucire (filtrul este într-o montură care permite răsucirea) pentru dozarea efectului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde adrian.lesan » Vin Noi 23, 2012 12:38 pm

Buna ziua domnule Radu.
Am urmarit cu deosebit interes cele 12 episoade, care mi-au clarificat destule aspecte.
Concluzia de la sfarsitul episodului 12 este ca ... s-a terminat cursul? :)
Mai urmeaza ceva? Poate un curs la nivel mediu?
adrian.lesan
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2012 12:21 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Noi 23, 2012 12:48 pm

adrian.lesan scrie:Buna ziua domnule Radu.
Am urmarit cu deosebit interes cele 12 episoade, care mi-au clarificat destule aspecte.
Concluzia de la sfarsitul episodului 12 este ca ... s-a terminat cursul? :)


Multumesc pentru aprecieri.

Concluzia este corectă, majoritatea cursurilor de 12 episoade se termină după episodul 12 :-)

Mai avem mâine o întâlnire Nikonistică, care va fi si ea transmisă si arhivată, alături de prima, deci puteti considera 14 episoade dintre care două semnificativ mai lungi (întâlnirile).

Ce mi s-a părut interesant, am intrat adineauri pe Facebook, vin cam 3 oameni, probabil restul preferă să urmărească transmisia video :-)

Sunt curios cât de animată va fi discutia, data trecută am tinut o prezentare pentru a suplini absenta întrebărilor si a discutiilor libere.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde superdaniel72 » Vin Noi 23, 2012 11:16 pm

Asteptam inca raspunsurile -intrebarilor puse la Nikon Europe la Photokina. unde le putem vedea ? Sau nu le am vazut eu si mi cer scuze , dar trebuiau sa apara de 2 luni.Ms. :lol:
superdaniel72
 
Mesaje: 275
Membru din: Lun Oct 24, 2011 7:06 am
Localitate: Hunedoara

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Noi 23, 2012 11:46 pm

superdaniel72 scrie:Sau nu le am vazut eu si mi cer scuze


As fi preferat să nu poluati si discutia de aici, ati mai dat mesajul si in altă parte :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron