Acum este Lun Mai 06, 2024 4:03 am

Articole Nikonisti.ro

Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde jackiee » Joi Noi 18, 2010 1:06 pm

cred ca a fost mai interesant decat pana acum, pacat ca au fost locuri limitate, primul workshop ratat in ultimul an :(
jackiee
 
Mesaje: 274
Membru din: Joi Mar 18, 2010 11:28 pm

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde admin » Joi Noi 18, 2010 1:08 pm

Va invitam sa urmariti Workshop-ul cu tema Fotografia de Nunta prezentat sambata, 13 noiembrie, de domnul Radu Grozescu, la adresa http://www.nikonisti.ro/articole/worksh ... -video/483.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde marius » Joi Noi 18, 2010 7:06 pm

sper sa fie publicat si cel de fotografie urbana, este destul de constructiv prezentat si merita toata atentia!
marius
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde raiden » Vin Noi 19, 2010 12:08 am

Slava Domnului ca s-a rezolvat si am putut urmari workshop-ul cu sonor, au fost foarte interesante explicatiile d-lui Radu Grozescu si pe intelesul tuturor, eu am mai citit cate ceva despre fotografia de nunta dar mi-am cam inodat urechile in explicatiile unora si altora, si m-am si panicat cand am auzit ce aparatura s-ar cere, acum insa am vazut ca si un incepator cu aparatura minima poate aborda acest gen de fotografie si ce sa mai zic, abia astept prima nunta la care o sa fiu invitat :D .
Un singur lucru nu am reusit sa-l inteleg pe deplin, la poza facuta la ateneu cu expunerea pe cladire si focusul pe miri, cum pot sa blochez expunerea intr-o zona si sa focusez in alt punct, am citit si manualul camerei (D3100) si nu prea am inteles, poate ma poate lamuri cineva. As vrea sa testez cat mai curand aceasta situatie si mi-ar prinde bine o indrumare.
Avatar utilizator
raiden
 
Mesaje: 68
Membru din: Dum Oct 24, 2010 11:49 am
Localitate: Roman

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 19, 2010 2:13 am

raiden scrie:cum pot sa blochez expunerea intr-o zona si sa focusez in alt punct, am citit si manualul camerei (D3100) si nu prea am inteles, poate ma poate lamuri cineva.

Ai trei posibilitati:

1. Focalizezi pe ce vrei, tii degetul apasat pe declansator, recadrezi imaginea astfel incit sa ai in centru zona pe care vrei sa masori expunerea si declansezi. Nu merge decit daca AE Lock (blocarea expunerii la apasarea pe declansator pentru focalizare) este dezactivat (la D3000 este activat by default, nu stiu cum e la D3100).

2. Pentru mai multa flexibilitate (poate ca nu vrei sa ai zona pe care masori expunerea in centrul imaginii), citesti in manualul aparatului cum se seteaza butonul AE-L/AF-L sa faca doar blocarea expunerii. Acum poti proceda la modul urmator: focalizezi pe ce vrei si blochezi focalizarea, ca mai sus, te muti in zona pe care vrei sa masori expunerea si blochezi expunerea din buton, dupa care faci cadrarea finala si declansezi. Evident, poti proceda si invers: blochezi intii expunerea si apoi focalizarea.

3. Masori expunerea pe zona care te intereseaza, dupa care treci aparatul pe expunere manuala si setezi expunerea deja masurata si, eventual, testata. Focalizezi unde vrei si blochezi focalizarea, dupa care recadrezi si declansezi. Este o metoda ceva mai laborioasa, dar are avantajul ca poti testa corectitudinea expunerii inainte de a face fotografia finala. De asemenea, nu necesita nici un fel de setari speciale, deci poate fi utilizata si atunci cind lucrezi cu un aparat cu care nu esti familiarizat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Noi 19, 2010 9:07 am

raiden scrie:Un singur lucru nu am reusit sa-l inteleg pe deplin, la poza facuta la ateneu cu expunerea pe cladire si focusul pe miri, cum pot sa blochez expunerea intr-o zona si sa focusez in alt punct, am citit si manualul camerei (D3100) si nu prea am inteles, poate ma poate lamuri cineva. As vrea sa testez cat mai curand aceasta situatie si mi-ar prinde bine o indrumare.


Expunerea si focusul sunt independente.

Dl. Pop are dreptate, am folosit punctul 3 din explicatia domniei sale:

- deci aparatul pe expunere manuala, corespunzatoare fundalului. Lumina pe miri este completata cu flash-ul de pe aparat. Fiind cu expunerea in manual nu mai trebuie tinut apasat pe nici un buton :-)

- focalizarea pe miri. Eu prefer separarea focalizarii de declansator, mi se pare mai comod si mai sigur, dar multora nu le place aceasta tehnica, si nu este obligatorie. Deci focalizati pe subiectul principal prin orice metoda vi se pare potrivita.

- flash-ul in TTL. Daca are nevoie de corectii, se fac din corectia de expunere, butonul cu +/- de langa declansator, care va actiona doar asupra luminii de flash, expunerea fiind in manual.

Aceeasi tehnica am folosit-o si la fotografiile cu mirii cu artificii in fundal.

Pare complicat dar e destul de simplu, trebuie doar sa incercati.

Bineinteles, pentru a ajunge la aceleasi rezultate sunt mai multe posibilitati, vedeti mesajul domnului Pop.

Eu le predau pe ale mele deoarece mi se par mai simple, dar nu sunt unicele si poate nu sunt nici cele mai bune :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde raiden » Vin Noi 19, 2010 6:54 pm

E clar, urmeaza sa experimentez sa vad care mod e cel mai potrivit si pe care voi reusi sa-l stapanesc cel mai bine. Multumesc.
Avatar utilizator
raiden
 
Mesaje: 68
Membru din: Dum Oct 24, 2010 11:49 am
Localitate: Roman

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde bogdang » Dum Noi 21, 2010 11:09 pm

Am pus la dispozitia admin-ului fisierul cu partea de urban. Din pacate are la inceput vreo 10 minute cu mira. N-am avut timp de prelucrari. Cine nu mai are rabdare pana la postarea de catre organizatori a unei versiuni prelucrate, il poate descarca de la http://dl.transfer.ro/Workshop_foto_Urban-transfer_RO-21nov-0dc922.rar
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde admin » Lun Noi 22, 2010 5:42 pm

bogdang scrie:Am pus la dispozitia admin-ului fisierul cu partea de urban. Din pacate are la inceput vreo 10 minute cu mira. N-am avut timp de prelucrari. Cine nu mai are rabdare pana la postarea de catre organizatori a unei versiuni prelucrate, il poate descarca de la http://dl.transfer.ro/Workshop_foto_Urban-transfer_RO-21nov-0dc922.rar



Multumim foarte mult Bogdan.
Maine va fi pe site si partea de Workshop foto urban intr-o varianta editata.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Workshop gratuit de fotografie: Nunta si Urban

Mesajde admin » Mie Noi 24, 2010 3:29 pm

Puteti viziona partea de fotografie urbana din workshop-ul din 13 noiembrie la adresa http://www.nikonisti.ro/articole/worksh ... -video/488.

Vizionare placuta!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Anterior

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori