Acum este Vin Mar 29, 2024 3:46 am

Articole Nikonisti.ro

Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozescu

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 26, 2012 8:51 am

nik-onn scrie:Excelent pana acum. Felicitari !
Am un D40 de ceva vreme dar abia acum am inceput sa inteleg cum functioneaza.
Am depasit deja stadiul auto dar nu ma descurc cu reglarea WB. O sa fie o lectie si despre reglarea balansului de alb ?


Imi pare bine să aud că acest serial e de folos cuiva.

WB si Picture controls sunt în episodul 8, care tratează Aspectul imaginii.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde nik-onn » Mie Sep 26, 2012 8:56 am

Am onoarea domnule Radu !
Multumesc pentru promptitudine. Eram pe punctul de a abandona pasiunea aceasta. Nu eram multumit niciodata de fotografiile mele. Datorita dvs. am facut un mare pas inainte. Sunt convins ca mai sunt multi ca mine.
Lumina buna !
Avatar utilizator
nik-onn
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 26, 2012 8:31 am
Localitate: Dr.Tr.Severin

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde MariusP » Mie Sep 26, 2012 10:12 am

Radu_Grozescu scrie:
MariusP scrie:Eu am D90 si exista un buton care poate fi customizat sa indeplineasca anumite functii. Nu stiu cum sa fac asta...


Nu am un D90 la îndemână, dar încercati:

Meniu, Custom Functions, Controls, Assign Fn button, apoi click dreapta (cu multiselectorul) si alegeti functia dorită pentru butonul Fn.


Multumesc pentru raspuns!
Abia astept episodul de maine! :)
MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde nik-onn » Joi Sep 27, 2012 4:06 pm

Tocmai am urmarit episodul 4. Bun. Il asteptam pe urmatorul.
Lumina buna !
Avatar utilizator
nik-onn
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 26, 2012 8:31 am
Localitate: Dr.Tr.Severin

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde RADU I » Joi Sep 27, 2012 7:45 pm

Felicitari. Chiar am un D5100, iar cursul inceput de dvs. imi da speranta ca este destul de ok., pentru un incepator.
Inca odata FELICITARI PENTRU INITIATIVA.
RADU I
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 27, 2012 7:37 pm

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde d4m4g3 » Joi Sep 27, 2012 10:21 pm

Mi se pare super initiativa cu aceste cursuri video.
Felicitari si pentru initiativa dar si domnului Radu Grozescu pentru explicatiile clare, detaliate si pe intelesul tuturor! :) Chiar ajuta comparativ cu sfaturile scrise, cu sfaturile video in alte limbi sau alte metode intalnite pe internet.

--------

Pana acum, tot am o nelamurire vizavi de masurarea spot, dar sper sa-i dau de cap pana la urma. Si cu masurarea matriciala si cu masurarea spot, putem compensa in cazul in care imaginea iese intunecata sau luminoasa, ok.

Masurarea spot la Nikon D5100 - ca al meu, ca cel din clipul de prezentare, are punctul de masurare suprapus cu cel de focus, adica ele coincid, oriunde le-am muta? Asta conteaza enorm.
Si intreb pentru ca nu prea imi iese masurarea pe aceasta suprafata foarte mica, mereu. Intr-un caz ca in exemplul de mai jos mi se intampla sa fie imaginea tot subexpusa, ca si cum aparatul n-ar masura expunerea pe acel punct (fata/floare/etc).

Dar daca vrem sa incadram si apoi sa facem focus selectand punctul de focus dorit si masurarea in acelasi punct - pentru ca el e cel care conteaza - spre exemplu focalizam pe fata unei persoane/floare/etc si totodata masuram pentru expunere corecta pe ea, pentru ca fundalul este foarte luminos de la soare - cum facem in cazul asta? Bineinteles, raspunsul depinde de intrebarea de mai sus.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 27, 2012 10:35 pm

d4m4g3 scrie:Masurarea spot la Nikon D5100 - ca al meu, ca cel din clipul de prezentare, are punctul de masurare suprapus cu cel de focus, adica ele coincid, oriunde le-am muta? Asta conteaza enorm.
Si intreb pentru ca nu prea imi iese masurarea pe aceasta suprafata foarte mica, mereu. Intr-un caz ca in exemplul de mai jos mi se intampla sa fie imaginea tot subexpusa, ca si cum aparatul n-ar masura expunerea pe acel punct (fata/floare/etc).

Dar daca vrem sa incadram si apoi sa facem focus selectand punctul de focus dorit si masurarea in acelasi punct - pentru ca el e cel care conteaza - spre exemplu focalizam pe fata unei persoane/floare/etc si totodata masuram pentru expunere corecta pe ea, pentru ca fundalul este foarte luminos de la soare - cum facem in cazul asta? Bineinteles, raspunsul depinde de intrebarea de mai sus.


Am re-testat adineauri, măsurarea se mută cu punctul de AF.

Măsurarea spot este extrem de pretentioasă, eu recomand folosirea doar când avem timp si atentie, altfel poate cauza mai multe probleme decât rezolvă.

Adică, la cea mai mică neatentie, ne texează mult mai tare decât măsurarea matricială (sau chiar cea integral ponderată).

Pentru utilizarea cu un oarecare spor a măsurării spot este bine fie să folosim butonul AE-L pentru blocarea expunerii după ce am făcut măsurarea pe zona care ne interesează (în modurile P, S, A), fie să fotografiem în modul Manual de expunere.

Problema cu măsurarea spot constă în faptul că aparatul nu stie pe ce încercati să măsurati.
De ex. dacă măsurati pe o fată cu tenul deschis (blondă) e posibil ca imaginea să rezulte cam închisă deoarece subiectul e mai deschis decât ceea ce asteaptă aparatul. La fel si cu florile, depinde de floare.

Mie mi se pare mult mai rapidă măsurarea matricială cu corectii de expunere, iar când subiectul e cu adevărat dificil sau avem timp, modul Manual.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde d4m4g3 » Joi Sep 27, 2012 10:44 pm

Multumesc pentru raspunsul rapid si clar!

Eu nu mi-am luat testele mele in serios vizavi de acea intrebare in ideea in care poate greseam ceva si de asta nu iesea.
Daca spuneti ca masurarea se muta odata cu punctul de AF, este excelent. Acum macar stiu asta si testez mai departe.
Eram oarecum hotarat sa cred ca nu este asa, deoarece cel putin la Canon am inteles ca masurarea se muta cu punctele de AF doar la seria 1, adica la produsele lor de top. Un lucru excelent la Nikon entry/medium, se pare! :)

Probabil la mine era problema vizavi de obiectul/chipul fotografiat, acum m-am gandit mai bine. Daca suprafata este atat de mica (nu stiu cat, dar presupunem), este foarte posibil sa masoare pe albul ochiului (daca e portret si focalizam tot acolo), asadar sa intunece tot cadrul. Asta nu stiu daca este un caz realistic pentru ca este cam exagerat, dar ca idee cred ca da. Odata testasem cu o cana alb cu negru - culmea, fiind foarte posibil sa o dea in una din extreme.

O sa mai exersez in toate modurile pentru a le stapani si intelege mai bine.
Multumesc inca odata! :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 27, 2012 11:10 pm

d4m4g3 scrie:Probabil la mine era problema vizavi de obiectul/chipul fotografiat, acum m-am gandit mai bine. Daca suprafata este atat de mica (nu stiu cat, dar presupunem), este foarte posibil sa masoare pe albul ochiului (daca e portret si focalizam tot acolo), asadar sa intunece tot cadrul. Asta nu stiu daca este un caz realistic pentru ca este cam exagerat, dar ca idee cred ca da. Odata testasem cu o cana alb cu negru - culmea, fiind foarte posibil sa o dea in una din extreme.


Nu cred sa fie o influentă atât de mare de la albul ochiului, mai degrabă de la fundal, dacă e mult mai luminos si măsurarea „alunecă” si prinde ceva si de acolo.

După cum am spus, nu recomand Spot decât dacă de dispune de timp si dedicatie, este similar cu folosirea unui cutit foarte bine ascutit, taie bine legumele, dar într-o clipă de neatentie, poate strica expunerea :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs video de fotografie incepatori - Q&A cu Radu Grozes

Mesajde MMC » Vin Sep 28, 2012 11:50 am

Nu am retinut sau poate s-a omis, dar in modul M cand ai setat un timp si o diafragma dar lasi iso pe auto, aparatul incearca sa compenseze din iso sau absolut totul e manual?
Multumesc
D500/Nikkor 200-500 f5.6/Nikkor 300 F4 PF/
https://www.facebook.com/mihai.cazacincu.54
MMC
 
Mesaje: 347
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:38 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron