Acum este Mie Mai 01, 2024 4:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde Meggido » Vin Mar 16, 2012 10:38 pm

Multumesc pt carte.

Laudabila intentia, nu cred ca e corect a fi criticata. Cine este sincer in deslusirea aparatelor foto dslr (si nu numai) nu cred ca se informeaza doar dintr-o singura sursa. Apoi, chiar daca se gasesc greseli in carte... experimentand acele greseli inveti cum este corect ;)

Toata admiratia,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde danup » Dum Mar 18, 2012 9:23 am

Multumesc mult pentru carte!

Tot respectul!
danup
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 29, 2011 10:44 pm

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde Cocoon67 » Dum Mar 18, 2012 11:50 am

Ba da,am observat ca era o gluma.Nici dumneavoastra nu ati vazut zambetul meu :D .Acum l-am inserat in propozitie.In orice caz sunt de remarcat si observatiile pertinente ale domnului Dulgheru cu privire la minima protectie a fisierului.
Soarele a aparut pe cerul patriei,se pare ca trebuie sa iesim la "colindat" prin natura pentru fotografii de sezon.Ma gandesc intens la o fuziune cu cei din comunitatea posesorilor de biciclete.Acestia fac dese iesiri in natura,cel putin in zona mea...Ah...uitasem...eu sunt din Braila,deci:Dunare,muntii Macinului,paduri pe malul Dunarii....
Salutari tuturor.
Cocoon67
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 15, 2012 9:47 pm

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde trufy_smile » Dum Mar 18, 2012 8:23 pm

Multumesc ..
trufy_smile
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iul 18, 2010 12:43 pm

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde photolover » Lun Mar 19, 2012 3:23 pm

Meggido scrie:Multumesc pt carte.

Laudabila intentia, nu cred ca e corect a fi criticata.

Si as avea si eu o completare: toti cei nemultumiti de respectiva lucrare, sa scrie si ei cate o carte, pe care s-o publice GRATUIT pe nikonisti.ro ... :mrgreen:

(Oarecum off-topic, dar legat tot de aspectul initierii/educarii noilor intrati in lumea DSLR-urilor sau a fotografiei digitale in ansamblu): oare cand va prelua cineva initiativa de a realiza (sau macar traduce) DVD-uri de lucru cu diverse modele de aparate?
Dau cateva exemple:
Fişiere ataşate
dvd d90.jpg
dvd d7000.jpg
dvd d7000-2.jpg
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 19, 2012 4:36 pm

Din cite vad eu deja exista aceste DVD-uri (si multe altele). Despre traducere, eu personal o vad inutila: e ca si cum ai citi Molliere in chineza (pierzi tot farmecul si intelesul) ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde photolover » Lun Mar 19, 2012 6:23 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Din cite vad eu deja exista aceste DVD-uri (si multe altele).

Unde exista? in Romania? Daca nu neaparat traduse cele dinainte, ar fi bune unele realizate de romani...
Bogdan Dulgheru scrie: Despre traducere, eu personal o vad inutila: e ca si cum ai citi Molliere in chineza (pierzi tot farmecul si intelesul)

Si daca chinezii respectivi nu cunosc limba lui Moliere? sau romanii care n-o stiu pe cea a lui Shakespeare? etc... :lol:
Si ce ne-am face daca TOATE manualele de utilizare ale aparatelor Nikon (si altele) ar fi scrise NUMAI in japoneza??? :mrgreen:

PS: pentru cei doritori, exista si surse GRATUITE de informatii: vezi numeroasele tutoriale si cu alte teme, de pe YouTube...
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 19, 2012 8:09 pm

photolover scrie:Si daca chinezii respectivi nu cunosc limba lui Moliere? sau romanii care n-o stiu pe cea a lui Shakespeare? etc... :lol:


Pai eu am spus "ai citi Molliere in chineza": adica Molliere, tradus in chineza de un chinez care stie franceza (ca un chinez) :D si citita tot de un chinez (presupus cunoscator al limbii chineze).
photolover scrie:Si ce ne-am face daca TOATE manualele de utilizare ale aparatelor Nikon (si altele) ar fi scrise NUMAI in japoneza??? :mrgreen:

N-ar mai cumpara nimeni produse japoneze/chineze/ etc. si probabil ca s-ar apuca englezii/francezii/italienii etc. sa produca aparate foto; germanii se pare ca se descurca deja in domeniu :) ... sau am invata japoneza (ceea ce poate n-ar fi un lucru atit de rau) [ chiar ar fi interesant cum se spune/scrie "shutter" in japoneza :D ]

Ca o solutie "temporara" la problema ta ("TOATE manualele de utilizare ale aparatelor Nikon (si altele) ar fi scrise NUMAI in japoneza") ar fi Google translate; nu stralucita, dar destul de aproape de traducerile in romaneste facute de romanii care stiu japoneza ;)

Si revenind la un ton "mai serios": mi se pare ca un lucru facut bine de cineva care se pricepe, e bine sa fie lasat asa cum este facut si sa nu se incerce copierea/adaptarea lui chiar si de pretinsi cunoscatori. In SUA exista destui fotografi profesionisti, fiecare cu experienta de zeci de carti publicate, care la vremea lor au trezit (si probabul ca inca mai trezesc) destule contradictii; unii chiar au citeva versiuni ale aceleiasi carti publicate, cu modificari care au scapat la prima editie. Asa ca eu zic sa-i lasam pe ei sa faca aceste carti pentru ca se pricep cel mai bine. Nu trebuie sa reinventam noi roata sau apa calda.
Noi (romanii) nu suntem in stare sa "facem" un ziar si avem pretentii la carti de specialitate :!:

Probabil ca Dragos va acumula experienta din cele publicate pina acum si daca va persevera probabil ca in citiva ani va reusi ceva cu adevarat bun si util. Faptul ca a incercat (si nu numai odata) este imbucurator si am salutat efortul lui; daca va sti sa foloseasca criticile in mod "constructiv" va fi un lucru bun si pentru el si pentru comunitatea foto. El a incercat un format nou (sau mai bine zis un limbaj nou, uzual, pentru toata lumea) dar care nu poate fi introdus intr-o carte de specialitate (tehnica).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 19, 2012 10:26 pm

photolover scrie:Si as avea si eu o completare: toti cei nemultumiti de respectiva lucrare, sa scrie si ei cate o carte, pe care s-o publice GRATUIT pe nikonisti.ro ... :mrgreen:


Haideti totusi să respectăm istoria:

Cartea a fost publicată în print în 2010 si a fost la vânzare.

Dacă o doriti în varianta tipărită, link magazin online.


photolover scrie:(Oarecum off-topic, dar legat tot de aspectul initierii/educarii noilor intrati in lumea DSLR-urilor sau a fotografiei digitale in ansamblu): oare cand va prelua cineva initiativa de a realiza (sau macar traduce) DVD-uri de lucru cu diverse modele de aparate?


Să stiti că este un efort mult mai mare decât pare la prima vedere, si am senzatia că s-ar dori ceva gratuit :-)

Deci, cineva ar trebui să achite cheltuielile.

DVD-urile la care vă referiti sunt rodul unui efort de echipa, iar productia nu a fost ieftina deloc.

Nici chiar traducerea si dublarea (presupun că cei interesati de traducere ar prefera dublate, nu titrate) nu ar fi ieftine deloc, fără să mai vorbim de achizitionarea drepturilor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Descarca gratuit o carte de fotografie pe Nikonisti.ro

Mesajde photolover » Mar Mar 20, 2012 11:58 am

Radu_Grozescu scrie:Să stiti că este un efort mult mai mare decât pare la prima vedere, si am senzatia că s-ar dori ceva gratuit :-)
Deci, cineva ar trebui să achite cheltuielile.
DVD-urile la care vă referiti sunt rodul unui efort de echipa, iar productia nu a fost ieftina deloc.
Nici chiar traducerea si dublarea (presupun că cei interesati de traducere ar prefera dublate, nu titrate) nu ar fi ieftine deloc, fără să mai vorbim de achizitionarea drepturilor.

Nu, referitor la DVD-uri, nu ma refeream la ceva gratuit, ci doar la aparitia lor in Romania (bineinteles cu costurile de rigoare); eventual, si doar importul celor originale, chiar daca sunt in engleza.
Faptul ca nu ar merita traduse (fiindca "s-ar pierde tot farmecul si intelesul", cum spune Bogdan) nu cred ca este cazul, nefiind vorba de proza, poezie, filosofie, etc. ci de informatii tehnice strict la obiect (si poate s-ar mai rari expresiile larg utilizate de unii: lensu' , shutteru' , bokehu' ... :lol: )

Cat despre cartea lui Dragos Asaftei, stiu ca a aparut intai in varianta print; ma refeream la cei nemultumiti (fie de calitatea informatiilor prezente, fie si de faptul ca au posibilitatea s-o descarce gratuit, fara sa dea banii care s-ar cuveni autorului)...
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron