Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:42 am

Articole Nikonisti.ro

Culorile Carpatilor la Cercul Militar National

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Culorile Carpatilor la Cercul Militar National

Mesajde ioanstoenica » Sâm Ian 08, 2011 8:16 pm

In perioada 10 - 30 ianuarie 2011 la Galeria Artelor a Cercului Militar National Bucuresti are loc o expozitie de pictura si fotografie. Este vorba de fotografii cu peisaje din Carpatii romanesti, fotografii realizate de mine (Ioan Stoenică) folosind un aparat Nikon D90 cu obiectiv Nikkor 18-70mm. Prin aceasta expozitie imi propun sa aduc natura in mijlocul orasului si sa arat oamenilor cat de frumoasa este Romania, atunci cand umbli liber pe cararile muntilor.

Cercul Militar National se afla pe bd Regina Elisabeta la nr 1, la 5 minute de Universitate. Programul de vizitare este 10-18 (duminica de la 12) iar intrarea este libera.

Puteti vedea o parte din fotografiile mele si pe blog, aici:

http://ioanstoenica.wordpress.com/
Ultima oară modificat de ioanstoenica pe Sâm Ian 22, 2011 9:18 am, modificat 1 dată în total.
ioanstoenica
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 8:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expozitie fotografie Ioan Stoenică

Mesajde cozmin campeanu » Dum Ian 09, 2011 1:53 pm

buna ziua,

am aruncat un ochi pe blogul Dvs... interesante foto, felicitari. Desi net-ul refuleaza de peisaje carpatine, am ramas placut impresionat de cadrele prinse, ma trimit cu gandul la vechile filme romanesti care te umplu de nostalgie. ("tinerete fara batranete" pare parca desprinsa din Baltagul, Margelatu sau Haiducii lu`7 cai ). Cred ca este cadrul 100% mioritic, romanesc, etc.
nu sunt critic, e pur parere personala.
oricum, maine dupa serviciu, in drum spre casa ma opresc sigur la Cercul Militar.
2 intrebari :
in ce zona au fost facute pozele? (daca este vb de mai multe ierisi care au acoperit o zona foarte mare, macar imi puteti spune unde este "ochiul pamantului?)
pt toate ati folosit NUMAI D90-ul cu 18-70 ?


numai bine!
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Expozitie fotografie Ioan Stoenică

Mesajde julie » Dum Ian 09, 2011 7:33 pm

superbe fotografii si in jurnale..
Avatar utilizator
julie
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Dec 19, 2010 8:30 pm

Re: Expozitie fotografie Ioan Stoenică

Mesajde ioanstoenica » Dum Ian 09, 2011 7:38 pm

Buna seara!

E vorba de multe excursii realizate in multi masivi muntosi (Apuseni, Bucegi, Baiului, Ciucas, Cozia, Cindrel, Grohotis, Harghita, Leaota, Piatra Craiului, muntii Vrancei, Rarau-Giumalau etc). La expozitie fiecare fotografie are o eticheta cu titlu si locul unde a fost facuta. Cea cu ”ochiul pamantului” e surprinsa in muntii Grohotisului, judetul Prahova. Cea cu ”tinerete fara batranete” e facuta in Apuseni.

Nu am decat un singur obiectiv, acel 18-70mm. Excursiile mele nu au in primul rand ca scop fotografia - ea e doar un mijloc de a ”fura” ceva din natura ca sa pastrez mai usor in amintire - si ca sa aduc si altora putina culoare si bucurie din ceea ce eu gasesc acolo sus. De aceea momentan nu consider necesar sa investesc mai mult in obiective (mai mult as investi in echipamentul pentru mers pe munte - de el depinde in primul rand siguranta mea si alte lucruri importante pentru reusita unei excursii).

Luni voi fi si eu la expozitie, mi-ar face placere sa vorbim mai multe acolo, deci va astept! :)

Ioan.
ioanstoenica
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 8:03 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron