Acum este Sâm Apr 20, 2024 10:21 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Mar 05, 2013 6:04 pm

Spune-mi prin ce se diferentiaza fata de alte compacte cu senzor mare si care ar fi principalul argument de vanzare.

Ps. Nimic nu e sigur. Crezi ca desteptii de la Nokia nu se credeau castigatori? Si au aparut Apple, Samsung si altii care au scos produse cu adevarat noi capabile sa genereze isterie de masa. Nikon e departe rau (in spate) la produse noi. Ei inca mai au probleme cu pete de ulei, adezivuri proaste, praf pe senzor etc.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde StefanSC » Mar Mar 05, 2013 6:34 pm

ikraft scrie:Brandul are o reputatie foarte puternica


Reputatie intarita de probleme cu AF ale D800, de petele si praful din D600, de problemele cu ulei si cate si mai cate ale D7000 samd...

ikraft scrie: si sint capabili sa scoata continuu aparate si obiective noi (nu ca nokia).

Foarte bun examplul cu Nokia...o companie care a dominat piata prin repetitie la nesfarsit si prin impingerea preturilor in jos pana la punctul in care a venit un concurent puternic care a schimbat regulile jocului si s-au trezit in cadere libera.
Nikon, la ora actuala face cam la fel. Insa, spre deosebire de Nokia, care a facut treaba asta pe o piata in crestere, Nikon o face pe o piata plafonata. Ca atare, caderea va fii mult mult mai urata decat cea a celor de la Nokia.

In ceea ce priveste anunturile:
Coolpix A: Pe bune? X100s, G1 X, Sigma DP1/DP2/DP3...
Coolpix P330: :|
AF-S 80-400: Doamne de cand plange lumea dupa unul ca asta... Desi in pretul anuntat iti iei un 70-200 F4 si un 300F4 si un tc 1.4x :P
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm


Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde ikraft » Mar Mar 05, 2013 8:22 pm

bogdan_dumitru scrie:+++


daca esti asa de cunoscator, ar trebui sa te bagi la bursa! Nu se duce la vale o corporatie cu traditie, din cauza frustrarilor personale a citorva clienti. Macar daca ar fi date statistice despre "nenumaratele" probleme :) Eh, pai de ce nu treceti la competitie? ca sa aveti motiv sa postati si pe alte site-uri...
cit despre comparatia cu nokia, e complet ridicola. Poate voi credeti ca nikon se ocupa in principal de dlsr ca 3k sau 5k. Sint cei mai tari in optica industriala (microscoape si alte aparaturi de mare performanta), si (banuiesc) de acolo le vine si grosul veniturilor. Am vazut microscoape nikon la $300k si chiar $500k bucata. Si se sta la coada pt ele. Facea nokia asa ceva? mai dar glumetzi mai sinteti voi...
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde StefanSC » Mar Mar 05, 2013 8:40 pm

daca esti asa de cunoscator, ar trebui sa te bagi la bursa! Nu se duce la vale o corporatie cu traditie, din cauza frustrarilor personale a citorva clienti. Macar daca ar fi date statistice despre "nenumaratele" probleme


Problema e ca nu sunt frustrari, sunt lucruri reale...si nu sunt cativa. Sunt cantitati industriale.

Poate voi credeti ca nikon se ocupa in principal de dlsr ca 3k sau 5k. Sint cei mai tari in optica industriala (microscoape si alte aparaturi de mare performanta), si (banuiesc) de acolo le vine si grosul veniturilor. Am vazut microscoape nikon la $300k si chiar $500k bucata. Si se sta la coada pt ele. Facea nokia asa ceva? mai dar glumetzi mai sinteti voi...


Partea trista e ca nu suntem glumeti, gandim si ne informam inainte sa deschidem gura
De exemplu, de aici:
http://www.nikon.com/about/ir/ir_library/result/index.htm

Sau mai simplu, aici:
http://www.nikon.com/about/ir/ir_library/ar/pdf/ar2012/12annual_e.pdf
Ai la pagina 3, un grafic frumos din care rezulta ca instrumentele alea optice reprezinta cam 6% din companie, 27% reprezinta partea de Precision (care e in scadere de ani de zile, de cand si-au supto de la concurenta pentru ca faceau fix ce fac cu camerele azi) iar restul de 63.9% din companie e Imaging. Adica D3k si D5k, ca sunt cele mai bine vandute modele de la ei.

Am vazut microscoape nikon la $300k si chiar $500k bucata. Si se sta la coada pt ele. Facea nokia asa ceva?

Sunt profitabile acele microscoape? Ca asa se facea si pe vremea lui Ceasca buldozere de 20-30 de tone care erau cumparate de nemti de noi pentru fier vechi...
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde ikraft » Mar Mar 05, 2013 8:47 pm

desigur, dar asta nu te impiedica sa aberezi fara sa ai date statistice despre multele probleme in gama dslr. Pe forumul asta sinteti citiva care va plingeti si de aici tu tragi concluzii despre piata globala. cu asa extrapolari, si tu esti bun de bursa :))
Dupa comparatia cu nokia, vii acum cu buldozerele lui ceasca. ce mai urmeaza? poate ar trebui sa te mai gandesti putin inainte de a te arunca pe tastatura...
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde StefanSC » Mar Mar 05, 2013 8:55 pm

@ikraft:
Tu chiar vrei sa te umpli de penibil pana la capat? Sau care e scopul tau de esti gica contra? Ti-am aratat mai sus ca habar nu ai despre cum functioneaza Nikon ca afacere, doar te uiti in gura celor de la Marketing si crezi orice mizerie care iti e servita...

Uite si niste statistici despre useri nemultumiti:
http://bythom.com/

In josul paginii gasesti un articol numit Within Hours. Dat fiind cititorii site-ului....tind sa cred articolul respectiv.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde ikraft » Mar Mar 05, 2013 8:57 pm

StefanSC scrie:@ikraft:
Tu chiar vrei sa te umpli de penibil pana la capat? Sau care e scopul tau de esti gica contra? Ti-am aratat mai sus ca habar nu ai despre cum functioneaza Nikon ca afacere, doar te uiti in gura celor de la Marketing si crezi orice mizerie care iti e servita...

Uite si niste statistici despre useri nemultumiti:
http://bythom.com/

In josul paginii gasesti un articol numit Within Hours. Dat fiind cititorii site-ului....tind sa cred articolul respectiv.


nu stii ce vorbesti, dar insisti. foloseste procentajele din pag 3 despre care vorbeai, cifra totala, estimeaza pretul mediu la un dslr si vezi ce zice aritmetica despre numarul total al vinzarilor (milioane de bucati!). Estimeaza apoi si citi frustrati sinteti, care in general sinteti cei mai activi in a da comments negative (vezi bythom, etc).
Ultima oară modificat de ikraft pe Mar Mar 05, 2013 9:04 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde bzagan » Mar Mar 05, 2013 8:59 pm

Eu unul am sperat ca va iesi varianta Nikon a celebrului Sony RX 100 la care sa ataseze patina de blitz si telecomanda.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde StefanSC » Mar Mar 05, 2013 9:04 pm

[quote="ikraft"][/quote]
Hai pisoi, nu te supara...stiu ca atunci cand ramai fara argumente logice incepi sa ii ataci pe ceilalti. Cata vreme vocabularul tau se rezuma la un cuvant, nu vad de ce mi-as mai irosi timpul.
Cine vrea si poate, intelege.
Cine nu...
Ultima oară modificat de StefanSC pe Mar Mar 05, 2013 9:07 pm, modificat de 2 ori în total.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori